Historia

Pamięć o grobach powstańców styczniowych. Internetowa baza danych

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 05:50
Prawie półtora tysiąca miejsc pamięci powstania styczniowego zawiera nowo utworzona internetowa baza powstancystyczniowi.pl. Większość z nich to mogiły powstańców, ale też pamiątkowe tablice, pomniki, kaplice lub krzyże.
Mogiła powstańców z 1863 r. zlokalizowana na Starym cmentarzu w Makowie Mazowieckim
Mogiła powstańców z 1863 r. zlokalizowana na "Starym cmentarzu" w Makowie Mazowieckim Foto: Slawomir Olzacki / Forum

Strona powstancystyczniowi.pl tworzy szczególny, dostępny dla wszystkich, rejestr online, który pozwoli zlokalizować groby uczestników zrywu z 1863 roku.

Interaktywna mapa

- Możemy tu obejrzeć miejsca na mapie lub użyć wyszukiwarki – opowiadał Informacyjnej Agencji Radiowej Kamil Chrunik z Federacji Patriotycznej. Jak podkreślał, każde miejsce spoczynku bohatera lub weterana zaznaczone jest na dostępnej na stronie powstancystyczniowi.pl mapie dzięki współrzędnym GPS.


Posłuchaj
00:13 12151288_3.mp3 O stronie powstancystyczniowi.pl mówi Kamil Chrunik z Federacji Patriotycznej (IAR, 2023)

 

Z kolei każdy punkt na mapie zawiera zdjęcie oraz posiadane informacje o danym powstańcu, a także o bitwach, potyczkach i wydarzeniach związanych z danym miejscem.

Widok mapy na stronie powstancystyczniowi.pl Widok mapy na stronie powstancystyczniowi.pl

Przywracanie pamięci

Krystian Fila z podkarpackiego oddziału Stowarzyszenia "Odra-Niemien" mówił IAR, że podczas tworzenia bazy danych na stronę powstancystyczniowi.pl wolontariusze często odszukiwali zapomniane groby powstańców. Zbierali informacje od lokalnej społeczności, czasem te niesprawdzone weryfikowali w dokumentacji gmin i księgach parafialnych.
Dzięki tym działaniom udało się zainteresować tą sprawą szkoły oraz miłośników historii - i rozpoczęto renowację wielu nagrobków.


Posłuchaj
00:22 12151288_2.mp3 O pracy nad stroną powstancystyczniowi.pl mówi Krystian Fila z podkarpackiego oddziału Stowarzyszenia "Odra-Niemien" (IAR, 2023)

 

Dziedzictwo powstania

Jak podkreślił Wojciech Labuda, pełnomocnik premiera do spraw ochrony miejsc pamięci, pamięć o powstańcach styczniowych powinna być przywracana. Przypomniał, że wprawdzie powstanie to zakończyło się klęską, ale z jego ideowego dziedzictwa czerpały kolejne pokolenia. Zaznaczył przy tym, że z tego doświadczenia czerpali ojcowie naszej niepodległości. - Wielu historyków wskazuje, że bez powstania styczniowego mogłoby nie być polskiej niepodległości w 1918 roku w takim wymiarze - mówił Wojciech Labuda.


Posłuchaj
00:11 12151288_1.mp3 O znaczeniu powstania styczniowego mówi Wojciech Labuda, pełnomocnik premiera do spraw ochrony miejsc pamięci (IAR, 2023)

 

***

Czytaj także:

***

22 stycznia 2023 roku przypada 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Główne państwowe obchody odbędą się w Warszawie w poniedziałek 23 stycznia, wezmą w nich udział między innymi prezydenci Polski i Litwy.

IAR/jp

Czytaj także

Branka - tragedia młodych konspiratorów

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2023 05:50
- Pobór odbywał się w sposób barbarzyński. Policja znienacka, wyłamując drzwi wdzierała się do domów i wśród płaczu matek i ojców porywała nieszczęsnych rekrutów – tak Zygmunt Nowakowski odmalowywał słowami grottgerowski obraz poboru do carskiego wojska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego - żywa idea walki o wolność

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 10:00
- Chcemy się przede wszystkim skupić na konsekwencjach tego zrywu, jego wpływie na życie ludzi. Powstanie styczniowe miało niezwykle uniwersalny przekaz, to była walka "o wolność naszą i waszą". Dziś to hasło jest znów aktualne, na tym samym terytorium dzieją się rzeczy tragiczne - mówił w Dwójce prof. Artur Górak, sekretarz Komitetu Organizacyjnego Konferencji "Powstanie 1863. Represje i pamięć".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Elegia styczniowa". Teatr Polskiego Radia z okolicznościowym słuchowiskiem

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 10:39
W tym roku obchodzimy okrągłą, 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Z tej okazji wiele instytucji kultury przygotowuje okolicznościowe imprezy: koncerty, wystawy czy gry miejskie. W obchody włącza się również Teatr Polskiego Radia. Na antenie wyemitowane zostanie słuchowisko pt. "Elegia styczniowa".
rozwiń zwiń