Historia

Gdzie mieszkał Stanisław Wokulski? Warszawa śladami Bolesława Prusa i Aleksandra Głowackiego

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2022 06:00
Bolesław Prus był warszawiakiem z wyboru - urodził się w Hrubieszowie, ale Warszawę pokochał i stał się jej najświetniejszym kronikarzem. W nowym serwisie specjalnym Polskiego Radia prus.polskieradio.pl przypominamy ważne warszawskie miejsca związane zarówno z biografią pisarza, jak i z jego dziełami.
Serwis specjalny prus.polskieradio.pl
Serwis specjalny prus.polskieradio.pl Foto: PR

W serwisie prus.polskieradio.pl przywołujemy z jednej strony Warszawę Aleksandra Głowackiego (bo tak w istocie nazywał się pisarz, który ukrywał się pod pseudonimem "Bolesław Prus"), a na tak wytyczonej mapie - kilka wybranych punktów.

Wśród nich między innymi: pierwsze studenckie pokoje, które młody Aleksander wynajmował wspólnie z kolegami w kamienicy Seweryna Smolikowskiego przy ul. Chmielnej. Dom przy ul. Twardej, w którym zamieszkali młodzi państwo Głowaccy ("Dom pyszny, podwórze jak salon, ogród, fontanna, wodociąg, pompa - oto jego wygody. Do lokalu należy piwnica, strych i komórka. Sam lokal na pierwszym piętrze suchy, widny i czysty", pisał Głowacki do, wówczas jeszcze, narzeczonej). Kamienica przy ul. Wilczej, w której pisarz spędził ostatnie siedem lat życia.

Z drugiej strony pokazujemy Warszawę Bolesława Prusa, miasto zaludnione postaciami jego książek, a przede wszystkim - arcywarszawską "Lalką". Na tej literackiej mapie musiały się znaleźć miejsca przy Krakowskim Przedmieściu związane ze Stanisławem Wokulskim (jego nowy sklep i mieszkanie) i Ignacym Rzeckim. Jest tu też ubogie Powiśle, miejsce spacerów i niewesołych rozmyślań głównego bohatera powieści, czy też piękne Łazienki ("panna Izabela kilka razy spotkała Wokulskiego w Łazienkach i nawet raczyła odpowiadać na jego ukłony"). Ponieważ jednak Warszawa Prusa to nie tylko "Lalka", na mapie tej znajdziemy choćby miejsce przy ul. Miodowej, gdzie "słychać katarynkę".

***
"Gdzie naprawdę mieszkał Wokulski, czyli w poszukiwaniu adresów zawartych w Lalce". Paweł Waszak dla Polskiego Radia

***
Obie te mapy – mapę Aleksandra Głowackiego i mapę Bolesława Prusa – znajdzie użytkownik nowo powstałego serwisu Polskiego Radia prus.polskieradio.pl.

Czytaj także

Bolesław Prus jako powstaniec styczniowy. "Chciał się odciąć od tego"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022 05:50
- Bardzo długo nie wracał do wspomnień o swoim udziale w powstaniu 1863 roku. To było dla niego przeżycie traumatyczne – podkreślała w Polskim Radiu prof. Ewa Paczoska, opowiadając o wczesnej biografii Bolesława Prusa. Wypowiedź tę, obok wielu innych radiowych nagrań, znajdziemy w nowo utworzonym serwisie specjalnym prus.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Opowieść o ludziach, którzy nie mogą się porozumieć". "Lalka" Bolesława Prusa

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 11:00
– Prus sądził, że nasze serca należy krzepić inaczej, niż robił to Sienkiewicz. Dlatego napisał powieść, która może i dziś irytować czytelnika i z którą ów czytelnik będzie miał pewien kłopot – mówił prof. Józef Bachórz o najsłynniejszym dziele Bolesława Prusa. Wypowiedź tę, obok wielu innych radiowych nagrań, znajdziemy w nowo utworzonym serwisie specjalnym prus.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego Prus usunął Rosjan z "Lalki"? "Pisarz chciał nam coś przez to powiedzieć"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2022 05:50
- Autor "Lalki" wypreparował w swojej książce prawie doszczętnie rosyjskość Warszawy - podkreślił w rozmowie z portalem Polskiego Radia Paweł Waszak, znawca twórczości Bolesława Prusa. Powody, dla których pisarz zdecydował się na ten ruch, okazują się bardzo intrygujące.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Wokulski. Bezduszny finansista czy nieszczęśliwy romantyk?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022 06:00
- Wokulski jest szalenie wieloznaczny, pisarz chciał go właśnie takim pokazać - podkreślał w Polskim Radiu prof. Józef Rurawski, opowiadając o głównym bohaterze "Lalki" Bolesława Prusa. Wypowiedź tę, obok wielu innych radiowych nagrań, znajdziemy w nowo utworzonym serwisie specjalnym prus.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń