Historia

Sue Ryder. Wielki duch w małym ciele

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2024 05:35
Sue Ryder stworzyła żywy pomnik ofiar i bezimiennych bohaterów II wojny światowej. Utrwaliła ich wiarę, tolerancję i radość z życia, niosąc pomoc wszędzie na świecie. Niezależnie od rasy, narodowości i religii.
Sue Ryder na konferencji w Londynie w 1965 roku
Sue Ryder na konferencji w Londynie w 1965 rokuFoto: PAP/PA

3 lipca 1923 roku urodziła się Sue Ryder, brytyjska działaczka charytatywna, w czasie II wojny światowej organizatorka pomocy dla okupowanej Europy i powstańczej Warszawy. Po wojnie założyła fundację finansującą budowę szpitali, hospicjów i domów opieki na całym świecie.


Posłuchaj
29:14 lady of warsaw - lady sue ryder___8863_98_i_tr_0-0_9912400afbf7ae8[00].mp3 Reportaż Szczęsnej Milli poświęcony życiu i działalności Sue Ryder. (PR, 25.12.1995)

 

Cień nad Londynem

Szlachcianka ze starego angielskiego rodu myślała, że zostanie lekarzem. O jej przyszłości przesądził Hitler. 3 września 1939 w kościele usłyszała komunikat premiera Neville’a Chamberlaina o wypowiedzeniu przez Wielką Brytanię wojny Niemcom. Na wyspach szykowano się do obrony. Ewakuowano Londyn. W każdej chwili spodziewano się niemieckiego ataku.  

"Macie zapalić Europę"

W wieku 16 lat Sue Ryder wstąpiła do Korpusu Pierwszej Pomocy Pielęgniarskiej, funkcjonującego przy dowództwie Kierownictwa Operacji Specjalnych - słynnym SOE. Celem tajnych służb była koordynacja wszystkich działań prowadzonych przeciwko nieprzyjacielowi poza granicami kraju - przede wszystkim dywersją i wspieraniem ruchu oporu w okupowanej Europie. Rozkaz Churchilla brzmiał: "Macie zapalić Europę".

Sue Ryder przydzielono do polskiej sekcji SOE. Pracowała w bazie, w której szkolono cichociemnych. Do jej zadań należało przewożenie żołnierzy do szkoły spadochroniarzy i na kursy specjalne, naprawa sprzętu i praca w charakterze szyfrantki.

W 1943 roku jednostkę przeniesiono do Tunezji, a następnie do Włoch. Tam zajmowała się między innymi organizacją zrzutów na teren powstańczej Warszawy.

Fundacja Sue Ryder

Po 1945 roku Sue Ryder stworzyła żywy pomnik ofiarom II wojny światowej i jej bezimiennym bohaterom. Utrwaliła ich wiarę, tolerancję i radość z życia, niosąc pomoc wszędzie na świecie. Niezależnie od rasy, narodowości i religii.

W 1953 roku założyła Sue Ryder Foundation z siedzibą w Cavendish. Fundacja organizowała pomoc dla byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych i innych ofiar II wojny światowej. Szpitale, hospicja i domy opieki działały na całym świecie. W samej Polsce powstało ich trzydzieści.

Lady of Warsaw

Fundacja stała się jedną z najsłynniejszych instytucji charytatywnych w Wielkiej Brytanii. W 1957 roku Sue Ryder została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego. Wybrała sobie tytuł Lady Ryder of Warsaw. Na cześć Polaków, których poznała w czasie II wojny światowej.

mjm


Czytaj także

Cichociemni - byli elitą Polski Walczącej

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2015 06:50
15 lutego 1941 odbył się pierwszy lot Cichociemnych na teren Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Sosabowski - rehabilitacja po latach

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 06:04
Stworzył elitarną jednostkę powietrzno-desantową - pierwszą w historii Wojska Polskiego. Po wojnie, odarty z honoru, pracował w Anglii jako zwykły robotnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Winston Churchill. Polityk, strateg, wybitny mówca

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2024 05:35
59 lat temu, 24 stycznia 1965 roku zmarł Winston Churchill, polityk i strateg, dwukrotny premier Zjednoczonego Królestwa, wybitny mówca, a także pisarz nagrodzony w 1953 roku literacką Nagrodą Nobla. W 2002 roku wygrał plebiscyt BBC na najwybitniejszego Brytyjczyka w historii.
rozwiń zwiń