Historia

Leszek Drogosz – legendarny "czarodziej ringu" i znany aktor

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 05:45
10 lat temu, 7 września 2012 roku, zmarł jeden z najwybitniejszych polskich bokserów - Leszek Drogosz. Publiczność mogła go jednak zapamiętać nie tylko z kapitalnych walk bokserskich, ale też z dużego ekranu.
Leszek Drogosz
Leszek DrogoszFoto: PAP/CAF-ARCHIWUM

Leszek Drogosz odnosił sukcesy jako reprezentant Polski na arenie międzynarodowej. Wtedy jeszcze zawodnicy tzw. boksu amatorskiego bądź olimpijskiego nie startowali pod własnym szyldem, jak mieli to w zwyczaju bokserzy zawodowi. Drogosz był najwyższej klasy amatorem, zdobywcą brązu na Olimpiadzie w Rzymie i trzech mistrzostw Europy. Wielokrotnie wygrywał też na krajowych ringach czy to w lidze bokserskiej, czy w mistrzostwach Polski.

Sportowiec z powodzeniem wystąpił też w 14 filmach, z których część nie dotyczyła jego sportowej kariery – były to pełnometrażowe filmy fabularne.

Kariera na ringu

Pięściarz urodził się w początkach stycznia 1933 roku w Kielcach i tam też zmarł po 79 latach bogatego w wydarzenia życia. Kielce zawsze traktował z największą atencją – w nich rozpoczynał swoją sportową karierę w Stali SHL, by później przenieść się wraz z wojskowym powołaniem do Legii Warszawa.

To z tą drużyną trzy razy zdobywał drużynowe mistrzostwo Polski (w latach 1954-56). Później były jeszcze ŁTS Łabędy i Błękitni Kielce. Dość powiedzieć, że Leszek Drogosz osiem razy wywalczył indywidualny tytuł Mistrza Polski w dwu wagach: najpierw w lekkopółśredniej i na końcu w średniej. Wystąpił też ponad 30 razy w reprezentacji Polski i wygrał w niej 31 walk. W całej swojej karierze natomiast stoczył 377 walk i wygrał 363.

Po zakończeniu kariery najpierw był trenerem bokserskim w kieleckich i dębickich drużynach.

Aktor u Wajdy

Karierę filmową rozpoczął jeszcze w latach, kiedy toczył walki na ringu bokserskim. Jego debiutem był słynny film "Bokser" Juliana Dziedziny z 1966 roku, gdzie Drogosz wystąpił u boku Daniela Olbrychskiego (w filmie zagrali też Maciej Damięcki, Jan Englert, Gustaw Lutkiewicz czy Zdzisław Maklakiewicz). Traf chciał, że za grę w tym filmie i wzięcie gratyfikacji finansowej Drogosz został zawieszony w boksie amatorskim – taka była decyzja Polskiego Związku Bokserskiego, opierającego się na przepisach AIBA.

Zawieszony w sporcie Drogosz musiał zadbać o dalszą swoją karierę i wystąpił jeszcze choćby w dwu filmach Andrzeja Wajdy: w 1969 roku w "Polowaniu na muchy" oraz w 1970 w "Krajobrazie po bitwie". Nie były to jedyne filmy tego boksera-aktora. Zagrał również trenera boksu w "Krysztale" Juliana Dziedziny (1971), w "Brylantach pani Zuzy" Pawła Komorowskiego (1971), "Sam na sam" Andrzeja Kostenki (1977) czy "Sam pośród swoich" Wojciecha Wójcika (1985). Leszek Drogosz nie stronił również od produkcji serialowych, z których najsłynniejszą stały się "Dwie strony medalu" Grzegorza Warchoła (2007), gdzie zagrał samego siebie.

***

Czytaj także:

  • Tadeusz Fijewski - najbardziej warszawski aktor
  • Elżbieta Czyżewska - aktorska osobowość

***

Pięściarz zmarł w domu w rodzinnych Kielcach, a jego prochy spoczęły na Cmentarzu Nowym w ukochanym mieście. Dość powiedzieć, że jedna z kieleckich ulic nazwana jest imieniem sportowca.

PP


Czytaj także

Danuta Szaflarska. "Aktorka z życia wzięta"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 05:45
– W teatrze i w życiu była osobą, która niczego nie grała. Ona po prostu była – mówił o niej reżyser Maciej Englert. Siedem lat temu zmarła Danuta Szaflarska, jedna z pierwszych powojennych gwiazd filmowych. Jej kariera aktorska trwała prawie 80 lat. Miała na koncie około stu ról teatralnych. W czasie Powstania Warszawskiego była łączniczką Armii Krajowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Walczewski - badacz szaleństwa

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2024 05:40
- Do kunsztu aktorstwa powinno się dodać elementy fałszu, kuglarstwa, metafizyki i telepatii. Ja bym chciał grać tak, żeby użyć jak największej ilości spośród tych mikstur. Żeby działo się jak najwięcej - mówił w Polskim Radiu w 1988 roku. 15 lat temu, 26 maja 2009 roku, zmarł w Warszawie aktor Marek Walczewski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieńczysław Gliński. Ponad sto ról przed kamerą

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 05:35
10 maja 1921 roku, urodził się słynny aktor teatralny i filmowy Wieńczysław Gliński. Przez lata był także jednym z najbardziej popularnych aktorów Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń