Historia

XIX-wieczne jeansy sprzedane za 87 tys. dolarów. "Wciąż można je założyć"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 05:40
Podczas jednej z aukcji w amerykańskim stanie Nowy Meksyk dwóch nabywców kupiło parę jeansów Levis’a za ponad 87 tys. dolarów. Spodnie mają około 140 lat, ale jak twierdzą nowi właściciele, w dalszym ciągu nadają się do użytku.
Jeansy
JeansyFoto: Zuev Ali/Shutterstock

Szczęśliwymi nabywcami historycznych jeansów są Kyle Hautner i Zip Stevenson, weteran aukcji starych jeansów.  

- Nie planowaliśmy wcześniej wspólnego zakupu tych spodni, więc to wszystko wydaje się niedorzeczne - mówił amerykańskiej stacji CNN Zip Stevenson, który od blisko trzech dekad zajmuje się naprawą jeansowej odzieży. 

Mężczyzna przyznał, że nie spotkał się dotychczas z podobnym wyrobem.  

- Te jeansy są wyjątkowo rzadkie, szczególnie jeśli chodzi o ich fantastyczny stan i rozmiar - stwierdził Stevenson. 

Dotychczas odnaleziono zaledwie kilka par podobnych spodni, ale wszystkie trafiły do muzeum. Są też zbyt delikatne, by móc je założyć. Zupełnie inaczej niż najnowszy nabytek z lat 80. XIX wieku  

- Spodnie są wyjątkowo wytrzymałe, zatem z pewnością można je założyć. Jest parę miejsc, które wymagają poprawek krawieckich, ale ogólnie są to bardzo solidne jeansy - mówił CNN Stevenson.  

"Takie znalezisko trafia się raz w życiu"

Niezwykle cenną parę spodni znalazł przed kilkoma laty Michael Harris, autor książki "Jeans of the Old West: A History". Fan jeansów i ich historii przez pięć lat przeszukał 50 opuszczonych kopalni na zachodzie Stanów Zjednoczonych, ale odnalazł zaledwie jeden tak wyjątkowy egzemplarz spodni.  

Aukcję w mieście Aztec w Nowym Meksyku zorganizował Brit Eaton, dla którego odnajdywanie starej jeansowej odzieży jest pasją. Mężczyzna początkowo nie zamierzał sprzedawać spodni, dlatego ostatecznie wystawił je za bardzo wysoką cenę. Nie miał jednak wątpliwości, że stare Levisy znajdą swoich amatorów. 

- Robię w tym biznesie od 25 lat. Stare jeansy chodzą średnio za 100 dolarów. Znalezisko takie, jak to trafia się raz w życiu - powiedział stacji CNN Brit Eaton. - Zabawnie oglądało się to, jak ludzie je licytowali.

Czytaj także:

Badania DNA potwierdziły, że legendarny Siedzący Byk ma żyjących potomków

Skąd się wzięli rdzenni Amerykanie? Badania obalają popularną hipotezę

Cząstka historii Ameryki

Jeansy marki Levi’s to kawał amerykańskiej historii, również jej ciemnej strony. Na jednej z metek w spodniach kupionych za 87 tys. dolarów znajduje się nadruk z napisem: "The only kind made by White Labor", co można przetłumaczyć jako: "Jedyny rodzaj [jeansów] wyprodukowany przez Białych Pracowników".  

Hasło zawarte na metce nawiązywało do "Chinese exclusion act", czyli prawa zakazującego Chińczykom przyjazdu do Stanów Zjednoczonych. Marka Levi’s umieszczała nadruk od chwili wejścia ustawy w życie, czyli od 1882 roku. Zrezygnowała z niego w latach 90. XIX wieku.

Odzież robotnicza

Historia jeansów sięga połowy XIX wieku. W Stanach Zjednoczonych panowała wówczas gorączka złota, rozwijał się przemysł i powstawało wiele inwestycji. Robotnicy, którzy pracowali w trudnych warunkach potrzebowali mocnych, wytrzymałych ubrań. Wtedy to niemiecki emigrant Oskar Levi Strauss stworzył pierwsze jeansowe kombinezony pracownicze. Firma, którą założył w 1853 roku w San Francisco, w dalszym ciągu jest wiodącą marką odzieżową na świecie.

Jeansy dopiero w XX wieku przestały być noszone jedynie przez robotników. Wraz ze zmieniającą się modą i zwyczajami zyskały ogromną popularność, szczególnie wśród młodzieży.

CNN/National Geographic/th

Czytaj także

Buffalo Bill - mistrz autoreklamy, legenda Dzikiego Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 07:00
Jego towarzysz i piewca legendy - Ned Bountline - określił go kiedyś jako zbiór archetypów Dzikiego Zachodu. Buffalo Bill zajmował się właściwie wszystkim, czym powinien zajmować się bohater westernów: był kowbojem, traperem, rewolwerowcem, żołnierzem i myśliwym. Najlepiej sprawdził się jednak w roli showmana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Geronimo. Legenda Dzikiego Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2024 05:35
115 lat temu, w 1909 roku zmarł jeden z najsłynniejszych wodzów indiańskich Geronimo, przywódca ostatniego zrywu wojennego Indian Ameryki Północnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Little Bighorn. Ostatnia wielka bitwa Indian

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2023 05:30
Zwycięstwo rdzennych mieszkańców Ameryki nad siłami płk. George'a Custera było łabędzim śpiewem ery indiańskich wojowników panujących nad Wielkimi Równinami. Nic już nie mogło zatrzymać podboju Dzikiego Zachodu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karol May – twórca legendy Dzikiego Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2022 05:35
Literacki fenomen Karola Maya – bezsporny sukces czytelniczy przy niemal totalnej negacji jego twórczości przez krytykę literacką. Przy powszechnie zarzucanej mu niewiarygodności, tworzył subkulturę z wymyślonej przez siebie legendy Dzikiego Zachodu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Billy the Kid – najdroższy rewolwerowiec Dzikiego Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 10:20
Swoją edukację kryminalną rozpoczął od przechowywania… kradzionej bielizny. Dziś słynna fotografia na której widnieje, warta jest 5 mln dolarów. Jak słynny rewolwerowiec i karciarz stał się legendą?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mróz, Arciszewski i Kiecel - jak Polacy zmieniali Dziki Zachód?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 15:47
Pogoń za marzeniami, walka o terytoria, poszukiwanie swojego miejsca – tak skrótowo można opisać historię zdobywania Dzikiego Zachodu przez pierwszych osadników. Byli wśród nich przybysze ze Starego Kontynentu - Irlandczycy, Francuzi, Niemcy, ale też Polacy.  
rozwiń zwiń