Historia

Izabela, królowa Hiszpanii. Wojna z Portugalią i bunty w Kastylii

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 05:48
Niełatwe były pierwsze lata rządów królowej Izabeli. Musiała zmierzyć się z potężnymi zwolennikami jej konkurentki w walce o tron, Joanny la Beltranei, w tym: z Alfonsem V, królem Portugalii. Kastylię bowiem ogarnęła wojna.
Fragment XIX-wiecznego portretu królowej Izabeli autorstwa Jos da Rosy
Fragment XIX-wiecznego portretu królowej Izabeli autorstwa José da RosyFoto: wikimedia/domena publiczna

Pod koniec 1474 roku zmarł król Kastylii i Leónu Henryk IV (w serialu "Izabela, królowa Hiszpanii" w reż. J. Fradesa i O. Ferrera gra go Pablo Derqui). Natychmiast po wieści o odejściu władcy Izabela (Michelle Jenner), jego przyrodnia siostra, ogłosiła się królową. Jednak sprawa sukcesji nie była prosta.

Z jednej strony Izabela była prawowitą następczynią tronu, księżniczką Asturii (powoływała się przy tym na pakt z Toros de Guisandoz, w którym Henryk IV potwierdził status Izabeli). Z drugiej strony jednak nieprzychylne królowej stronnictwa kastylijskiej szlachty (a wśród nich syn Juana de Pacheco) uważało, że to Joanna (Carmen Sánchez), córka Henryka IV, powinna przejąć władzę.

Komplikacji przydawał fakt, że Joannę wielu w królestwie zwało "la Beltraneja", od nazwiska jej domniemanego ojca, którym miał być kochanek królowej, również Joanny (Bárbara Lennie).


Posłuchaj
58:43 izabela katolicka_ kobiety na tronach świata___949_10_ii_tr_0-0_6db21dd9[00].mp3 Rozmowa Hanny Marii Gizy z prof. Januszem Tazbirem na temat Izabeli Katolickiej w audycji "Klub ludzi ciekawych wszystkiego" (PR 18.12.2010)

Plany portugalskiego króla

Brat królowej Joanny i wuj Joanny la Beltranei – Alfons V (Daniel Albaladejo), władca sąsiadującej z Kastylią Portugalii - należał oczywiście do tych, którzy sprzeciwiali się prawom Izabeli do tronu. Co więcej, poparł siostrzenicę w walce o sukcesję, by zrealizować swój niecny plan. Gdyby udało mu się wygrać z Izabelą – a w grę wchodziła tylko konfrontacja militarna – ożeniłby się z Joanną i tym samym zdobyłby władzę w królestwie Kastylii i Leónu.

Bliskie pokrewieństwo Alfonsa V i młodziutkiej Joanny nie stanowiło problemu – wystarczyłaby zgoda papieża.

Alfons V, król Portugalii, zwany Afrykańczykiem. Portret Miguela António do Amarali, ok. 1780 r. Fot Wikimedia/domena publiczna Alfons V, król Portugalii, zwany Afrykańczykiem. Portret Miguela António do Amarali, ok. 1780 r. Fot Wikimedia/domena publiczna

Początek wojny

Pod koniec maja 1474 roku król Portugalii wkroczył wraz ze swoimi wojskami do Kastylii. Tu połączył się z siłami zwolenników Joanny – wśród nich był wspominany markiz Villena, Juan de Pacheco, i arcybiskup Alfonso Carrillo de Acuña (Pedro Casablanc).

Ten ostatni jeszcze jakiś czas wcześniej należał do stronnictwa Izabeli, ale rozczarował się brakiem godności kardynalskiej i tym, że - jak się okazało po ślubie Izabeli i Ferdynanda - młodzi władcy nie chcieli być mu posłuszni i działali na własną rękę. Odmówił nawet osobistego spotkania z królową, gdy ta przybyła do niego, by prosić o wsparcie.

Tymczasem król Alfons V, wkroczywszy do Kastylii, spotkał swoją siostrzenicę i natychmiast ją poślubił - choć nie miał jeszcze niezbędniej w takim przypadku papieskiej dyspensy.

***

Czytaj także:

***

Na ratunek królestwu

W obliczu napaści z zewnątrz, jak i de facto wojny domowej Izabela i jej mąż musieli działać niezwłocznie.

Królowa z przyrodzoną sobie energią zabrała się za gromadzenie jak największej liczby zwolenników (wśród tych, których już miała, był m.in. kardynał Pedro González de Mendoza, w serialu: Andrés Herrera). Ważne przy tym było zebranie odpowiednich środków na wojenną wyprawę, szybkie zorganizowanie armii, w końcu: uzyskanie poparcia najważniejszych miast królestwa.

