Historia

IPN odnalazł szczątki – przypuszczalnie – Władysława Bieleckiego ps. Mikołaj

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 05:40
Instytut Pamięci Narodowej odkrył na cmentarzu komunalnym w Bydgoszczy szczątki – przypuszczalnie - żołnierza Armii Krajowej Władysława Bieleckiego ps. Mikołaj. Badania genetyczne pozwolą ustalić, czy hipoteza naukowców jest prawdziwa.
Bydgoszcz, poszukiwania szczątków ofiar terroru komunistycznego
Bydgoszcz, poszukiwania szczątków ofiar terroru komunistycznegoFoto: ipn.gov.pl

Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis historyczny

21 listopada 2022 roku przeprowadzono kolejny etap prac poszukiwawczych na bydgoskim cmentarzu przy ul. Kcyńskiej. Celem było odnalezienie szczątków jednej z ofiar terroru komunistycznego. Zdaniem badaczy w tym miejscu miał zostać pochowany potajemnie żołnierz Okręgu Lubelskiego AK Władysław Bielecki ps. Mikołaj, który został rozstrzelany 24 października 1952 roku w Więzieniu Karno-Śledczym przy Wałach Jagiellońskich w Bydgoszczy.

"Badania genetyczne muszą potwierdzić"

"Spodziewaliśmy się szczątków mężczyzny 25-letniego, ale zdaniem antropologa szczątki mogą należeć do mężczyzny ponad 30-letniego. Myślę jednak, że ten człowiek prowadził nienormalny tryb życia przez 7 lat, ukrywał się w stodołach, zabudowaniach gospodarczych, a także miał specyficzny sposób odżywania, więc jego ciało mogło się zmienić. W przyszłym roku dowiemy się, czy odnalezione szczątki należą do Bieleckiego. W mojej ocenie jest to prawdopodobne, bo wskazują na to badania historyczne. Badania genetyczne muszą to potwierdzić" - mówiła w rozmowie z PAP dr Alicja Paczoska-Hauke z Delegatury IPN w Bydgoszczy.

Szczątki zostały przewiezione do Warszawy, gdzie są przechowywane. Jak tłumaczyła dr Alicja Paczoska-Hauke, odpowiedź w sprawie identyfikacji powinna być znana w lutym 2023 roku.

"Często taki proces trwa kilka miesięcy, ale w tym przypadku dysponujemy dobrym materiałem genetycznym, bo żyje jego młodszy brat Edward, mający dzisiaj 77 lat", powiedziała PAP.

Bydgoszcz, poszukiwania szczątków ofiar terroru komunistycznego. Fot. ipn.gov.pl Bydgoszcz, poszukiwania szczątków ofiar terroru komunistycznego. Fot. ipn.gov.pl

Siedem lat w ukryciu

Władysław Bielecki, urodzony w 1927 roku w Pińsku, wstąpił do Armii Krajowej w 1944 roku w Obwodzie Biała Podlaska. Od sierpnia 1945 roku ukrywał się przez 7 lat u gospodarzy na terenie powiatu lipnowskiego. Pod koniec 1951 roku jego miejsce pobytu odkrył agent o pseudonimie "Bystry", który wydał go w ręce Urzędu Bezpieczeństwa.

Obławę zorganizowano 4 stycznia 1952 roku w Kolankowie w powiecie lipnowskim. Wzięło w niej udział ponad 30 funkcjonariuszy UB i Milicji Obywatelskiej. Bieleckiego zatrzymano w stodole, w której się ukrywał. Śledztwo Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Bydgoszczy zakończyło się wyrokiem śmierci. Zwłoki żołnierza ukryto w nieoznaczonym miejscu.

***

Czytaj także:

***

Jak przekazała PAP dr Alicja Paczoska-Hauke, brat Władysława Bieleckiego od lat zaangażowany jest w poszukiwania jego szczątków. Uczestniczył też w poniedziałkowych pracach na bydgoskim cmentarzu. IPN poszukuje również szczątków jego ojca Józefa Bieleckiego, który 19 grudnia 1951 roku został rozstrzelany w Lublinie na Zamku.

