Historia

Czy w Iraku odkryto zaginione miasto? Nowe ustalenia naukowców

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 05:45
Jedynym źródłem historycznym, które mówi o istnieniu zaginionego miasta Natounia, są napisy z siedmiu starożytnych monet. Nowe ustalenia archeologów pozwalają przypuszczać, że tajemniczą Natounią może być potężna forteca odkryta na terytorium Iraku. 
Góry Zagros. Zdjęcie ilustracyjne
Góry Zagros. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Od 2009 roku w górach Zagros na terenie Iraku archeolodzy prowadzą prace wykopaliskowe. W trakcie badań odnaleźli twierdzę wybudowaną ponad 2000 lat temu. Forteca nazwana Rabana-Merquly otoczona jest czterokilometrowymi kamiennymi obwarowaniami. Dodatkowo w jej skład wchodzą dwie mniejsze osady, płaskorzeźby wykute w skale oraz miejsce kultu.

Michael Brown z Instytutu Prehistorii, Protohistorii i Archeologii Bliskiego Wschodu Uniwersytetu w Heidelbergu w Niemczech powiedział, że forteca Rabana-Merquly może być zaginionym królewskim miastem o nazwie Natounia lub Natounissarokerta. Należało ono do królestwa Adiabene, które było rządzone przez lokalną dynastię i płaciło daninę władcom sąsiedniego Imperium Partów, zajmującego głównie teren dzisiejszego Iranu. 

Monety, płaskorzeźby, grobowce

Michael Brown swoją hipotezę opiera na kilku przesłankach. Jedną z nich jest lokalizacja stanowiska archeologicznego. Jedynym źródłem historycznym, które świadczy o istnieniu Natouni, jest kilka antycznych monet. Treść na nich zawarta mówi o mieście nazwanym na cześć króla Natounissara, założyciela dynastii rządzącej Adiabene, które położone było nad rzeką Zab, w starożytności znaną jako Kapros. Właśnie tam od 2009 roku prowadzone są wykopaliska.

Innym argumentem, który miałby dowieść, że Rabana-Merquly to w rzeczywistości Natounia, są płaskorzeźby zlokalizowane przy wejściu do fortecy. Przedstawiają one władcę królestwa Adiabene, o czym świadczy ubiór, przed wszystkim zaś charakterystyczne wysokie nakrycie głowy postaci. Identyczny wizerunek królów Adiabene znajduje się w oddalonym o 230 km mieście Hatra.

- Co więcej, w pobliżu odkryto grobowce, w których pochowano osoby o wysokim statusie – powiedział amerykańskiej stacji CNN Michael Brown.

Duże prawdopodobieństwo

Naukowiec wyjaśnił również nazwę miasta Natounissarokerta. Składa się ono bowiem z imienia założyciela dynastii oraz partyjskiego słowa oznaczającego fosę lub fortyfikację.

- Opis ten może pasować do Rabana-Merquly – zauważył badacz.

Odnalezione pozostałości fortecy położone są na przecięciu stref górskich i nizinnych. Zdaniem Michaela Browna miasto służyło prawdopodobnie do prowadzenia handlu z plemionami pasterskimi, utrzymywania kontaktów dyplomatycznych z innymi władcami czy wywierania presji wojskowej. Naukowiec zwrócił też uwagę na ogromny wysiłek, jaki władcy musieli włożyć w zaplanowanie, zbudowanie i utrzymanie tak dużej twierdzy na tak trudnym terenie.

Czytaj także:

Polscy archeolodzy odkryli w Egipcie elitarny grób sprzed 1,5 tysiąca lat

Irak. Spadek poziomu wody odsłonił pozostałości starożytnego miasta imperium Mitanni

Oman. Polscy archeolodzy odnaleźli grę planszową sprzed 4 tys. lat

Oczywiście to tylko przesłanki i nie ma pewności, że forteca jest tajemniczą Natounią.

- Rabana-Merquly nie jest jedyną możliwością, ale na ten moment to najlepszy kandydat na zaginione miasto, które musi znajdować się gdzieś w tej okolicy – podsumował Michael Brown.

th/CNN/National Geographic

Czytaj także

Egipt. Polscy archeolodzy odnaleźli cenne artefakty w pobliżu świątyni Hatszepsut

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 05:45
Figurki ukazujące bóstwa i ofiarników, a także naczynia z motywem piersi - to tylko niektóre spośród kilkuset przedmiotów, znalezionych przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego w grobowcu, który służył już w starożytności jako… śmietnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Odkryto dwie mumie ze złotymi językami

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 05:40
Podczas prac archeologicznych prowadzonych w miejscowości Al-Bahnasa (Górny Egipt) badacze odnaleźli szczątki mężczyzny i kobiety pochodzące sprzed 2500 lat. Ku zdziwieniu naukowców okazało się, że obie mumie mają złote języki.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bojowe rumaki pierwszych cywilizacji okazały się... osłami

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 05:40
Badania DNA wykazały, że wierzchowce używane przez Sumerów to w rzeczywistości krzyżówki osła domowego z jego dzikim krewniakiem. Czyni to z nich najstarsze znane nauce hybrydy stworzone przez człowieka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Perfumy Kleopatry. Jak pachniała ostatnia królowa starożytnego Egiptu?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 05:55
Kobieta, która uwiodła Juliusza Cezara i Marka Antoniusza, ponoć olśniewała intelektem, charakterem i urodą. Czy zniewalający był także jej zapach? Naukowcy twierdzą, że udało im się odtworzyć w przybliżeniu woń perfum, których używała władczyni.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Egipcie odkryto ruiny wieży strażniczej i świątyni Izydy oraz starożytne groby

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 05:40
Podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych na stanowisku Gabal El Haridi położonym w południowoegipskiej prowincji Sauhadż badacze dokonali niezwykłego odkrycia. Odnaleźli pozostałości wieży strażniczej i świątyni Izydy wybudowanych prawdopodobnie w III wieku p.n.e. oraz kilkadziesiąt grobów powstałych pomiędzy XXII a I wiekiem p.n.e.
rozwiń zwiń