Historia

Włodzimierz Sedlak, twórca polskiej szkoły bioelektroniki

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 05:35
111 lat temu, 31 października 1911 roku, urodził się Włodzimierz Sedlak - jeden z najwybitniejszych polskich duchownych katolickich, dzięki któremu możemy mówić o polskiej szkole bioelektroniki.  
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Foto: shutterstock.com

Kapłan i uczony

Włodzimierz Sedlak, wyświęcony na kapłana w 1935 roku, w czasie II wojny światowej prowadził tajne nauczanie. Po wojnie zaś uzupełnił wykształcenie, studiując antropologię na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Jeśli chodzi o działalność naukową Włodzimierza Sedlaka, zajmował się on archeologią, geologią, paleontologią, paleobiochemią i paleobiofizyką. To dzięki niemu w nauce funkcjonuje pojęcie elektromagnetycznej teorii życia, którą wywodził w swojej habilitacji "Możliwość odtworzenia początków ewolucji organicznej na podstawie komponenta krzemowego".

Bioelektronika, której był współtwórcą w polskiej nauce, zajmuje się związkami elektroniki i biologii (życie i zachowanie się żywych organizmów dają asumpt do konstruowania biopodobnych elementów elektronicznych). Niezależnie od naukowego charakteru teorii tworzonych przez księdza profesora wiele osób ze świata nauki poddawało w wątpliwość jego sposób argumentacji bądź prowadzenia prac naukowych. Dla niektórych zdawał się być jednym z najznakomitszych filozofów przyrody, choć on sam twierdził, że bardziej jest biologiem teoretycznym, a nie filozofem.

Droga naukowa

Portal "Ekologia.pl" tak charakteryzuje ks. prof. Włodzimierza Sedlaka: "Jako dziecko interesował się przyrodą, chemią. Kiedy miał niespełna 11 lat, zakupił podręcznik do chemii autorstwa S. Tołłoczki. 5 lat później marzył już o wynalazkach. Zajmował się naukami o ziemi i techniką. Interesował się także teologią. Był religijnym młodzieńcem – uciekł nawet z domu, aby wstąpić do nowicjatu ojców dominikanów. Tam polecono mu najpierw zdać maturę. Wtedy właśnie Włodzimierz Sedlak zaczął odczuwać palącą potrzebę nauki".

Natomiast okres naukowy według wspomnianego źródła przedstawia się następująco: "W 1966 r., dzięki rozprawie z filozofii przyrody ożywionej, pt. Możliwość odtworzenia początków ewolucji organicznej na podstawie komponenta krzemowego, uzyskał habilitację z zakresu biologii teoretycznej. Jego dzieło wpłynęło na decyzję o utworzeniu Katedry Biologii Teoretycznej. Ksiądz Sedlak został jej kierownikiem. Tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1974 r., a profesora zwyczajnego w 1981 r.".

***

Czytaj także:

***

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak wniósł niepodważalne osiągnięcia w dziedzinie nauk biologicznych i ich elektronicznych odpowiedników. Koniec swego życia spędził w Radomiu, gdzie mieszkał z przerwami od 1952 roku. Tam też zmarł 17 lutego 1993 roku i pochowany został na cmentarzu komunalnym.

Polski filozof Marian Wnuk powiedział kiedyś, że "być może nie zatraciliśmy jeszcze szansy na wykorzystanie nowatorskich spostrzeżeń księdza (ks. prof. W. Sedlaka – przyp. red.), ze szczególnym uwzględnieniem w tym kontekście idei biokomputerów".

PP

Źródła: "Biografia sylwetki - Włodzimierz Sedlak", w: www.ekologia.pl.

Czytaj także

Tomasz Merton. Mistrz duchowy, patron poszukujących

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2023 05:45
- On był jednym z pierwszych, którzy potrafili ludzkim językiem mówić o boskich sprawach, o kontemplacji, o kwestiach duchowych - podkreślał w Polskim Radiu ks. prof. Jan Andrzej Kłoczowski, opowiadając o Tomaszu Mertonie, amerykańskim zakonniku, eseiście i myślicielu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edyta Stein. "Patronka ludzi poszukujących prawdy"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023 05:45
Na drogę duchową Edyty Stein – filozofki i zakonnicy, zamordowanej w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz, która w 1987 roku została beatyfikowana, a w 1998 ogłoszona świętą Kościoła katolickiego – złożyły się i jej rodzinna żydowska tradycja, i młodzieńczy ateizm, i wieloletnie studia filozoficzne, a przede wszystkim: spotkanie z chrześcijaństwem.
rozwiń zwiń