Historia

Marek Lusztig - dbał o muzyczną oprawę STS-u

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 05:35
90 lat temu, 14 kwietnia 1932 roku, przyszedł na świat w Warszawie, Marek Lusztig - jeden z założycieli słynnego STS-u czyli Studenckiego Teatru Satyryków. W kręgach artystycznego kierownictwa był szefem oprawy muzycznej i dźwiękowych efektów specjalnych. Z zamiłowania i zawodu kompozytor, a z wykształcenia rusycysta.
Warszawa, lata sześćdziesiąte. Zespół Studenckiego Teatru Satyryków.
Warszawa, lata sześćdziesiąte. Zespół Studenckiego Teatru Satyryków.Foto: PAP/Reprodukcja Jakub Grelowski

W swoim niedługim życiu do końca związany był też z Polską Kroniką Filmową (PKF), dla której komponował oprawę muzyczną jako tło dla prezentowanych anonsów informacyjnych.

Smutne w tym ciekawym życiu jest to, że ten lubiany artysta zginął dość młodo w wypadku samochodowym, w wieku zaledwie 40 lat, w maju 1972 roku. W wypadku ten miał miejsce w Szwecji, a ciało kompozytora złożono do grobu na warszawskim Cmentarzu Bródnowskim. Marek Lusztig był osobą niezwykle lubianą i w swojej pracy działał z polotem, ale też i perfekcyjnie. Dźwięk i komponowanie zawsze sprawiały mu ogromną radość. Stąd nie dziwi fakt, że często można było znaleźć jego nazwisko w programach sztuk teatralnych, przede wszystkim STS-u, ale też i innych teatrów, jak choćby Teatru Rozmaitości w Warszawie.

Słynny Teatr Satyryków został założony w 1954 roku, a wśród założycieli znajduje się nasz bohater. W tamtym czasie był głównym kompozytorem Teatru, pozostając do końca życia w radzie artystycznej STS-u. Pełnił też funkcję kierownika muzycznego w sezonie 1968/69. Oprawa muzyczna dla przedstawień nie była jedynym jego dziełem. Komponował również sceniczne piosenki na potrzeby STS-u, a także innych kabaretów i teatrów satyrycznych. Stale współpracował także z innymi STS-owymi kompozytorami: 

Czytaj także:

Studencki Teatr Satyryków - zbuntowani zetempowcy


Portal FilmPolski.pl wskazuje napodstawowe informacje niedługiej biografii artysty: "Ukończył średnią szkołę muzyczną w Łodzi oraz rusycystykę na Uniwersytecie Warszawskim. Należał do założycieli STS w Warszawie (1954). Do końca życia pozostawał w radzie artystycznej tego teatru, a w sezonie 1968/69 sprawował też funkcję kierownika muzycznego. Od 1958 do śmierci był stałym współpracownikiem Polskiej Kroniki Filmowej, przygotowywał dla niej ilustracje muzyczne". W dalszej części portal wymienia prawie 100 filmów dokumentalnych, fabularnych i realizacji artystycznych dla których Lusztig skomponował oprawę muzyczną bądź dźwiękową, choćby i w formie efektów specjalnych.

Pozostaje nam jedynie żałować, ż nie mieliśmy szansy uczestniczyć w tych wydarzeniach kulturalnych... wspomnijmy zatem kompozytora chwili, które oprawy dźwiękowe są jeszcze obecne w kolejnych częściach Polskiej Krniki Filmowej.

PP

Czytaj także

Łódzka "Filmówka". Znana na całym świecie wytwórnia talentów

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 05:45
8 marca 1948 roku utworzono Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi, często nazywaną również "Filmówką". Ta prestiżowa placówka, jedna z najstarszych uczelni filmowych w Europie, wykształciła wielu wybitnych artystów, którzy położyli podwaliny pod polską powojenną kinematografię. Do grona jej absolwentów należą m.in. Roman Polański, Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski czy Juliusz Machulski. 
rozwiń zwiń