Historia

Izabela, królowa Hiszpanii. Co wydarzyło się w Sewilli?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 05:45
W tym jednym z najważniejszych miast ówczesnej Kastylii królowa Izabela musiała pokazać się jako surowa i konsekwentna władczyni. Tu również spotkała ją wielka i radosna chwila, na którą czekała, wraz z mężem, od dawna.
Widok na Sewillę (fragm. grafiki z XVI w.)
Widok na Sewillę (fragm. grafiki z XVI w.)Foto: wikimedia/domena publiczna

Kiedy po pomyślnej dla Kastylii bitwie z królem Portugalii Alfonsem V stało się jasne, że prawa królowej Izabeli to tronu (w serialu "Izabela, królowa Hiszpanii" w reż. J. Fradesa i O. Ferrera gra ją Michelle Jenner) nie są już zagrożone, monarchini mogła skupić się w większym niż dotychczas stopniu na sprawach wewnętrznych.

Wszak podczas wojny o sukcesję z siłami portugalskimi sprzymierzyło się wielu kastylijskich możnowładców. Królowa musiała więc pokazać swoją determinację, jeśli chodzi o posłuszeństwo jej okazywane, przestrzeganie praw oraz egzekwowanie sprawiedliwości.

Dlatego w połowie 1477 roku zdecydowała się wybrać do Sewilli.


Posłuchaj
58:43 izabela katolicka_ kobiety na tronach świata___949_10_ii_tr_0-0_6db21dd9[00].mp3 Rozmowa Hanny Marii Gizy z prof. Januszem Tazbirem na temat Izabeli Katolickiej w audycji "Klub ludzi ciekawych wszystkiego" (PR 18.12.2010)

Dzieje miasta

Położona na wschodnim brzegu rzeki Guadalkiwir Sewilla należała do najstarszych i najważniejszych miast królestwa Kastylii i Leónu. Przed narodzeniem Chrystusa zamieszkiwał ją lud Iberów, następnie Fenicjanie i Kartagińczycy, potem przeszła pod panowanie rzymskie.

W następnych, już chrześcijańskich wiekach, miasto przejęli germańscy Wizygoci, po nich zaś – gdy Półwysep Iberyjski opanowali Arabowie – Sewilla stała się, od VIII w., muzułmańska.

Dzięki postępom rekonkwisty w 1248 roku to piękne i potężne arabskie miasto zostało odzyskane przez siły chrześcijańskie – po wielomiesięcznym oblężeniu zdobył je król Kastylii i Leónu Ferdynand III.

Warto podkreślić, że w połowie XV w., za czasów królowej Izabeli, rekonkwista nie była zakończona: muzułmanie trwali w południowej części dzisiejszej Hiszpanii – w Emiracie Grenady (od Gibraltaru, przez Malagę, po ziemie na wschód od Almerii).

Królewski Alcázar

Królowa Izabela przybyła do Sewilli w lipcu 1477 roku. Według kronik męczył ją – typowy dla tej części Andaluzji – upał. Przed słonecznym żarem chroniła się w murach niezwykłego sewilskiego miejsca: Alcázaru.

Ten wielki zespół budynków, będących fortecą arabską przekształconą na rezydencję władców muzułmańskiego kalifatu, potem zaś: królów Kastylii, wyróżniał się swoim stylem. Do dziś przybywający do Sewilli mogą podziwiać ów architektoniczny miks, zwany mudéjar, polegający na łączeniu elementów islamskich i chrześcijańskich (romańskich, gotyckich).

Alcázar  w Sewilii. Sala Ambasadorów (Salón de Embajadores). Fot Wikimedia/domena publiczna Alcázar w Sewilii. Sala Ambasadorów (Salón de Embajadores). Fot Wikimedia/domena publiczna

Sale Alcázaru miały się stać świadkami ważnych chwil panowania Izabeli i jej męża Ferdynanda (w serialu gra go Rodolfo Sancho) – tu zostanie między innymi przyjęty Krzysztof Kolumb po odbyciu swojej podróży do Ameryki.

To jednak przyniesie przyszłość. W 1477 roku Alcázar zobaczył królową Izabelę w roli tej, która stoi na czele wymiaru sprawiedliwości.

Porządki w Sewilli

Izabela zajęła się w Sewilli między innymi rozpatrywaniem spornych spraw, wysłuchiwaniem petentów, wydawaniem najczęściej surowych, choć i w opinii wielu – sprawiedliwych wyroków. "Co najmniej cztery tysiące złoczyńców wolało uciec z miasta niż stanąć przed wymierzającą sprawiedliwość królową", pisał historyk Warren K. Carrroll za kronikarzami z epoki.

