Historia

Izrael. Odkryto jeden z najstarszych meczetów na świecie

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 05:40
Zespół izraelskich archeologów zidentyfikował i wykopał jeden z najstarszych znanych meczetów na świecie. Jest on datowany na VII wiek, kiedy islam dopiero zaczynał rozprzestrzeniać się w Ziemi Świętej.
Ruiny meczetu w Rahat
Ruiny meczetu w RahatFoto: MENAHEM KAHANA / AFP

Do odkrycia doszło podczas wykopalisk przed budową nowych dzielnic w beduińskim mieście Rahat na pustyni Negev znajdującej się na południu kraju. Około dwa kilometry dalej znajduje się inny, także datowany na VII wiek meczet, odkryty w 2019 roku.


Odkopana teraz mała sala modlitewna posiada elementy typowe dla meczetu - kształt kwadratu i ścianę skierowaną w stronę Mekki. Wzdłuż środka muru zwróconego w kierunku południowym, znajduje się również nisza w kształcie półkola nazywana mihrab.

- Co ważne, podczas gdy poprzedni meczet był opróżniony z artefaktów, w nowo odkrytym znajdowało się mnóstwo ceramiki, którą wyraźnie da się datować na VII-VIII wiek - powiedziała na konferencji prasowej doktor Elena Kogan-Zehavi, jedna z dyrektorów wykopalisk Israel Antiquities Authority.

Czytaj także: 

Nowa tradycja budowlana

Archeolog dodała, że odkrycie pozwala naukowcom składać "bardzo interesujący obraz" przejścia od osadnictwa zdominowanego przez chrześcijaństwo bizantyjskie - w tym klasztorów i znaczących konstrukcji budowlanych - do osadnictwa pół-koczowniczego ludu o innej, mniej trwałej tradycji budowlanej.

- Islam pojawił się bardzo, bardzo wcześnie na północnym Negewie, obok chrześcijańskiej osady - podkreśliła Elena Kogan-Zehavi.

Oprócz meczetu archeolodzy odkryli bowiem także farmę z epoki bizantyjskiej, w której prawdopodobnie mieszkali chrześcijańscy farmerzy. W jej skład wchodziła warowna wieża oraz pomieszczenia z mocnymi murami okalające dziedziniec.

Meczet miał być zbudowany później, na pozostałościach bizantyjskich, a jego konstrukcja rodzi wiele pytań. Między innymi o to, czy sama społeczność chrześcijan przeszła na islam, czy może osada została ponownie zaludniona przez na wpół-koczowniczych kupców, którzy przywieźli ze sobą nową religię z Półwyspu Arabskiego. Zdaniem dyrektor wykopalisk, to prawdopodobnie mieszanka tych dwóch zjawisk.

Tajemnicza katastrofa

Doktor Kogan-Zehavi zaznaczyła również, że istnieje luka chronologiczna we wszystkich stanowiskach w regionie, począwszy od IX wieku.

- Nie ma kontynuacji osadnictwa i musiała nastąpić katastrofa, której nie zidentyfikowaliśmy - powiedziała. Wtedy ludzie mieli wracać do dużych miast i nastąpiła zmiana kierunku osadnictwa, która w wielu przypadkach trwała do XIX lub XX wieku.

Islam powstał około 610 roku. Chociaż arabski podbój Ziemi Świętej miał miejsce w 636 roku, islam stał się religią większości dopiero w IX wieku.

- Ta para małych wiejskich meczetów jest kluczem do namalowania obrazu rozprzestrzeniania się islamu pod koniec ery bizantyjskiej, na początku wczesnego islamu w Ziemi Świętej - podkreśliła Elena Kogan-Zehavi.

Times of Israel/IAR/d OW/bm

Czytaj także

Mimo biblijnego zakazu starożytni Judejczycy spożywali niekoszerne ryby

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 05:50
Mieszkańcy Judei nie przestrzegali starotestamentowego zakazu jedzenia ryb, które nie posiadają płetw i łusek – dowodzą badania przeprowadzone przez izraelskich uczonych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zniszczenie Sodomy i Gomory jak katastrofa tunguska? Naukowcy: winę ponosił meteoryt

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 05:50
Zagłada Tall el-Hammam, miasta z epoki brązu położonego w Dolinie Jordanu, mogła stać się inspiracją dla biblijnej historii o unicestwieniu osad słynących z grzechu i występku. Winę mógł ponosić kosmiczny kataklizm o sile tysiąca bomb zrzuconych na Hiroszimę.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izrael. Odkryto starożytny pierścień z symbolem Jezusa

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 05:40
Odkrycia dokonano u wybrzeży Morza Śródziemnego. W sygnecie noszonym prawdopodobnie przez pierwszych chrześcijan osadzony jest zielony kamień, w którym wyryto postać pasterza niosącego owcę na ramionach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Luksusowe wanny Heroda Wielkiego nie pochodziły z Egiptu. To produkt lokalny

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 05:40
Znany z biblijnej historii o rzezi niewiniątek władca miał słabość do luksusu. Jednym z dowodów są alabastrowe balie, w których zażywał kąpieli. Do tej pory sądzono, że eksportowano je znad Nilu. Najnowsze badania zaprzeczają tej tezie i rzucają nowe światło na krajobraz kamieniarstwa w starożytności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Irak. Spadek poziomu wody odsłonił pozostałości starożytnego miasta imperium Mitanni

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 05:55
Liczące 3400 lat pozostałości aglomeracji odkryli nad brzegiem Tygrysu niemieccy i kurdyjscy archeolodzy. Ruiny wynurzyły się z wód zbiornika w Mosulu na początku tego roku, gdy poziom wody gwałtownie spadł z powodu ekstremalnej suszy w Iraku.
rozwiń zwiń