Historia

Na zachodzie Walii odkryto rzymską drogę. Rzymianie zaszli dalej, niż sądzono

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 05:38
W najdalej wysuniętym na zachód walijskim hrabstwie Pembrokeshire archeolodzy odkryli drogę z czasów starożytnych. Okazuje się, że Rzymianie w podboju Brytanii doszli dużo dalej, niż dotychczas zakładano.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Dr Mark Merrony, specjalista czasów rzymskich i wykładowca na uniwersytecie w Oksfordzie, który sam pochodzi z hrabstwa Pembrokeshire, w rozmowie z "The Guardian" stwierdził:

- To odkrycie udowadnia, że Rzymianie weszli dużo głębiej w Pembrokeshire. Do tej pory istniało przeświadczenie, że Rzymianie nie zaszli daleko w Walii, ale okazuje się, że zajęli ją całą.

Pierwsze hipotezy, które mówiły o istnieniu rzymskiej drogi w tej części hrabstwa pojawiły się już pod koniec XVII wieku. Ich autorem był antykwariusz i kustosz oksfordzkiego muzeum Edward Lhwyd, który odwiedził Walię w 1698 roku. 

Te spostrzeżenia sprzed kilku wieków zainspirowały dr Merrony'ego do rozpoczęcia w hrabstwie Pembrokeshire własnych poszukiwań. Innym bodźcem, który wpłynął na podjęcie przez niego tej decyzji, było istnienie w tych okolicach dawnej kopalni srebra. Okazało się, że odkryta droga przechodzi tuż obok niej. 

- Jednym z powodów, dla których znajduje się tu droga, jest miejscowa kopalnia srebra, która nigdy nie została przebadana przez archeologów. Skoro kopalnia istnieje, to Rzymianie prawdopodobnie o niej wiedzieli i ją eksploatowali – powiedział Merrony dla "The Guardian".

Ekipie dr Marka Merron'ego udało się odnaleźć fragmenty doskonale zachowanej drogi schowanej w torfie i dowody na istnienie dalszych jej odcinków. Odkopana droga ma pięć metrów szerokości i 11 km długości.

Podbój Brytanii

Rzymska ekspansja w Brytanii rozpoczęła się w I w. n.e., gdy cesarz Klaudiusz w 47 r. podbił południową i środkową Anglię. Cztery dekady później, za czasów Domicjana, Imperium podporządkowało sobie niemal całą wyspę. Najsłynniejszą "pamiątką" po obecności Rzymian na Wyspach jest wybudowany ok. 120 r. wał Hadriana, czyli ciągnący się na 80 km mur wzmocniony fortecami. Oddzielał on podbite i podporządkowane ziemie od plemion północnej Anglii i Dolnej Szkocji.

"The Guardian"/th


Czytaj także

Juliusz Cezar - zginął z rąk przyjaciela

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 06:00
"Nie boję się wcale tych grubych i długowłosych ludzi. Boję się raczej tych innych, bladych i wysmukłych" - te słowa Cezara o spiskujących przeciw niemu ludziach przytacza Plutarch, biograf rzymskiego wodza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Romulus i Remus założyli Rzym?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 05:50
Według legendy ich ojcem był Mars, matką - kapłanka Westy, skazana na celibat. Za złamanie zakazu zakopano ją żywcem. Oni mieli zostać utopieni w rzece. Tak zaczyna się historia Romulusa i Remusa, o których legenda głosi, że dali początek Rzymowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Aureliusz – filozof na cesarskim tronie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 05:30
– Wolał studiować księgi filozoficzne, niż być cesarzem. Traktował to jako pewną uciążliwość. Mówił o sobie, że z zawodu jest cesarzem, a z zamiłowania filozofem – komentował na antenie Polskiego Radia Tomasz Mazur, założyciel Centrum Praktyki Stoickiej.
rozwiń zwiń