Historia

Muzeum Wojska Polskiego - lekcja oręża i historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 05:40
102 lata temu, 22 kwietnia 1920 roku, wybitny twórca i odnowiciel polskiej państwowości - marszałek Józef Piłsudski - wydał dekret początkujący powstanie Muzeum Wojska Polskiego z główną siedzibą w Warszawie.
Muzeum Wojska Polskiego, Warszawa 2010 r.
Muzeum Wojska Polskiego, Warszawa 2010 r. Foto: PAP/Paweł Kula

Placówka ta od zawsze zlokalizowana jest jako wyodrębniona część Muzeum Narodowego i mieści się w zabudowaniach przy Al. Jerozolimskich 3. To dzięki decyzji Naczelnego Wodza stworzono miejsce, w którym zebrane pamiątki dokumentowały wielowiekową historię i chwalebne imię polskiego oręża. Dość powiedzieć, że od samego początku Muzeum cieszyło się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających.

"Świątynia sławy oręża"

Właściwy 396. dekret, podpisany w Belwederze 22 kwietnia, już w pierwszych słowach osadzał ideę utworzenia tej wybitnej placówki. Czytamy w nim: "Wielka nasza tradycja wojskowa oraz świetny rozkwit wojskowości polskiej w dobie obecnej domagają się poważnej instytucji muzealnej, która, będąc świątynią sławy oręża polskiego i skarbnicą nieśmiertelnego ducha rycerskiego, służyć będzie jednocześnie ku naukowemu pogłębieniu i rozwojowi wszystkich gałęzi wiedzy wojskowej w znaczeniu współczesnem".

W dokumencie znalazło się również powołanie pierwszego dyrektora placówki – został nim Bronisław Gembarzewski, pełniący w owym czasie także znaczącą funkcję dyrektora Muzeum Narodowego.

Przywołany wyżej dekret określał także wyrazisty i rozsądnie skonstruowany statut nowego Muzeum. Placówka w swoich działaniach, wedle tego statutu, nadzorowana jest przez Ministerstwo Spraw Wojskowych i kierowana przez mianowanego dyrektora, któremu w pracy towarzyszył również specjalnie powoływany Komitet Nadzorczy.

250 tys. eksponatów

Co ciekawe, od samego początku działania tego Muzeum można mówić o bogatej ofercie prezentowanych eksponatów. W dużej mierze te pierwsze pochodziły ze zbiorów gromadzonych już od początków XIX wieku przez hrabiego Wincentego Krasińskiego, polskiego generała okresu wojen napoleońskich, a także namiestnika Królestwa Polskiego.

Już w pierwszych latach działania liczba eksponatów wynosiła prawie 60 tysięcy elementów. Eksponaty te to artefakty liczone od najmniejszych, elementy dokumentowe czy insygnia, ale też i eksponaty wielkich gabarytów prezentujące choćby czołgi, armaty, samoloty i inne jednostki bojowe.

Na oficjalnych stronach portalu tego Muzeum czytamy ciekawe informacje: "W chwili obecnej w zbiorach muzealnych znajduje się ponad 250 tys. eksponatów. Zbiory wciąż powiększają się o nowe zakupy oraz liczne dary. Zgromadzone eksponaty prezentowane są w salach ekspozycji stałej i na licznych wystawach czasowych. (...) Zbiory główne Muzeum Wojska Polskiego to zespół ok. 89 tys. obiektów, które określa się jako trójwymiarowe zabytki ruchome - materialne źródła historyczne. W ujęciu ogólnym są to wytwory kultury materialnej człowieka, tej sfery, która wynika z szeroko rozumianej działalności wojennej. W ujęciu szczególnym są to militaria: broń zaczepna i ochronna, sprzęt wojskowy, umundurowanie i oporządzenie, weksylia (znaki bojowe - sztandary), falerystyka (ordery, odznaczenia, odznaki, oznaki). Zabytki z działu zbiorów głównych są podstawowym tworzywem dla budowania ekspozycji stałej, jak i wystaw czasowych - okolicznościowych.”

***

Czytaj także:

***

W nadchodzącym wiosennym i letnim okresie warto odwiedzić tę placówkę. Muzeum gwarantuje niezapomniane przeżycia edukacyjne i poszerzenie wiedzy o naszych militarnych osiągnięciach.

PP


Czytaj także

Lesław Bartelski. Przyjaciel poetów walczącej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2022 05:58
– Było moim wielkim szczęściem w życiu, że zetknąłem się z Tadeuszem Gajcym, Zdzisławem Stroińskim, Andrzejem Trzebińskim, a także z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim –  podkreślał w radiowym nagraniu Lesław Bartelski. 27 marca mija 16 lat od śmierci tego poety i kronikarza pokolenia literatów czasu wojny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Mackiewicz. "Prawda jest przykra, ale byłoby głupio nie patrzeć jej w oczy"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 05:57
- Uważał, że najważniejsze jest odkrywanie siebie, poszukiwanie prawdy. To cel, któremu warto poświęcić całe swoje życie, nawet jeśli będzie ono materialnie nieudane - mówił w Polskim Radiu prof. Kazimierz Maciąg o Józefie Mackiewiczu. Z okazji 120. rocznicy urodzin tego znakomitego pisarza, przypadającej 1 kwietnia br., Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Mackiewicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Boczkowski - dyrektor przedwojennych warszawskich teatrzyków literackich

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 05:40
69 lat temu, 5 kwietnia 1953 roku, zmarł w Warszawie Jerzy Boczkowski - znany i lubiany kompozytor, reżyser i dyrektor teatrzyków literackich przedwojennej stolicy.
rozwiń zwiń