Historia

II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2023 05:30
91 lat temu, 6 marca 1932 roku, rozpoczął się w Warszawie II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Fakt ten wpisuje się i potwierdza założenia organizatorów, by wydarzenie to było cykliczne i odbywało się co 5 lat.
II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im Fryderyka Chopina - uczestnicy i jurorzy, 6 marca 1932 r.
II Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im Fryderyka Chopina - uczestnicy i jurorzy, 6 marca 1932 r.Foto: NAC

Jedynie II wojna światowa uniemożliwiła zorganizowanie IV Konkursu w 1942 roku. Jego edycja odbyła się dopiero po 12 latach od III Konkursu (1937) w roku 1949. Do pewnych anomalii doszło jeszcze tylko dwa razy, bo jego V. edycja odbyła się w 1955 roku. Nie było także możliwości rywalizacji w XVIII Konkursie przypadającym na rok 2020, z przyczyn obecnie dla nas oczywistych. Głównym organizatorem był jak przy I edycji Włodzimierz Czetwertyński, a przewodniczącym jury Adam Tadeusz Wieniawski.


Posłuchaj
04:09 jerzy żurawlew___gh 286_tr_0-0_9958605047edece[00].mp3 Jerzy Żurawlew wspomina pierwsze Konkursy Chopinowskie. (PR, brak daty)

 

Podobnie też do I Konkursu w drugiej edycji wygrał bezpaństwowiec Alexander Uninski, urodzony Kijowie i żyjący w USA, ale jego wygrana nie była oczywista. Decyzją jury zajął on ex aequo pierwsze miejsce z niewidomym węgierskim pianistą Imré Ungárem, który oprotestował tę decyzję i nie chciał przyjąć równorzędnej I nagrody. Węgier zażądał losowania, które ostatecznie wygrał Uninski. Sytuacja taka już nigdy nie miała miejsca w ramach tej międzynarodowej imprezy. Wszystkich konkursowych pianistów było 67 i pochodzili z 14 krajów. Największa liczba była jednak udziałem Polaków (25) i Rosjan (12). W finale mieliśmy także troje uczestników z Polski, jednego Austriaka i jednego Niemca i po czterech Rosjan i Węgrów. Trzeci miejsce zajął Polak Bolesław Kon.


Posłuchaj
05:04 Kronika Konkusu Chopinowskiego 3.10,.2015.mp3 Jerzy Waldorff wspomina I Konkurs Chopinowski z 1927 roku. "Kronika Konkursu Chopinowskiego". (PR, 03.10.2015)

 

Co niezwykle ciekawe, gościem honorowym był słynny już wtedy Maurice Ravel, nie dziwi więc fakt, że podczas koncertu 11 marca prowadził orkiestrowe wykonanie dwu swoich utworów - "Koncertu fortepianowego G-dur" oraz "La valse". Inną ciekawostką był też fakt, że Polskie Radio przeprowadziło pełną transmisję ceremonii otwarcia Konkursu, która miała miejsce w sali głównej Filharmonii Warszawskiej i na której był także Prezydent RP Ignacy Mościcki oraz liczny korpus dyplomatyczny. Podobnie też do I. edycji przemówienie inauguracyjne wygłosił najpierw po polsku, a później po francusku prezes Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, będący jednocześnie prezesem Komitetu konkursowego, książę Włodzimierz Czetwertyński.

Portal konkursów Chopinowskich tak w skrócie opisuje to znaczące wydarzenie: "II Konkurs Chopinowski odbył się, zgodnie z pierwotnym zamysłem organizatorów, 5 lat po pierwszej edycji. W marcu 1932 roku zjechało do Warszawy 89 pianistów z 18 państw. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności i przyciągnął korespondentów z różnych zakątków świata. Do prac jury zaproszono wybitne osobistości muzyczne z zagranicy. W czasie Konkursu przeprowadzono również plebiscyt na najlepszy i najbardziej popularny z fortepianów, na którym grali młodzi pianiści. Okazał się nim wyprodukowany w Wiedniu bösendorfer". Warto pamiętać te wydarzenia, które co 5 lat są udziałem wszystkich Polaków.

PP


Czytaj także

Kuba Stankiewicz: Chopin myślał jak muzycy jazzowi

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2015 16:57
- Wydaje mi się, że Fryderyk Chopin wyprzedzał swój czas pod względem harmonicznym. Był doskonałym improwizatorem. Jego utwory to zapisy improwizacji, choć potem wielokrotnie zmieniane - ocenia pianista i jazzman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pogrzeb Fryderyka Chopina. "Wydawało się, jakby słońce przybladło"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2022 06:00
173 lata temu odbył się pogrzeb Fryderyka Chopina. Wybitny kompozytor i pianista został pochowany 30 października 1849 roku na paryskim cmentarzu Père-Lachaise.
rozwiń zwiń
Czytaj także

I Konkurs Chopinowski dał początek pięknej tradycji muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 05:40
94 lata temu, 23 stycznia 1927 roku, w Warszawie rozpoczął się I Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Było to wydarzenie bez precedensu w świecie muzyki, którego ogromne znaczenie i nieprzerwana kontynuacja umiejscawiają go wśród największych konkursów muzycznych na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

I Konkurs Chopinowski. Skromny debiut wyjątkowego święta muzyki klasycznej

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 05:55
- Konkurs można było usłyszeć przez skomplikowane aparaty, a akurat mój ojciec taki aparat w Poznaniu kupił, nazywał się Superheterodyna. Był na akumulatorach automobilowych, bo oczywiście nie było u nas elektryczności w Rękawczynie. No i słuchało się przez słuchawki Blaupunkt - wspominał krytyk muzyczny Jerzy Waldorff na antenie Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krystian Zimerman najmłodszym laureatem Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 05:35
46 lat emu, po trzech tygodniach konkursowych zmagań, Krystian Zimerman został zwycięzcą IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Tę niezwykle radosną informację jury ogłosiło we wtorek 28 października 1975 roku, późnym wieczorem, po wysłuchaniu wszystkich uczestników ostatniego, czwartego etapu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Olejniczak: mam w sobie ciekawość świata

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 12:00
- Bycie laureatem Konkursu Chopinowskiego ułatwiało spotkanie wielu wspaniałych ludzi. Miałem okazję po prostu siedzieć i słuchać literatów, reżyserów, aktorów, wybitnych kolegów muzyków- mówił w Dwójce Janusz Olejniczak, wybitny pianista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rafał Blechacz. Laureat XV Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 05:35
17 lat temu, 24 października 2005 roku, Rafał Blechacz wygrał XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Trzeba dodać, że konkurs ten był dość niezwykły w porównaniu z wszystkimi poprzednimi, już choćby pod względem rekordowej liczby uczestników, których było 323.
rozwiń zwiń