Historia

Ukryty przez wieki fragment Pisma Świętego ujrzał światło dzienne. Niezwykłe odkrycie austriackiego badacza

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 05:45
Dzięki nowoczesnej technologii naukowcom udało się odkryć nieznany wcześniej fragment Pisma Świętego. Odnalezione starosyryjskie tłumaczenie Ewangelii według św. Mateusza pochodzi z III wieku i jest jednym z najstarszych znanych przekładów Nowego Testamentu. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Tetyana Afanasyeva

Austriacki mediewista Grigory Kessel z Austriackiej Akademii Nauk (ÖAW) podczas prac nad jednym z rękopisów należących do Biblioteki Watykańskiej dokonał niezwykłego odkrycia. Naukowiec przy pomocy promieni ultrafioletowych odkrył, że pod widoczną warstwą tekstu ukryty jest także starszy fragment Pisma Świętego.

Dalsze badania wykonane przez Kessela wykazały, że jest to część starosyryjskiego tłumaczenia Nowego Testamentu, pochodzącego z trzeciego wieku i skopiowanego trzy stulecia później.

- W tradycji syryjskiego chrześcijaństwa znane jest kilka tłumaczeń Starego i Nowego Testamentu - poinformował Grigory Kessel w komunikacie prasowym i dodał, że do niedawna znane były tylko dwa rękopisy, zawierające tłumaczenie Ewangelii na starosyryjski.

Jeden z nich znajduje się w Bibliotece Brytyjskiej w Londynie, drugi odnaleziono w klasztorze św. Katarzyny na górze Synaj. W ostatnim czasie w ramach projektu "Sinai Palimpsests Project" odkryty został również trzeci rękopis. Oznacza to, że fragment, do którego dotarł Grigory Kessel, jest już czwartym tego typu tekstem.

Podwójny palimpsest

Fragment starosyryjskiego tłumaczenia Ewangelii odnaleziony przez austriackiego badacza ukryty był pod innym, późniejszym tekstem. W dawnych czasach, gdy pergamin stanowił towar trudno dostępny, ponowne wykorzystywanie użytego już nośnika tekstu, było powszechną praktyką.

Dokumenty tego typu nazywane są palimpsestami. Należy do nich m.in. tekst odnaleziony w klasztorze św. Katarzyny na górze Synaj. Znalezisko Kessela jest podwójnym palimpsestem, ponieważ zawiera aż trzy warstwy tekstu.

Niewielkie różnice

Jedna z tych warstw to fragment starosyryjskiego tłumaczenia Ewangelii według św. Mateusza. Co ciekawe, przekład ten różni się nieco od greckiego tekstu. W wersie 1 rozdziału 12 czytamy (wg. Biblii Tysiąclecia): "Pewnego razu Jezus przechodził w szabat pośród zbóż. Uczniowie Jego, odczuwając głód, zaczęli zrywać kłosy i jeść ziarna", natomiast w odkrytym syryjskim tekście: "...zaczęli zrywać kłosy, wycierać je w dłoniach i jeść".

Odkrycie dokonane przez austriackiego naukowca daje wyjątkowy wgląd w bardzo wczesną fazę procesu tłumaczenia Ewangelii. Rozwój nowoczesnych technologii i coraz częstsze wykorzystywanie ich przez badaczy pozwala sądzić, że wkrótce usłyszymy o kolejnych podobnych odkryciach.

Interesting Engineering/th

Czytaj także

Archeolodzy prawdopodobnie odnaleźli miejsce narodzin św. Piotra

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 21:05
Podczas prac wykopaliskowych w Al-Araj nad Jeziorem Galilejskim na północy Izraela archeolodzy odkryli prawdopodobne miejsce narodzin Apostoła Narodów, św. Piotra. Odnalezienie dużego kościoła bizantyjskiego obok pozostałości osiedla z czasów rzymskich potwierdza tezę, że Al-Araj to antyczne miasta Betsaida i Julias, a zatem miejsce narodzin apostołów Piotra, Filipa i Andrzeja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolodzy twierdzą, że odnaleźli miejsce, w którym Salome poprosiła o głowę Jana Chrzciciela

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 05:40
Zdaniem węgierskiego uczonego dr Gyozo Vörösa, nisza tronowa w ruinach siedziby Heroda Antypasa jest miejscem słynnego tańca pasierbicy władcy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izrael: odkryto inskrypcję "Chrystus narodzony z Maryi". Ma 1500 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 12:16
W arabskiej wiosce Tajbe w Dolinie Jezreel w północnym Izraelu odkryto grecką inskrypcję "Chrystus narodzony z Maryi" sprzed 1500 lat, która świadczy o istnieniu w tym miejscu bizantyjskiego kościoła - informują lokalne media.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starożytni mieszkańcy Jerozolimy chorowali przez pasożyty - dowodzi badanie antycznej toalety

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 05:40
Liczące 2700 lat szczątki jaj pasożytów jelitowych odkryto w szambie w ogrodzie luksusowej posiadłości odkrytej przy promenadzie Armon Hanatziv w Jerozolimie. Obecność pasożytów jelitowych świadczy o ze złych warunków higienicznych i sanitarnych, które prowadziły do choroby objawiających się m.in. bólami brzucha i biegunką, być może nawet niedożywieniem i opóźnieniami rozwojowymi u dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nietypowe malowidła odkryte przez polskich archeologów w Starej Dongoli

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 05:50
Zespół pomieszczeń, którego wnętrza pokryte są unikatowymi scenami w malarstwie chrześcijańskim odkryli archeolodzy w ramach projektu pod kierownictwem dr. hab. Artura Obłuskiego z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
rozwiń zwiń