Historia

Portugalia. Odkryto pozostałości jednej z najstarszych osad Europy Południowo-Zachodniej

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 05:40
W portugalskim mieście Aveiro, na terenie należącym do miejscowej uczelni, zespół archeologów znalazł pozostałości jednej z najstarszych osad Europy Południowo-Zachodniej. Była ona zamieszkana w neolicie.
Czaszki znalezione zostały w grodzisku średniowiecznym w Goda. Górne Łużyce znajdują się na pograniczu polsko-niemieckim.
Czaszki znalezione zostały w grodzisku średniowiecznym w Goda. Górne Łużyce znajdują się na pograniczu polsko-niemieckim.Foto: krugloff/shutterstock

Jak poinformował podczas zorganizowanej w siedzibie uniwersytetu w Aveiro konferencji rektor uczelni Paulo Jorge Ferreira, archeolodzy przeprowadzili badania na terenie kampusu akademickiego Agra do Crasto. Wyjaśnił, że na stanowisku archeologicznym znaleziono struktury sięgające neolitu.

- Jest to najbardziej na zachód Europy odnalezione tego typu miejsce - dodał Ferreira, wskazując, że prawdopodobnie już w neolicie obszar był zamieszkały przez człowieka.

Czytaj także: 

Ferreira odnotował, że badania trwały blisko dwie dekady, po tym jak doszło w tym miejscu do przypadkowego odnalezienia kilku przedmiotów z okresu neolitu.

Wskazał, że badania były czasochłonne, gdyż w ich trakcie przeanalizowano również znajdujące się na terenie objętym pracami archeologów pozostałości budowli z chalkolitu oraz epoki brązu.

W trakcie prac poszukiwawczych, jak podali portugalscy archeolodzy z Aveiro, natrafiono na jedne z najstarszych pozostałości osady ludzkiej w Europie Zachodniej. Na jednym ze stanowisk odnaleziono fragmenty "chat zbudowanych z materiałów nietrwałych" sprzed kilku tysięcy lat.

Autorzy studium wyjaśnili, że w czasie prac natrafiono m.in. na pozostałości dołów słupowych, wokół których znaleziono naczynia ceramiczne, narzędzia krzemienne oraz artefakty litowe.
Portugalscy archeolodzy odnaleźli również przestronne miejsce wyłożone gliną, które ich zdaniem mogło w późniejszych latach służyć jako palenisko. Szacują, że było ono używane w epoce brązu, w około VII w. p.n.e.

PAP/bm

Czytaj także

Polscy archeolodzy odkryli w Egipcie elitarny grób sprzed 1,5 tysiąca lat

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 19:11
W monumentalnym grobowcu znajdującym się w egipskim Berenike nad Morzem Czerwonym zostali pochowani - jak ustalili polscy archeolodzy - przedstawiciele elity tego portowego miasta. Badaniami kierował dr Mariusz Gwiazda z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, wspólnie z prof. Stevenem Sidebothamem z University of Delaware w USA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Irak. Spadek poziomu wody odsłonił pozostałości starożytnego miasta imperium Mitanni

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 05:55
Liczące 3400 lat pozostałości aglomeracji odkryli nad brzegiem Tygrysu niemieccy i kurdyjscy archeolodzy. Ruiny wynurzyły się z wód zbiornika w Mosulu na początku tego roku, gdy poziom wody gwałtownie spadł z powodu ekstremalnej suszy w Iraku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Syria. Zagadka anonimowego boga z Palmyry rozwiązana

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 05:50
Ponad 200 inskrypcji zawierających tajemnicze formuły skierowane do anonimowego boga odkryli naukowcy na przestrzeni dziesiątek lat w Palmyrze - starożytnej metropolii w obecnej Syrii. Polskiej badaczce udało się ustalić, do kogo były skierowane.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grób pod podłogą. Wyjątkowe znalezisko w Peru

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 05:27
W Limie, stolicy Peru, archeolodzy odnaleźli grób liczący ponad 500 lat. Znajduje się on pod jednym z domów w centrum miasta. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izrael. Odkryto jeden z najstarszych meczetów na świecie

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 05:40
Zespół izraelskich archeologów zidentyfikował i wykopał jeden z najstarszych znanych meczetów na świecie. Jest on datowany na VII wiek, kiedy islam dopiero zaczynał rozprzestrzeniać się w Ziemi Świętej.
rozwiń zwiń