Historia

Dwa 500-letnie wraki wzbogacą wiedzę o historii Jedwabnego Szlaku

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 05:45
Odnalezienie dwóch wraków statków na dnie Morza Południowochińskiego otwiera nowy rozdział w historii chińskiej archeologii podwodnej - ogłosiła chińska agencja informacyjna Xinhua.
Chiński statek
Chiński statekFoto: Shutterstock/Alexander Smulskiy

Zatopione statki zostały odkryte na głębokości około 1500 m. W jednym z wraków odnaleziono porcelanę - ponad 100 tys. sztuk, pochodzących z czasów cesarza Zhengde (1506-1521) z dynastii Ming (1368-1644). W drugim natrafiono na liczne kłody drewna.

Badacze uznali, że ładunek z tego statku miał dopłynąć do Chin. Datowanie wskazuje, że rejs odbywał się w czasach cesarza Hongzhi (1488-1505), również z dynastii Ming.

Wraki są położone dość blisko siebie - dzieli je odległość ok. 10 mil morskich. Każdy ze statków z nich płynął w innym kierunku - podano na konferencji podsumowującej odkrycia, dokonane w październiku 2022.

Jak poinformowała gazeta "The Guardian" w artykule na temat odkryć, dokładna lokalizacja statków nie została ujawniona.

"Oba statki są względnie dobrze zachowane - wraz ze sporą liczbą zabytkowych artefaktów, które naprowadzają na właściwy wiek znaleziska" - powiedział Yan Yalin, szef departamentu archeologii w chińskiej narodowej agencji dziedzictwa kulturowego (NCHA).

Na najbliższy rok zaplanowano dalsze badanie wraków.

Czym był Jedwabny Szlak?

Jak uznali naukowcy, odkrycie może wzbogacić wiedzę o historii Jedwabnego Szlaku - dawnej drogi handlowej, łączącej Chiny z Bliskim Wschodem i Europą. Szlak, o długości ok. 12 tys. km, był wykorzystywany przez blisko dwa tysiące lat, od III w. p.n.e. do XVII w. n.e.

Określenie "Jedwabny Szlak" powstało dopiero w XIX w. Termin ten, a dokładnie "Seidenstrasse" (niem. "droga jedwabna"), został po raz pierwszy użyty przez niemieckiego podróżnika i geografa Ferdinanda von Richthofena w 1877 r. Jedwab nie był jednak jedynym, ani nawet głównym towarem transportowanym tym szlakiem.

PAP/bm