Historia

Pacyfikacja internowanych w Kwidzynie. IPN postawił zarzuty sprawcom

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 14:00
Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej postawili zarzuty sprawcom pobicia opozycjonistów w Kwidzynie w 1982 roku. Oskarżonym grozi do 8 lat pozbawienia wolności.
Protest internowanych opozycjonistów w ośrodku odosobnienia w Zakładzie Karnym w Kwidzynie, 14 sierpnia 1982
Protest internowanych opozycjonistów w ośrodku odosobnienia w Zakładzie Karnym w Kwidzynie, 14 sierpnia 1982Foto: Instytut Pamięci Narodowej

Na zwołanej w dniu 13 czerwca 2023 roku konferencji prasowej dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu prokurator Andrzej Pozorski poinformował, że po 10 miesiącach śledztwa w tej sprawie śledczy IPN postawili grupie kilkudziesięciu funkcjonariuszy Służby Więziennej zarzuty.


Posłuchaj
00:55 12408071_1.mp3 Prok. Andrzej Pozorski o decyzji postawienia zarzutów 31 osobom odpowiedzialnym za pobicie i znęcanie się nad internowanymi (IAR, 13.06.23)

 

- Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku postanowił o przedstawieniu zarzutów popełnienia przestępstw wyczerpujących znamiona zbrodni komunistycznych 31 byłym funkcjonariuszom Służby Więziennej - pobicia ponad 100 osób internowanych jak również znęcania się fizycznego i psychicznego nad internowanymi - mówił Andrzej Pozorski i dodał, że 11 prokuratorów pionu śledczego IPN w różnych częściach Polski przedstawiało tym osobom zarzuty.

Na 31 oskarżonych decyzje prokuratora odebrało 25 osób. Żaden z podejrzanych nie przyznał się do popełnienia zarzucanej mu zbrodni. 19 podejrzanych złożyło wyjaśnienia, zaś 6 z nich odmówiło składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania.

Brutalność funkcjonariuszy

Prezes IPN Karol Nawrocki podkreślił, że ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że funkcjonariusze w ośrodku internowania w Kwidzynie rozpoczęli brutalną rozprawę z opozycjonistami, po proteście jaki działacze podjęli w geście sprzeciwu wobec uniemożliwienia im widzenia z rodzinami.


Posłuchaj
00:21 12407890_2.mp3 Prezes IPN dr Karol Nawrocki: "Doszło do regularnego bicia, poniżania i prób odebrania internowanym godności" (IAR, 13.06.23)

 

- Funkcjonariusze zadawali im dziesiątki uderzeń pałkami szturmowymi, pięściami po całym ciele oraz kopali w podbrzusze i okolice nerek - wyliczał prezes IPN. - Internowani byli też dręczeni psychicznie wymyślnymi metodami: zmuszano ich do zdrapywania paznokciami oraz zlizywania ze ścian cel sporządzonych uprzednio napisów, niszczenia symboli religijnych, wąchania pałek szturmowych funkcjonariuszy służby więziennej.

Prokurator Andrzej Pozorski wyjaśniał, że w wyniku brutalnej akcji wielu opozycjonistów odniosło poważne obrażenia.


Posłuchaj
00:26 12407890_3.mp3 Prok. Andrzej Pozorski: "Osoby internowane odniosły bardzo rozległe obrażenia". (IAR, 13.06.2023)

 

- Następstwem tych brutalnych działań był rozstrój zdrowia, a w niektórych przypadkach również ciężkie uszkodzenie ciała pokrzywdzonych w postaci krwiaków i obrzęków mózgu, złamań kręgów kręgosłupa, stłuczeń nerek, wstrząśnień siatkówki oka i rozległych krwiaków o wymiarach kilkudziesięciu centymetrów. Zdarzały się także przypadki utraty przytomności przez pobite osoby - wymieniał prokurator IPN.

Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu podkreślił, że działanie te podjęte zostały po umieszczeniu osadzonych w celach, nie można zatem oceniać ich jako próby zaprowadzenia spokoju.

Za zarzucane czyny, byłym funkcjonariuszom Służby Więziennej grozi kara więzienia do lat 8.

IAR/th