Historia

Zofia Merle. Od ról komediowych po Teatr Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 05:35
30 marca Zofia Merle obchodzi swoje kolejne urodziny. Ta znana i ceniona aktorka przyszła na świat w Warszawie w 1938 roku.
Zofia Merle, 2009 r.
Zofia Merle, 2009 r.Foto: Rafał Guz/Forum

Zofia Merle zagrała niezliczoną liczbę ról drugoplanowych, występowała w serialach telewizyjnych, ale też w znanych produkcjach filmowych. Wszędzie, gdzie pojawiała się aktorsko, budziła niezwykle ciepłe uczucia u widzów, którzy polubili w niej ten charakterystyczny, trochę krzykliwy głos, tę wyrazistą fizis, ten komediowy sznyt w graniu. Nas cieszy także, że aktorka dość często grała w produkcjach Teatru Polskiego Radia.

Aktorka Barei i Tyma

Swoją przygodę z teatrem Zofia Merle rozpoczęła w warszawskim Studenckim Teatrze Satyryków, który znacznie częściej określamy skrótem STS. Gra w nim nie była jednak jej marzeniem, raczej wszystko odbyło się, jak opowiadała w wywiadach, na zasadach namowy i przypadku.

Wielu znanych reżyserów zatrudniało Zofię Merle do ról komediowych – między innymi to dzięki niej filmy te zyskiwały dużą popularność. Wśród tych tytułów wymienić można choćby dzieła Stanisława Barei: "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?", "Miś", "Alternatywy 4" czy "Zmiennicy".

Aktorka pojawiła się również w kontynuacji "Misia", czyli w "Rozmowach kontrolowanych" Sylwestra Chęcińskiego, a później - niejako z rozpędu - w trzeciej części tryptyku o Ryszardzie Ochódzkim pt. "Ryś" w reżyserii Stanisława Tyma (który grał główną postać męską). Te związki z Tymem zawsze były akcentowane przez biografów aktorki.

***

Czytaj także:

***

Od barmanki po sierżant Irenę

Najdłużej grała w warszawskim Teatrze Komedia - w dwu turach ponad 20 lat. Ciekawy jest jednak fakt gry w Teatrze Dramatycznym w Elblągu, do którego ściągnął ją właśnie Stanisław Tym. 

Zofia Merle wcielała się m.in. w postać barmanki (m.in. u Andrzeja Trzosa w "Jadą goście jadą"), często też pojawiała się w filmach jako ekspedientka. Jednak pierwszy raz chyba najbardziej wyraziście zaznaczyła swoją filmową obecność w słynnej "Rzeczpospolitej babskiej" Hieronima Przybyły, gdzie zagrała rolę sierżant Ireny Molendy.

Nie można też zapominać o jej pracy u takich twórców, jak Andrzej Barański, Jerzy Antczak, Kazimierz Kutz, Sylwester Chęciński, Jan Rybkowski, Wojciech Jerzy Has, Robert Gliński, Marek Koterski, Łukasz Wylężałek, Andrzej Kondratiuk czy Janusz Kondratiuk. Tych filmów, kinowych i telewizyjnych, razem z serialami było grubo ponad 100.

Liczne są też występy Zofii Merle na deskach teatrów czy Teatru Telewizji - tu można wyliczyć razem ponad 80 ról. My chwalimy sobie także udział w 46 produkcjach Teatru Polskiego Radia.

PP


Czytaj także

"Rozmowy kontrolowane" - satyra na stan wojenny

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 05:43
Film Sylwestra Chęcińskiego był próbą poradzenia sobie z traumatycznym doświadczeniem stanu wojennego przez wykpienie. Pomimo obaw reżysera o reakcję publiczności na przedstawienie grudnia 1981 roku w komediowej otoczce, odbiór widzów był przychylny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bareja dzwoni do Jaruzelskiego, czyli stan wojenny i "Alternatywy 4"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 05:45
Zdjęcia do serialu miały się odbyć 13 grudnia 1981 roku, jednak drogę ekipy filmowej do budynku Telewizji Polskiej zagrodziło wojsko. Posłuchaj wspomnień Macieja Rybińskiego, współautora scenariusza, o zabawnej sytuacji, która spotkała Stanisława Bareję po wprowadzeniu stanu wojennego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bareja i bareizmy. 10 faktów z życia reżysera, o których mogłeś nie wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 05:52
5 grudnia przypada 93. rocznica urodzin artysty. Wszyscy widzowie uwielbiają twórczość Stanisława Barei za humor, który znakomicie oddawał absurdalną rzeczywistość PRL. Po wgłębieniu się w życiorys reżysera można odnieść wrażenie, że wiele filmowego humoru zostało zaczerpnięte z samego życia. 
rozwiń zwiń