W działaniach tych Izabelę wspierał rzecz jasna Ferdynand. Małżonkowie zresztą podzieli się: Izabela wyprawiła się najpierw do Toledo (stolicy Kastylii leżącej niedaleko Madrytu), Ferdynand zaś udał się do położonego na północnym zachodzie od Madrytu Valladolid. Malutką córkę zostawili w Segowii, pod opieką przyjaciółki Izabeli - Beatriz de Bobadilli (w serialu gra ją Ainhoa Santamaría).

Portret ślubny Izabeli i Ferdynanda, autor nieznany, XV w. Portret ślubny Izabeli i Ferdynanda, autor nieznany, XV w.

Sukcesy i tragedie 

Trudny i intensywny był to czas dla młodej królowej. Jej determinacja i upór sprawiły, że uzyskała na wojenne potrzeby dużą pożyczkę od Kościoła. Jej ciągłe podróże między miastami królestwa przynosiły pożądane rezultaty. Usłyszawszy na przykład, że jeden z najważniejszych ośrodków, León, układa się z Alfonsem V, pojechała tam osobiście, by skonfrontować się zwycięsko z niewiernym kasztelanem tamtejszego zamku.

Ferdynand też nie próżnował – wraz ze zgromadzonymi siłami próbował choćby nakłonić Burgos (dawną stolicę Kastylii) do poparcia Izabeli, nie Joanny.

Jednak król Portugalii również odnosił sukcesy: zdobył leżącą na północy od Salamanki Zamorę, sąsiednie Toro także wpadło w jego ręce.

Na domiar złego Izabelę dotknęła osobista tragedia – w drodze z Toledo do Ávili poroniła dziecko. Straciła syna.

Bitwa pod Toro

Do decydującej, jak się miało okazać, bitwy doszło 1 marca 1476 roku w pobliżu miasta Toro.

Starcie wojsk Alfonsa V i zbuntowanej części kastylijskiej szlachty oraz wojsk królewskich pod wodzą Ferdynanda nie zakończyło się jednoznacznie. Ale bitwa ta przyniosła na tyle duże straty koalicji antykrólewskiej, że Ferdynand mógł – przez posłańca – przynieść małżonce dobrą wieść: "Pan Nasz dał wam całą Kastylię", "powróciłem ze zwycięstwem".

Francis de Paula Van Halen , "Bitwa pod Toro", ok. 1850 r. Fot. Wikimedia/domena publiczna Francis de Paula Van Halen , "Bitwa pod Toro", ok. 1850 r. Fot. Wikimedia/domena publiczna

Królowa Izabela, wyrażając Bogu swoją wdzięczność za łaskę zwycięstwa nad nieprzyjacielem, organizowała w Tordesillas, gdzie wówczas przebywała, wielką procesję. Sama szła w niej – od królewskiego pałacu do znajdującego się poza miastem klasztoru – boso.

Królewscy małżonkowie, jako trwały akt wdzięczności za wygraną bitwę, zdecydowali się również ufundować w Toledo klasztor. Monasterio de San Juan de los Reyes jest do dziś jednym z najpiękniejszych klasztornych założeń w tej dawnej kastylijskiej stolicy.

jp

Źródła: Warren H. Carroll, "Izabela Katolicka. Królowa Hiszpanii", Warszawa 2007; Manuel Fernández Álvarez, "Izabela Katolicka", 2012; Simon Barton, "Historia Hiszpanii", Warszawa 2011.

Czytaj także

Portugalia. Odnaleziono miecz monarchy z przełomu XIII i XIV wieku

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 05:50
Zespół portugalskich archeologów odnalazł miecz należący do króla Dionizego I. Cenny artefakt monarchy znaleziono w mieście Odivelas koło Lizbony, portugalskiej stolicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izabela, królowa Hiszpanii. Ślub, którego miało nie być

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2022 05:45
Okoliczności towarzyszące zamążpójściu Izabeli, tytułowej bohaterki serialu "Izabela, królowa Hiszpanii", z Ferdynandem Aragońskim były dramatyczne i sensacyjne. Młody książę musiał m.in. jechać do swojej narzeczonej przebrany za służącego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izabela, królowa Hiszpanii. "Zanim rozpocznie się walka", czyli konflikt z Henrykiem IV

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2022 06:00
Ślub Izabeli Kastylijskiej, tytułowej bohaterki serialu "Izabela, królowa Hiszpanii", i Ferdynanda Aragońskiego oburzył jej przyrodniego brata, ówczesnego króla Henryka IV. Władca, za namową przebiegłego doradcy Juana de Pacheco, postanowił pozbawić Izabelę praw do tronu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izabela, królowa Hiszpanii. Koronacja i małżeńskie spory

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 05:45
W grudniu 1474 roku 23-letnia Izabela została ogłoszona królową Kastylii i Leónu. Okoliczności tej koronacji były jednak skomplikowane – zwłaszcza że w uroczystościach nie uczestniczył mąż Izabeli, Ferdynand Aragoński.
rozwiń zwiń