Wcześniejsze prace poszukiwawcze na bydgoskim cmentarzu doprowadziły do odnalezienia i zidentyfikowania pięciu straconych działaczy podziemia antykomunistycznego: st. sierż. Ludwika Augustyniaka ps. Cygan, st. sierż. Floriana Dutkiewicza ps. Jawor, por. Tadeusza Antoniego Ośko ps. Sęp i szer. Zbigniewa Rostka ps. Piotr oraz nieznanego żołnierza Armii Krajowej.

Spoczęli oni 29 września 2021 roku w specjalnie wybudowanej Kwaterze Żołnierzy Wyklętych cmentarza przy ul. Kcyńskiej.

"Obecnie trwają badania szczątków trzech osób, które także odnaleźliśmy na tym cmentarzu. Czekamy na wyniki", powiedziała PAP dr Alicja Paczoska-Hauke.

PAP/jp


Czytaj także

Józef Franczak. Ostatni z żołnierzy wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 06:00
21 października 1963 roku zginął od kul ZOMO Józef Franczak ps. Lalek, żołnierz ZWZ-AK, WiN, ostatni partyzant podziemia niepodległościowego. Po II wojnie światowej nie złożył broni, ukrywał się 18 lat. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Pużak i PPS przed stalinowskim sądem

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2022 05:40
19 listopada 1948 roku Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie ogłosił wyrok w sprawie przywódców PPS-WRN, którym zarzucono m.in. planowanie obalenia przemocą ustroju "ludowo-demokratycznego" i współpracę z wywiadami państw zachodnich. Oskarżonym wymierzono kary do 10 lat więzienia, utratę praw obywatelskich do lat 5 oraz przepadek mienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Inka", sanitariuszka żołnierzy wyklętych: "zachowałam się jak trzeba"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2022 06:00
28 sierpnia 1946 roku 18-letnia Danuta Siedzikówna ps. Inka, sanitariuszka i łączniczka 5. Wileńskiej Brygady AK, została zamordowana w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku. Strzelało do niej kilku katów z odległości trzech kroków. Żaden nie trafił. Danutę Siedzikównę dobił, strzałem w głowę, dowódca plutonu egzekucyjnego z Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Ciepliński "Pług". Niezłomny dowódca AK i WiN

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 05:55
26 listopada 1913 roku urodził się Łukasz Ciepliński. Był ostatnim dowódcą Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Po uwięzieniu przez komunistów zachował niezłomną postawę, której świadectwo zawarł w grypsach napisanych do żony i syna. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płk Franciszek Niepokólczycki w rękach komunistycznych oprawców

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 06:00
To był typowy stalinowski proces pokazowy, szczegółowo wyreżyserowany przez aparat partyjny, Urząd Bezpieczeństwa i prokuraturę. Franciszek Niepokólczycki cudem jedynie uniknął kary śmierci, na którą skazano go w 1947 roku w procesie toczącym się w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

72 lata temu UB aresztowało generała Fieldorfa "Nila"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 05:57
10 listopada 1950 roku funkcjonariusze UB aresztowali gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila", organizatora i szefa Kedywu Komendy Głównej AK, jednego z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego. 16 kwietnia 1952 roku komuniści wydali na niego wyrok śmierci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Symboliczny akt przywracania pamięci". IPN zidentyfikował kolejne ofiary totalitaryzmów

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 17:35
- Dzisiaj jest taki dzień, kiedy możemy wręczyć noty identyfikacyjne rodzinom ofiar, które na to czekały po kilkadziesiąt lat - mówił prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marian Dygo: zidentyfikowany został brat mojej mamy

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 18:10
- Kiedy odbierałem dziś tę notę identyfikacyjną, to moja pierwsza myśl, jaka mi przyszła do głowy, to moja mama, siostra Apoloniusza Duszkiewicza, która zmarła trzy lata temu i nie doczekała tego wydarzenia, a to ona powinna tu być - mówił prof. Marian Dygo w rozmowie z portalem Polskiego Radia.
rozwiń zwiń