Co więcej, Izabela poradziła sobie również z ukróceniem władzy dwóch potężnych sewilskich rodów: księcia Medina-Sidonia (w tej roli Antonio Garrido) oraz markiza Kadyksu (Fernando Soto). Skończyło się choćby na tym, że książę, który sprawował kontrolę nad Alcázarem czy mostem nad rzeką Guadalkiwir, oddał te ważne punkty miasta pod królewskie władanie.

***

Czytaj także:

***

Książę Juan

Sewilla stała się również miejscem narodzin kolejnego dziecka Izabeli i Ferdynanda – upragnionego syna, następcy tronu.

Królewska para miała jak dotychczas córkę: 8-letnią Izabelę (drugie dziecko królowa poroniła kilka lat wcześniej, w czasie wojny o sukcesję).

Chłopiec, który przyszedł na świat 30 czerwca 1478 roku, otrzymał imię Jan (Juan). Jak nakazywała tradycja: po dziadku, ale i dlatego, by wspomnieć o szczególnie czczonym przed Izabelę św. Janie Ewangeliście.

Trzy dni miasto świętowało narodziny księcia. Później odbyły się - z wielkim splendorem, a pod przewodnictwem kardynała Mendozy (w serialu: Andrés Herrera) - uroczystości chrzcielne małego Jana w kościele Santa Maria la Mayor.

Obraz Francisca Pradilly y Ortiza przedstawiający procesję z okazji chrztu księcia Juana, syna monarchów katolickich, ulicami Sewilli, 1910 r. Fot. Wikimedia/domena publiczna Obraz Francisca Pradilly y Ortiza przedstawiający procesję z okazji chrztu księcia Juana, syna monarchów katolickich, ulicami Sewilli, 1910 r. Fot. Wikimedia/domena publiczna

Będąc w Sewilli, królowa Izabela skorzystała z okazji i po raz pierwszy w życiu popłynęła statkiem po Gwadalkiwirze na południe, ku Zatoce Kadyksu i ku oceanowi. Władczyni nie wiedziała wtedy jeszcze, że za kilkanaście lat będzie patronować wyprawie, która rzuci wyzwanie bezkresowi Atlantyku i na zawsze odmieni oblicze Hiszpanii. I oblicze całego świata. 

jp

Źródła: Warren H. Carroll, "Izabela Katolicka. Królowa Hiszpanii", Warszawa 2007; Manuel Fernández Álvarez, "Izabela Katolicka", 2012; Simon Barton, "Historia Hiszpanii", Warszawa 2011.

Czytaj także

Pedro i Inês. Makabryczny koniec romantycznej miłości

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 05:45
Alcobaça w środkowej Portugalii. Tu, w potężnym klasztorze cystersów, znajdują się dwa przepiękne gotyckie grobowce: króla Piotra I oraz jego ukochanej Inês de Castro. Z parą tą wiąże się najsłynniejsza – i bardzo tragiczna – portugalska historia miłosna sprzed sześciu wieków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izabela, królowa Hiszpanii. Ślub, którego miało nie być

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2022 05:45
Okoliczności towarzyszące zamążpójściu Izabeli, tytułowej bohaterki serialu "Izabela, królowa Hiszpanii", z Ferdynandem Aragońskim były dramatyczne i sensacyjne. Młody książę musiał m.in. jechać do swojej narzeczonej przebrany za służącego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izabela, królowa Hiszpanii. "Zanim rozpocznie się walka", czyli konflikt z Henrykiem IV

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2022 06:00
Ślub Izabeli Kastylijskiej, tytułowej bohaterki serialu "Izabela, królowa Hiszpanii", i Ferdynanda Aragońskiego oburzył jej przyrodniego brata, ówczesnego króla Henryka IV. Władca, za namową przebiegłego doradcy Juana de Pacheco, postanowił pozbawić Izabelę praw do tronu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izabela, królowa Hiszpanii. Koronacja i małżeńskie spory

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 05:45
W grudniu 1474 roku 23-letnia Izabela została ogłoszona królową Kastylii i Leónu. Okoliczności tej koronacji były jednak skomplikowane – zwłaszcza że w uroczystościach nie uczestniczył mąż Izabeli, Ferdynand Aragoński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izabela, królowa Hiszpanii. Wojna z Portugalią i bunty w Kastylii

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 05:48
Niełatwe były pierwsze lata rządów królowej Izabeli. Musiała zmierzyć się z potężnymi zwolennikami jej konkurentki w walce o tron, Joanny la Beltranei, w tym: z Alfonsem V, królem Portugalii. Kastylię bowiem ogarnęła wojna.
rozwiń zwiń