Historia

Pompeje. Odkryto szczątki kolejnych trzech ofiar erupcji Wezuwiusza i dwie ściany pokryte freskami

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 05:40
Szkielety, których zdjęcia pokazano 29 maja br. należą do dwóch dorosłych kobiet i dziecka w wieku od 3 do 4 lat, którzy zginęli, szukając schronienia przed trzęsieniem ziemi w 79 roku, które towarzyszyło erupcji Wezuwiusza - poinformowała w poniedziałek stacja "Rai News".
Mozaika odnaleziona w Pompejach
Mozaika odnaleziona w PompejachFoto: PAP/Abaca

Najprawdopodobniej te trzy osoby próbowały znaleźć schronienie w piekarni. Zawalił się na nie strop budynku.

Znaleziono je na obszarze dotychczas niezbadanym, do którego archeolodzy weszli w styczniu bieżącego roku. Obecnie prowadzone badania obejmują największy obszar od stulecia. Cała trójka ma serię urazów spowodowanych zawaleniem się stropu.

Mitologiczne freski 

Archeolodzy odkryli też dwa pokoje ozdobione freskami ze scenami z mitologii grecko-rzymskiej. W pierwszym z nich przedstawione są postacie Posejdona i Amymone (wg greckiej mitologii Posejdon i Amymone mieli syna Napliosa, przyszłego władcę Lerny), w drugim Apollo i jego ukochana nimfa Dafne. W pierwszym pomieszczeniu znajdują się też ślady zwęglonych mebli.

- Niepublikowane zdjęcia znalezisk dokonanych ostatnio w Parku Archeologicznym w Pompejach potwierdzają potencjał odkrywczy, jaki kryje w sobie cały czas to miejsce. Opowiadają historię tragedii, która tu się wydarzyła – powiedział na stanowisku archeologicznym Gennaro Sangiuliano, minister kultury.

Starożytne Pompeje po raz pierwszy zostały zniszczone przez silne trzęsienie ziemi 5 lutego 62 roku. Mieszkańcy jednak zdołali je odbudować. 17 lat później erupcja Wezuwiusza pogrzebała je kilkumetrową warstwą popiołu, zabijając mieszkańców, którzy nie zdążyli się ewakuować. Dotychczasowe badania ujawniły ok. dwa tysiące ciał.

PAP/Miłosz Marczuk/bm

Czytaj także

Sensacyjne odkrycie w Pompejach

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 11:30
Doskonale zachowane szczątki dwóch ofiar wybuchu Wezuwiusza odkryto na terenie rezydencji Civita Giuliana znajdującej się ok. kilometr od miasta. Były w tak dobrym stanie, że można było określić wiek ofiar oraz ich prawdopodobną tożsamość. Naukowcy sądzą, że odkryte szczątki należą do 40-letniego właściciela willi, sędziego lub dowódcy wojskowego. Towarzyszył mu o połowę młodszy niewolnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pompeje. Miasto pogrzebane przez wulkan

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2022 05:30
Kilkadziesiąt sekund po eksplozji, na miasto spadły rozżarzone do czerwoności głazy, które, uderzając z wysokości kilku kilometrów, zabijały ludzi. Potem zaczął sypać się z nieba popiół wulkaniczny, a temperatura podniosła się do 600 stopni Celsjusza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy zrekonstruowali dietę ofiar Wezuwiusza. Kobiety w Herkulanum jadły więcej warzyw niż mężczyźni

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 05:40
Badacze z Uniwersytetu w Yorku przeanalizowali aminokwasy znajdujące się w szczątkach ofiar wybuchu Wezuwiusza w Herkulanum. Na tej podstawie oszacowali składniki diety mieszkańców starożytnego miasta. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sensacyjne odkrycie w Pompejach. Odnaleziono grobowiec z na wpół zmumifikowanymi szczątkami człowieka

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 05:50
Ciało wraz z włosami, kośćmi i fragmentem ucha, odnaleziono w grobowcu pochodzącym z czasów bezpośrednio poprzedzających zagładę miasta. Jest wyjątkowe, bo pochodzą z czasów, gdy Rzymianie palili zwłoki zmarłych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pompeje. Odkryto pokój niewolników. Jest wielkości dzisiejszych "mikroapartamentów"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 05:50
Mierząca 16 metrów kwadratowych izba była częścią Civita Giuliana, willi zamożnego obywatela, najpewniej pełniła funkcję sypialni dla trzech osób, w tym prawdopodobnie jednego dziecka. 
rozwiń zwiń