Historia

USA. Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński wyróżniony przez Departament Stanu i United States Holocaust Memorial Museum

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2022 05:50
Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński został uhonorowany wyróżnieniem National Leadership Award, którą przyznaje United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie. 
Uroczystość wręczenia nagrody National Leadership Award. Od lewej: Sara Bloomfield, Stuart Eizenstat, Irene Fogel Weiss, Piotr Cywiński, Ellen Germain.
Uroczystość wręczenia nagrody National Leadership Award. Od lewej: Sara Bloomfield, Stuart Eizenstat, Irene Fogel Weiss, Piotr Cywiński, Ellen Germain. Foto: USHMM/mat. prasowe

Wyjątkowa nagroda

Nagroda została wręczona w środę 13 lipca późnym wieczorem polskiego czasu podczas uroczystości w amerykańskim Departamencie Stanu, zorganizowanej z okazji 75. rocznicy utworzenia Muzeum Auschwitz. W wydarzeniu uczestniczyły dwie ocalałe z Auschwitz: Irene Weiss i Ruth Cohen, a także m.in. asystentka sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji Karen Donfried oraz przewodniczący rady waszyngtońskiego muzeum Stuart Eizenstat.

Przyznawana przez United States Holocaust Memorial Museum, jedną z największych światowych instytucji dbających o pamięć o Zagładzie, nagroda National Leadership Award wręczana jest wybitnym partnerom, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju misji Muzeum.

"Głęboko wdzięczni Polsce"

– Muzeum Auschwitz-Birkenau odgrywa niepowtarzalną rolę w pamięci i edukacji o Holokauście. To miejsce bezprecedensowego wydarzenia w historii ludzkości, światowa ikona ludzkiego zła. I najdobitniejsze przypomnienie o niebezpieczeństwach wynikających z niepowstrzymanego antysemityzmu i nienawiści, braku wiedzy o Holokauście, czy zniekształcania i negowania historii, które niestety się nasilają – powiedział przewodniczący rady United States Holocaust Memorial Museum Stuart E. Eizenstat. – Jesteśmy głęboko wdzięczni Polsce za decyzję o utworzeniu Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, a także za wieloletnie wsparcie dla tej instytucji. Wyrażamy uznanie dla dr. Piotra Cywińskiego za jego wybitne zarządzanie tą instytucją oraz za jego wyjątkowy wkład w utrwalanie pamięci i edukacji o Holokauście w Europie i na świecie – zaznaczył.

Utworzone w 1947 roku Muzeum Auschwitz-Birkenau, pierwsze ekspozycje udostępniło w 1950 roku. Jego teren obejmuje 191 hektarów, z czego 20 przypada na Auschwitz I, a 171 na Auschwitz II-Birkenau, gdzie systematycznie wymordowano ponad milion Żydów i osób innych narodowości, w tym: 70-75 tys. Polaków, 21 tys. Sinti i Romów, 14 tys. sowieckich jeńców oraz 12 tys. osób innych narodowości i grup.

Na terenie tym znajduje się kilkaset budynków i ruin obozowych, w tym ruiny komór gazowych i krematoriów, kilkanaście kilometrów ogrodzenia obozowego, drogi oraz bocznica kolejowa ("rampa") w Birkenau. W 1979 roku teren obozu Auschwitz-Birkenau został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

"Świata nie da się zrozumieć bez pamięci o Zagładzie"

– Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau stworzyli tuż po wojnie ocalali z tego okrutnego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady. Po 75 latach, gdy ocalałych jest wśród nas coraz mniej, naszą odpowiedzialnością jest określenie, jakie będzie miejsce tej pamięci w naszym życiu indywidualnym i zbiorowym - powiedział Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Dodał, że jeśli odłożymy pamięć o Holokauście jedynie do książek o historii, będzie to oznaczało, że nie zrozumieliśmy, jak uniwersalna prawda o człowieku się wówczas ujawniła.

- Dzisiejszego świata, naszej kultury, ewolucji prawnej, politycznej, dyplomatycznej, a także rozumienia etyki oraz norm społecznych nie sposób pojąć bez zrozumienia samej istoty programowego odczłowieczenia, wykluczenia, antysemityzmu i rasizmu z czasów Auschwitz i całej niemieckiej Trzeciej Rzeszy – wyjaśnił.


Stuart Eizenstat i Piotr Cywiński. Fot. USHM/mat.prasowe Stuart Eizenstat i Piotr Cywiński. Fot. USHMM/mat.prasowe

Przedstawicielka Departamentu Stanu do spraw Holokaustu Ellen Germain podkreśliła, że Auschwitz jest świadectwem głębi zła, w którą może zstąpić ludzkość, dlatego nie da się przecenić jego znaczenia jako miejsca pamięci i edukacji.

- Od 75 lat, tuż po zakończeniu II wojny światowej, polskie Muzeum Auschwitz-Birkenau pełni podwójną rolę: oddaje cześć ofiarom i zachowuje ich historię. Pod kierownictwem dr. Cywińskiego, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau wspiera rzetelną edukację o Holokauście, a także chroni historię przed zniekształcaniem i negowaniem. Stany Zjednoczone są dumne, że mogą współpracować z takimi ludźmi i instytucjami – dodała.


GDC 1200.jpg
German Death Camps - zobacz serwis specjalny

Owocna współpraca 

W imieniu ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych Marka Magierowskiego głos zabrał jego zastępca Adam Krzywosądzki.

- Jako Polak z dumą obserwuję głęboki szacunek, z jakim odnoszą się do muzeum (Auschwitz – PAP) rozmówcy z różnych krajów, słusznie traktując je jako jedną z najważniejszych instytucji pamięci o Holokauście na świecie – mówił.

Krzywosądzki dodał, że "Polska będzie nadal zachowywać pamięć o tych, którzy zginęli w czasie Holokaustu".

Dyrektor Muzeum Holokaustu Sara Bloomfield zaznaczyła, że współpraca z Miejscem Pamięci Auschwitz i innymi ważnymi miejscami historycznymi w Polsce ma ogromne znaczenie dla pracy instytucji, którą kieruje.

- Z Muzeum Auschwitz łączą nas szczególne relacje. Współpracujemy na wielu płaszczyznach: w zakresie edukacji, konserwacji czy upamiętniania. W ciągu ostatnich lat bardzo istotna dla naszego partnerstwa była współpraca z Piotrem Cywińskim. Jego przywództwo i wizja pozwoliły nie tylko zachować to miejsce i zachować to, co się tu wydarzyło, ale także sprawiają, że historia Auschwitz jest ważna i znacząca dla nowych pokoleń na całym świecie – powiedziała.

PAP/IAR/bm