Historia

Odnaleziono nieznane rękopisy Krzysztofa Komedy z projektu "Moja słodka europejska ojczyzna"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2022 05:55
W Bibliotece Narodowej w czasie szczegółowej kwerendy archiwum Krzysztofa Komedy odnaleziono rękopisy sześciu nieznanych kompozycji Komedy z projektu "Moja słodka europejska ojczyzna" - poinformowano w czwartek na stronie Biblioteka. 
Krzysztof Komeda
Krzysztof KomedaFoto: PAP/CAF

Przypomniano, że w październiku 1967 roku Komeda stworzył w Baden-Baden projekt z cyklu Jazz i Poezja pt. "Meine Süsse Europäische Heimat – Moja słodka europejska ojczyzna".

"Jak się miało okazać, było to ostatnie europejskie dzieło Komedy – symboliczne pożegnanie kompozytora z Europą"  - napisano na stronie Biblioteki Narodowej.


"O projekcie »Moja słodka europejska ojczyzna« sam Komeda (znany skądinąd z powściągliwego podejścia do swojej twórczości) powiedział, że jest to jego najwybitniejsze dzieło. Z kolei Joachim-Ernst Berendt napisał o kompozycjach Krzysztofa Komedy: »Jeszcze nigdy nie mieliśmy na płycie z poezją tak pięknych, bogatych i pełnych uczuć melodii!« - czytamy w informacji.

50 lat w niebycie

Nie wszystkie kompozycje Komedy znalazły się na niemieckiej płycie. Wśród rękopisów odnalezionych w Bibliotece Narodowej w trakcie kwerendy archiwum Komedy są utwory: "Jonasz" do wiersza Zbigniewa Herberta "Jonasz", "Kiedy gaśnie lampa wyobraźni" do wiersza Adama Ważyka "Poemat dla dorosłych", "Klasyk" do prozy poetyckiej Zbigniewa Herberta "Klasyk", "Jan Cherubin" do wiersza Mieczysława Jastruna "Jan Cherubin", "Ich dwoje" do wiersza Bolesława Leśmiana "Dwoje ludzieńków", "Miserere" do wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Miserere" (na oryginalnej niemieckiej płycie utwór pod tym samym tytułem zawiera inną kompozycję).

"Po ponad pół wieku nieznana część dzieła Krzysztofa Komedy z projektu »Moja słodka europejska ojczyzna« jest dostępna dla twórców i badaczy" - napisano na stronie BN.

Bóg jazzu

Kariera Krzysztofa Komedy nabrała tempa w 1956 roku. Artysta założył wówczas Komeda Sekstet, w którym grali oprócz niego: Jerzy Milian, Stanisław Pludra, Józef Stolarz, Jan Zylber i Jan "Ptaszyn" Wróblewski. Sekstet okrzyknięto później pierwszym polskim zespołem jazzowym grającym muzykę nowoczesną. Na przełomie lat 50. i 60. zaczął komponować muzykę filmową, m.in. do "Niewinnych czarodziejów" Andrzeja Wajdy czy "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgernsterna.

W grudniu 1967 roku Krzysztof Komeda wyjechał do USA, aby zrealizować kilka projektów muzycznych. Tworzył tam muzykę m.in. do filmu "Dziecko Rosemary" Romana Polańskiego. Napisał przy tym jeden ze swoich najbardziej znanych utworów: "Kołysankę Rosemary".

W grudniu 1968 roku Komeda uległ wypadkowi, spadając ze skarpy. Uraz głowy, jakiego doznał, okazał się śmiertelny. Zmarł, przewieziony kilka dni wcześniej do kraju przez żonę, w Warszawie 23 kwietnia 1969 roku.

Czytaj także

Krzysztof Komeda - "Kołysanką" przeszedł do wieczności

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 05:40
… nie tylko "Kołysanką" - utworów wielkich, wspaniałych pamiętanych zawsze było znacznie więcej. 27 kwietnia 1931 roku urodził się Krzysztof Komeda, kompozytor i pianista jazzowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Karolak - wirtuoz organów Hammonda

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 05:40
Wojciech Karolak, jazzman i kompozytor, współpracował z najwybitniejszymi polskimi twórcami jazzowymi swojej epoki, w powszechnej świadomości utrwalił się jednak przede wszystkim jako wirtuoz organów Hammonda. Muzyk urodził się 84 lata temu, 28 maja 1939 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Stańko: "granie na trąbce jest moim życiem"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 05:30
Trębacz i kompozytor jazzowy, jeden z najoryginalniejszych muzyków jazzowych w Europie. Urodził się 11 lipca 1942 roku w Rzeszowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Kilar: "bawię się muzyką, instrumentami, dźwiękami"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 05:45
9 lat temu, 29 grudnia 2013 roku, zmarł Wojciech Kilar - wybitny kompozytor muzyki symfonicznej i filmowej. Odniósł sukces międzynarodowy dzięki muzyce do filmu Francisa Forda Coppoli pod tytułem "Dracula" (1992).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Karolak. Jazzman, wirtuoz i kompozytor

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2023 05:40
Współpracował z najwybitniejszymi polskimi twórcami jazzowymi swojej epoki, w powszechnej świadomości utrwalił się jednak przede wszystkim jako wirtuoz organów Hammonda. Artysta zmarł 23 czerwca 2021 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Wasowski. Dżentelmen wielu talentów

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 05:45
– Kulminacją tego jego stylu bycia było pokazywanie się na plażach – wspominał Grzegorz Wasowski, syn Jerzego Wasowskiego. – On również na piasku rezydował w garniturze, gdzieś tam pod drzewkiem. Miał letnią wersję garnituru, nieco lżejszą, ale zawsze w garniturze i pod krawatem.
rozwiń zwiń