Historia

81 lat temu zatonął z ponad 1000 jeńców na pokładzie. Odnaleziono "Montevideo Maru"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2023 05:50
Na Morzu Południowochińskim, niedaleko Filipin, odnaleziono wrak japońskiego statku handlowego "Montevideo Maru", na pokładzie którego zginęło w 1942 roku ponad 1000 jeńców wojennych i internowanych cywilów, w tym 864 Australijczyków - powiadomił w sobotę wicepremier i minister obrony Australii Richard Marles.
Montevideo Maru
Montevideo MaruFoto: Wikimedia Commons/dp

Poszukiwania wraku były prowadzone na głębokości ponad 4 tys. metrów przez specjalistów w zakresie badań głębinowych, w tym archeologów podwodnych. Wsparcie tej misji zapewnił resort obrony Australii. Pozostałości statku odnaleziono na północny zachód od filipińskiej wyspy Luzon - poinformował Marles, cytowany przez agencję Reutera.

Nieoznakowany statek "Montevideo Maru", płynący z Nowej Gwinei w kierunku chińskiej wyspy Hajnan, został w lipcu 1942 roku omyłkowo storpedowany przez amerykański okręt podwodny. Zatopienie "Montevideo Maru" jest uważane za największą katastrofę morską w historii Australii.

- W ten sposób kończy się jeden z najbardziej tragicznych rozdziałów w morskiej historii naszego kraju. Dokonując identyfikacji wraku zrobiliśmy coś, co byliśmy winni rodzinom ofiar tej katastrofy - podkreślił australijski wicepremier.

II wojna światowa - czas największych katastrof morskich 

Dziewięć z dziesięciu najtragiczniejszych pod względem liczby ofiar katastrof morskich miało miejsce podczas II wojny światowej. Na pierwszym miejscu znajduje się zatopienie przez Sowietów statku "Wilhelm Gustloff", który przewoził na pokładzie uciekinierów z Prus Wschodnich i żołnierzy Wehrmachtu. Zginęło wówczas prawdopodobnie ok. 9400 osób. Drugie miejsce - z liczbą około 7000 ofiar - zajmuje zatopienie przez Niemców więźniów obozów koncentracyjnych na statkach "Cap Arcona", "Thilbek" i "Athen".

Miejsca od 6 do 9 w rankingu zajmują zatopienia tzw. diabelskich okrętów, czyli jednostek, które zostały przekształcone przez Japończyków na pływające więzienia do transportu jeńców wojennych i robotników przymusowych. Były to zatopienia statków "Jun'yō Maru", "Toyama Maru", "Ryusei Maru" i "Tamatsu Maru". W każdym z tych przypadków ofiarą tragedii padło około 5000 ludzi.

Jednym z "diabelskich okrętów" był właśnie "Montevideo Maru".

PAP/bm

Czytaj także

Bitwa o Midway - burza nad Pacyfikiem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 05:35
5 czerwca 1942 roku po utracie czterech lotniskowców admirał Yamamoto nakazał odwrót spod Midway. Dwa dni później - 7 czerwca - klęska Japończyków dokonała się. Wygrana przez Amerykanów bitwa stała się punktem zwrotnym II wojny światowej na Pacyfiku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zatopiony japoński okręt podwodny z czasów II wojny światowej teraz do obejrzenia dzięki wirtualnej rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 05:40
Pierwsza zatopiona w czasie II wojny światowej u wybrzeży Australii jednostka została zmapowana przez naukowców. Na tej podstawie opracowano szczegółowy model 3D wraku, który spoczywa na dnie od 80 lat. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko "Titanic". Największe katastrofy morskie w dziejach

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 05:58
Zatonięcie "Titanica" jest bezsprzecznie najsłynniejszą tragedią w dziejach żeglugi morskiej. Ale - jeśli za miarę przyjąć liczbę ofiar - daleko katastrofie sprzed 111 lat do czołówki największych katastrof. W tym rankingu przodują wydarzenia związane z II wojną światową. 
rozwiń zwiń