Historia

Starożytna droga pod powierzchnią morza. Niezwykłe odkrycie w Chorwacji

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 05:45
Liczącą 7 tys. lat drogę znaleźli archeologowie podczas podwodnych badań na wyspie Korcula w południowej Dalmacji - poinformował Uniwersytet w Zadarze.
Wyspa Korcula w Chorwacji. W zatoce, pod powierzchnią wody, widoczna jest sztuczna wyspa, do której prowadziła droga
Wyspa Korcula w Chorwacji. W zatoce, pod powierzchnią wody, widoczna jest sztuczna wyspa, do której prowadziła drogaFoto: Shutterstock/xbrchx

Droga, odkryta w trakcie badań zatopionego stanowiska neolitycznego Soline na adriatyckiej wyspie Korcula, była pokryta pokładami mułu. Po ich odsunięciu oczom badaczy ukazały się starannie ułożone kamienne płyty, tworzące drogę o szerokości 4 m.

Dawniej łączyła ona sztucznie utworzoną wyspę - prehistoryczna osadę kultury Hvar - z wybrzeżem wyspy Korcula - informuje Uniwersytet w Zadarze w mediach społecznościowych.

Osada, znajdująca się ok. 70 m od brzegu, miała kształt siedmiokąta i otaczał ją kamienny mur. We wcześniejszych sezonach archeologom udało się odnaleźć ceramikę, noże krzemienne i kościane narzędzia. Po analizie radiowęglowej zachowanego drewna, osada została datowana na ok. 4900 lat przed Chrystusem.

Archeolodzy prowadzą również badania na zachodnim krańcu wyspy Korcula, w okolicach miejscowości Vela Luka. Udało się tu odkryć istnienie osady podobnej do stanowiska Soline - na głębokości 4-5 m. Na miejscu znaleziono neolityczne artefakty - krzemienne ostrza, kamienne topory oraz fragmenty kamieni młyńskich.

PAP

Czytaj także

Egipt. Odnaleziono prawdopodobnie najstarszą mumię na świecie

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 05:50
Liczące 4300 lat znalezisko odkryto na dnie 15-metrowego szybu w niedawno odnalezionej grupie grobowców z piątej i szóstej dynastii w pobliżu piramidy schodkowej w Sakkarze, powiedział dziennikarzom archeolog Zahi Hawass, dyrektor zespołu badawczego. Mumia mężczyzny imieniem Hekashepes znajdowała się w wapiennym sarkofagu zapieczętowanym zaprawą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odnaleziono miejsce bitwy uwiecznionej na kamieniu z Rosetty. To dowód na buntu Egipcjan przeciwko Ptolemeuszom

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 05:45
Naukowcy odnaleźli ślady zniszczeń bitewnych w miejscowości Tell El-Timai. Ich zdaniem to pozostałości po walkach z czasów tzw. Wielkiej Rewolty. W ten sposób udało się potwierdzić informację zapisaną na jednym z najcenniejszych artefaktów w dziejach archeologii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Susza przyspieszyła upadek starożytnego imperium Hetytów - twierdzą naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 05:50
Kryzys hegemona Azji Mniejszej w późnej epoce brązu przypisywano różnym czynnikom, od wojny z innymi państwami po wewnętrzne konflikty. Zespół Uniwersytetu Cornella wykorzystał zapisy z pierścieni drzew i datowanie izotopowe , by wskazać bardziej prawdopodobnego winowajcę: trzy kolejne lata ostrej suszy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania. W Andaluzji wino wyrabiano na długo przed przybyciem Fenicjan

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 05:45
Już ponad 3 tys. lat temu Fenicjanie rozwijali w południowej części Półwyspu Iberyjskiego różnorodną aktywność gospodarczą, w tym - produkcję win. Nie byli oni jednak pierwszymi, którzy wytwarzali te trunki w Andaluzji - wynika z badania hiszpańskich archeologów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ślad bursztynowego szlaku? Szwedzcy naukowcy znaleźli monety z czasów rzymskich

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 05:50
Archeolodzy z Uniwersytetu Södertörn odnaleźli dwie srebrne rzymskie monety z II wieku n.e. na niezamieszkanej wyspie Gotska Sandön nieopodal Gotlandii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paryż: starożytna nekropolia odkryta w centrum miasta przy dworcu Port Royal

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 05:40
Podczas przygotowań do rozbudowy dworca kolejowego Port Royal archeolodzy natrafili na szczątki pięćdziesięciu osób. Zdaniem badaczy cmentarz pochodzi z II wieku, gdy miasto znajdowało się pod panowaniem Rzymian. 
rozwiń zwiń