Historia

"Historyk powinien być nonkonformistą". 76 lat temu urodził się prof. Paweł Wieczorkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2024 05:45
2 lipca 1948 roku urodził się Paweł Wieczorkiewicz, historyk, sowietolog i marynista, pracownik naukowy Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowca Akademii Humanistycznej w Pułtusku.
Prof. Paweł Wieczorkiewicz w 2008 roku
Prof. Paweł Wieczorkiewicz w 2008 rokuFoto: Rafal Guz / Forum

Będąc znawcą Związku Radzieckiego, który konsekwentnie nazywał sowieckim, przeciwstawiał się usprawiedliwianiu komunizmu. Armię Czerwoną uznawał za okupacyjną, a zbrodnie komunistyczne zrównywał z nazistowskimi. Publicznie przyznawał, że nie pogodził się ze stratą przez Polskę Lwowa i Wilna. Zmarł w 2009 roku.

Pod prąd

W jednym z wywiadów powiedział, że "historyk, humanista, intelektualista powinien być w pierwszej kolejności nonkonformistą". On sam był znany z odważnych pytań i śmiałych tez, które powodowały, że stał się postacią kontrowersyjną i wzbudzającą emocje. Jednak nawet adwersarze profesora doceniali jego erudycję i umiejętność dyskusji. Wiedzę czerpał nie tylko z dokumentów. Szczególnie cenił źródła narracyjne - wspomnienia, pamiętniki, relacje, nagrania czy filmy. Swoich studentów nakłaniał do szukania świadków i rejestrowania ich relacji.

Znany z obalania utartego sposobu myślenia, Paweł Wieczorkiewicz głośno pytał między innymi o to, czy w 1939 roku Polska zbyt pochopnie nie odrzuciła wojskowo-politycznego sojuszu z III Rzeszą przeciwko Związkowi Sowieckiemu. Przyznawał, że oznaczałoby to zgodę na niemieckie żądania.


Posłuchaj
00:16 x1.mp3 Prof. Paweł Wieczorkiewicz o odrzuconym w 1939 roku sojuszu polsko-niemieckim (IAR)

 

Historyk znany był z krytycznej opinii na temat polityki prowadzonej przez generała Władysława Sikorskiego, ostro krytykował też marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego za niepodjęcie walki z sowietami we wrześniu 1939 roku. Uważał, że w czasie II wojny światowej w polskiej polityce zabrakło postaci wybitnych.


Posłuchaj
00:25 x2.mp3 Prof. Paweł Wieczorkiewicz o głównych postaciach okresu II wojny światowej (IAR)

 

Profesor Paweł Wieczorkiewicz przedstawiał niepopularne spojrzenie na Powstanie Warszawskie, które określał jako "zbrodnię". Uważał, że dzień zwycięstwa nad III Rzeszą Polska powinna obchodzić z zadumą.


Posłuchaj
00:19 x3.mp3 Prof. Paweł Wieczorkiewicz o swoim stosunku do skutków działań w czasie II wojny światowej (IAR)

 

Historia na nowo

Badacz opowiadał się za lustracją i dekomunizacją. Uważał, że całą historię najnowszą Polski należy napisać ponownie, ale wyrastający mentalnie z PRL historycy nie są w stanie tego zrobić. Podkreślał, że bez znajomości własnej historii naród traci znaczenie. Dlatego, kiedy w 2002 roku posłowie znacząco obniżyli budżet Instytutu Pamięci Narodowej, krytykował tę decyzję.


Posłuchaj
00:17 x4.mp3 Prof. Paweł Wieczorkiewicz o zmniejszeniu wydatków na IPN (IAR)

 

O historii profesor Wieczorkiewicz mówił barwnie i interesująco, co sprawiało, że był często zapraszany do mediów. W Polskim Radiu przygotował 86 audycji z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej" składających się na historię Związku Sowieckiego. Uchodził za znakomitego pedagoga. Jego wykłady i seminaria cieszyły się ogromną popularnością, dla studentów był autorytetem. Jeden z jego uczniów, historyk Wojciech Markert, wspominał w Polskim Radiu zajęcia z profesorem.


Posłuchaj
00:20 x5.mp3 Wojciech Markert o prof. Pawle Wieczorkiewiczu jako nauczycielu (IAR)

 

Paweł Wieczorkiewicz jest autorem dwutomowej "Historii wojen morskich", a także między innymi książek "Polityka zagraniczna II Rzeczypospolitej na tle sytuacji europejskiej w latach 1918-1939" , "Kampania 1939 roku" czy "Łańcuch śmierci: czystka w Armii Czerwonej 1937-1939". Prywatnie był miłośnikiem jamników i komputerowych gier strategicznych. Z pasją składał modele samolotów.

Zmarł 23 marca 2009 roku z powodu choroby nowotworowej. Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w imieniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego żegnał go wiceszef kancelarii Władysław Stasiak (zm. 2010).


Posłuchaj
00:15 x6.mp3 Fragment przemówienia Władysława Stasiaka na pogrzebie prof. Pawła Wieczorkiewicza (IAR)

 

W 2009 roku prezydent Lech Kaczyński uhonorował Pawła Wieczorkiewicza Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

IAR/mc

Czytaj także

Paweł Jasienica. "Nie jestem naukowcem, chcę opowiadać"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 05:45
114 lat temu urodził się Paweł Jasienica, wybitny pisarz historyczny, badacz dziejów Polski, publicysta i eseista, żołnierz Armii Krajowej. Na jego książkach wychowało się już kilka pokoleń Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Bobrzyński. Prawnik i historyk, który tworzył prawo i historię

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2024 05:45
Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli krakowskich konserwatystów, tzw. stańczyków. Ten profesor historii i prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1908 roku został namiestnikiem austriackiej Galicji i, jak stwierdził historyk Józef Feldman, zaczął tworzyć historię i prawo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Krawczuk: chcę, by moje książki o historii dało się czytać jak powieści

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2024 05:40
– Nie chcę niczego zmyślać. Poza kilkoma książkami nie ma u mnie fikcji. Staram się pisać tak, by to odpowiadało prawdzie, a zarazem było tak wciągające jak beletrystyka – mówił Aleksander Krawczuk w Polskim Radiu w 1989 roku.
rozwiń zwiń