Historia

Portugalia. Odnaleziono miecz monarchy z przełomu XIII i XIV wieku

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 05:50
Zespół portugalskich archeologów odnalazł miecz należący do króla Dionizego I. Cenny artefakt monarchy znaleziono w mieście Odivelas koło Lizbony, portugalskiej stolicy.
Dionizy I i jego miecz
Dionizy I i jego mieczFoto: Portugalska Biblioteka Narodowa/DGPC

Jak poinformowała w komunikacie Generalna Dyrekcja Dziedzictwa Kulturalnego Portugalii (DGPC), będąca agendą rządową, miecz należący do króla został wydobyty z miejsca uznawanego za grób monarchy. Znajduje się ono na terenie kościoła klasztornego w podlizbońskim Odivelas.

DGPC sprecyzowała, że trwające ponad 70 lat poszukiwania miecza zostały zakończone sukcesem w 2020 roku. Dotychczas jednak miecz pozostawał we wnętrzu sarkofagu, gdyż restauratorzy zabytków obawiali się, że podczas otwarcia grobowiec ulegnie zniszczeniu.

Cenny artefakt

- Królewski miecz został wykonany z żelaza. Jego rękojeść przygotowano ze srebra i pokryto szkliwem. To jeden z nielicznych mieczów znalezionych w Europie w miejscu pochówku monarchy - napisano w komunikacie DGPC.

Według rządowej agendy zespół portugalskich naukowców nie otwierał domniemanego grobowca króla, ale w 2016 roku wprowadził do jego wnętrza sondę. Dzięki temu urządzeniu odnaleziono prochy Dionizego I, a także materiały, które dostały się tam po pochówku króla w 1325 roku, służące remontowi grobowca, takie jak: gruz, drewno i cement.

Po trwającej kilkanaście miesięcy debacie w kręgu władz DGPC postanowiono wydobyć miecz z sarkofagu i przekazać przedmiot do renowacji. Jak podało Radio Observador, od ponad tygodnia artefakt znajduje się już pod opieką zespołu konserwatorów zabytkowych dzieł sztuki.

Czytaj także:

Zasłużony władca 

Król Dionizy I przeszedł do historii jako monarcha, który koncentrował się na wewnętrznych sprawach Portugalii. Dążył do centralizacji władzy, uzyskania autonomii od papiestwa, a także do rozwoju gospodarczego kraju w kilku obszarach, m.in. rolnictwie, leśnictwie, włókiennictwie, a także w handlu i wydobyciu metali.

Z drugiej strony, władca położył podwaliny pod przyszłą potęgę morską Portugalii. Z inicjatywy urodzonego w 1261 roku monarchy Portugalia wzmocniła wymianę handlową z Anglią, Francją oraz Flandrią. Rozwinęła też budowę stoczni oraz zorganizowała marynarkę wojenną.

PAP/bm/jp

Czytaj także

Kim byli i skąd się wzięli Awarowie? "Najszybsza wielka migracja w dziejach świata"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 05:50
W połowie VI w. n.e. Awarowie utworzyli imperium, które przetrwało ponad 200 lat w Kotlinie Panońskiej i zagrażało cesarstwu bizantyjskiemu. Mimo wielu naukowych debat ich pierwotna ojczyzna i pochodzenie pozostawały niepewne. Dzięki badaniom DNA udało się rozwikłać część tej zagadki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta anglosaskich królów była głównie wegetariańska, chyba że wpadali na grilla do chłopów

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 05:50
Historycy od dawna zakładali, że wczesnośredniowieczni królowie i ich drużyny spożywali więcej mięsa niż reszta społeczeństwa. Nowe badania brytyjskich naukowców podważają to założenie i rzucają nowe światło na stosunki między władcą i poddanymi.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Tarnowie odnaleziono model sarkofagu królowej Jadwigi Andegaweńskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 05:40
W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie przypadkiem dokonano niezwykłego odkrycia. W jednym z tamtejszych schowków odnaleziono model sarkofagu św. Jadwigi - królowej Polski i żony Władysława Jagiełły. Jest to pierwowzór grobowca, który możemy podziwiać w katedrze na Wawelu. Rzeźba została wykonana na początku XX wieku przez sławnego artystę Antoniego Madeyskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Modny wiking nosił futro z bobra

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 05:45
Odzież z bobrzego futra była oznaką statusu elity wikingów – dowodzą badania przeprowadzone przez duńskich archeologów.
rozwiń zwiń