Historia

W Muzeum Auschwitz otwarto wystawę poświęconą Zofii Posmysz

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 05:45
Ekspozycję przybliżającą postać Zofii Posmysz – ocalałej z Auschwitz pisarki i scenarzystki, autorki m.in. słynnej "Pasażerki" – można zobaczyć w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Wystawa w Muzeum Auschwitz poświęcona Zofii Posmysz
Wystawa w Muzeum Auschwitz poświęcona Zofii Posmysz Foto: Łukasz Lipiński

German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny

Na wystawie w Muzeum Auschwitz-Birkenau zobaczyć można m.in. wykonany w obozie medalik, który Zofia Posmysz przekazała do zbiorów Miejsca Pamięci.

"Niech on ciebie chroni i wyniesie do wolności"

"Wolą Zofii Posmysz było, aby jej wyjątkowa pamiątka z obozu stała się częścią ekspozycji w Muzeum Auschwitz-Birkenau", mówił dyrektor Centrum Andrzej Kacorzyk. "Zofia Posmysz chciała, by możliwe było oglądanie zarówno awersu medalika z wizerunkiem Chrystusa, jak i rewersu, gdzie umieszczony jest napis Oświęcim 1943. Cieszę się, że już teraz w ten właśnie sposób medalik został zaprezentowany".

Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum przypomniał, że medalik wykonał w obozie Wiktor Tołkin. O historii tego medalika Zofia Posmysz opowiedziała m.in. w czerwcu 2016 roku w Miejscu Pamięci.

"Kiedy zostałam schreiberką w kuchni, aufseherin Franz przyprowadziła więźnia z kuchni męskiej, Tadeusza", wspominała Zofia Posmysz. "Miał mi on pomóc w nauczeniu się prowadzenia ksiąg. Przychodził przez trzy dni. Ostatniego dnia, przed odejściem, wyjął z kieszeni medalik i powiedział: masz – chroń go i niech on ciebie chroni i wyniesie do wolności. Tadeusz już więcej nie przyszedł, tylko przesyłał grypsy".

Tadeusz Paolone, ukrywający się pod w obozie pod nazwiskiem Lisowski, był oficerem Wojska Polskiego, członkiem obozowego ruchu oporu. 25 września 1943 roku został osadzony w więzieniu obozowym i 11 października rozstrzelany pod Ścianą Śmierci.

Zofii Posmysz udało się przechować medalik do wyzwolenia. Ukrywała go m.in. w szparze w dachu baraku obozowego, w zakamarkach odzieży, w bucie, w ciasno upiętych włosach, a nawet w ustach podczas jednej z rewizji.

Medalik przekazany przez Zofię Posmysz. Fot. Łukasz Lipiński Medalik przekazany przez Zofię Posmysz. Fot. Łukasz Lipiński

Ekspozycję – którą uzupełniają informacje biograficzne, a także trzy wiersze napisane przez Zofię Posmysz w obozie – przygotowano w językach polskim i angielskim. Będzie ona dostępna dla zwiedzających do końca marca 2023 roku.

Autorka "Pasażerki"

Zofia Posmysz, urodzona w 1923 roku w Krakowie, podczas okupacji uczęszczała na komplety tajnego nauczania oraz kolportowała gazetki konspiracyjne. Niemcy aresztowali ją w kwietniu 1942 roku – w maju została zesłana do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau. Miała wówczas niespełna 19 lat.

W styczniu 1945 roku została ewakuowana do obozu w Ravensbrück, a następnie do jego filii w Neustadt-Glewe. Wyzwolenia doczekała 2 maja 1945 roku.

src="//static.prsa.pl/3f5bf262-aed5-4ca5-88bc-b84ae6064666.file"

Po wojnie pracowała m.in. w dziale literackim Polskiego Radia (była scenarzystką popularnego słuchowiska radiowego "W Jezioranach"). Napisała kilka książek o tematyce obozowej: "Pasażerka", "Wakacje nad Adriatykiem", "Ten sam doktor M", "Do wolności, do śmierci, do życia". Największą popularność zdobyła "Pasażerka", przetłumaczona na kilka języków. Na jej podstawie Andrzej Munk zrealizował film pod tym samym tytułem.

***

Czytaj także:

***

W styczniu 2020 roku prezydent RP Andrzej Duda odznaczył Zofię Posmysz Orderem Orła Białego.

Zofia Posmysz zmarła 8 sierpnia 2022 roku.

IAR/jp


Czytaj także

Zofia Posmysz: na pomysł "Pasażerki" wpadłam w Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 17:44
– Usłyszałam wysoki nieprzyjemny głos i po prostu zmartwiałam, bo był to głos łudząco podobny do mojej szefowej esesmanki z Auschwitz-Birkenau - w "Notatniku Dwójki" Zofia Posmysz wspominała dzieje swojego słynnego radiowego reportażu "Pasażerka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zofia Posmysz: przeżyłam Oświęcim, by dawać świadectwo

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 16:45
- Współpracuję od lat z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, do którego przyjeżdżają m.in. wycieczki młodych Niemców. Dla nich moje opowieści są nowością - mówiła w Dwójce była więźniarka obozu Auschwitz, ale też ceniona pisarka i reportażystka Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dramaty Zofii Posmysz" - kobiety niezwykłej

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 21:00
Zofia Posmysz to wielka dama polskiej literatury. Wszyscy znamy jej "Pasażerkę" (także w wersji filmowej), ale także inne jej powieści. Ale Zofia Posmysz to także autorka kilkudziesięciu słuchowisk radiowych. Znalazły się one w opublikowanym niedawno tomie zatytułowanym "Czy to temat".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pasażerka", czyli niemieckie kłopoty z pamięcią

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 05:40
20 września 1963 roku odbyła się premiera filmu Andrzeja Munka "Pasażerka". Słynny reżyser nie dokończył dzieła z powodu tragicznej śmierci w wypadku samochodowym.
rozwiń zwiń