Historia

"Titanic" jakiego dotąd nie widzieliśmy. Opublikowano niezwykłe skany 3D wraku

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 05:45
Tragedia sprzed ponad 100 lat jest najsłynniejszą katastrofą morską w dziejach. Jednak do tej pory nawet badacze dziejów "Titanica" nie wiedzieli, jak dokładnie wygląda jego wrak. Zmieniło się to dzięki niezwykle dokładnemu, trójwymiarowemu modelowi stworzonemu z kilkuset tysięcy podwodnych zdjęć.
Dziób Titanica odtworzony jako model 3D
Dziób "Titanica" odtworzony jako model 3DFoto: Atlantic Productions/Magellan Ltd./BBC

Od czasu odkrycia wraku w 1985 roku "Titanic" był wielokrotnie badany, jednak jego rozmiar powoduje, że nigdy nigdy dotąd nie mogliśmy zobaczyć wraku w całości. Nowy skan potwierdza, że statek pękł podczas tonięcia - wrak składa się z dwóch części oddalonych od siebie o 800 metrów i otoczonych polem mniejszych szczątków jednostki. Wśród nich badaczom udało się zidentyfikować posągi, fragmenty mebli, a nawet butelki szampana. Jak się okazuje, część dziobowa przetrwała zatonięcie w relatywnie dobrym stanie. Z kolei część rufowa jest mocno uszkodzona i powyginana. 

Czytaj także:

Skan został przeprowadzony latem 2022 roku przez Magellan Ltd., firmę zajmującą się tworzeniem map głębinowych we współpracy z Atlantic Productions, producentem filmów dokumentalnych. 

Zdalnie sterowane batyskafy, kontrolowane przez zespół z pokładu specjalistycznego statku, spędziły ponad 200 godzin na badaniu długości i szerokości wraku. Wykonano  ponad 700 000 zdjęć pod każdym kątem, co pozwoliło na stworzenie wiernej rekonstrukcji 3D.

- Głębokość na jakiej leży wrak, prawie 4000 m, stanowi wyzwanie, a na miejscu występują również prądy – i nie wolno nam niczego dotykać, aby nie uszkodzić wraku – wymieniał w rozmowie z BBC trudności związane z realizacją projektu Gerhard Seiffert z Magellan Ltd. - Innym wyzwaniem jest to, że trzeba zmapować każdy centymetr kwadratowy – nawet nieciekawe części, jak na polu gruzu, musisz zmapować błoto, ale potrzebujesz tego, aby wypełnić te wszystkie interesujące obiekty - wskazał.


"Titanic" zatonął w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912. Statek uderzył w górę lodową podczas swojego dziewiczego rejsu z Southampton do Nowego Jorku. Zginęło ponad 1500 osób. 

Grafika przedstawiająca zatonięcie Titanica autorstwa Willy'ego Stöwer'a. Powstała pomiędzy 1912 a 1931 rokiem.
Grafika przedstawiająca zatonięcie Titanica autorstwa Willy'ego Stöwer'a. Powstała pomiędzy 1912 a 1931 rokiem. Fot. Wikipedia/dp

Jak zaznacza w rozmowie z BBC badacz historii "Titanica" Parks Stephenson, stworzenie modelu wraku jednostki to duże osiągnięcie, które może pozwolić na zrozumienie wydarzeń sprzed ponad 100 lat. 

- Nie wiemy nawet, czy "Titanic" uderzył w górę lodową prawą burtą, jak pokazano we wszystkich filmach - wyjaśniał. - Model ten jest jednym z pierwszych ważnych kroków w kierunku odkrywania historii "Titanica" na podstawie badań opartych na dowodach, a nie spekulacji - dodał. 


BBC/bm

Czytaj także

Titanic. Katastrofa, która stała się legendą

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 06:00
Na pokładzie, nazwanego niezatapialnym, statku było około 2200 osób - pasażerów i załogi. Zginęło 1500 osób i choć nie była to największa katastrofa na morzu, media wykreowały ją na najbardziej znaną. Ostatnio ujawnione fakty rzucają nowe światło na tragedię statku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobieta była członkinią załogi szwedzkiego okrętu, który miał rzucić Rzeczpospolitą na kolana

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2023 05:50
"Vasa" miał dać Szwecji panowanie na Bałtyku i odegrać znaczącą rolę w walce z Polską. Tak się jednak nie stało. Kosztowna inwestycja, jaką było zbudowanie jednostki, zakończyła się spektakularną klapą – okręt zatonął chwilę po wyjściu z portu. Dziś badania genetyczne pozwoliły ustalić płeć jednej z ofiar katastrofy.
rozwiń zwiń