Historia

Cormac McCarthy. "Pisarz niesłychanie ponury"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2024 05:48
- Cormac McCarthy jest twórcą, którego czytanie przynosi nam niebywałą satysfakcję, nawet jeśli jest to satysfakcja smutna, ponieważ zmusza nas do myślenia o naszym miejscu w tym pustym wszechświecie - mówił w audycji Polskiego Radia pisarz i dziennikarz Piotr Gociek.
Cormac McCarthy
Cormac McCarthyFoto: Forum

91 lat temu, 20 lipca 1933 roku, urodził się Cormac McCarthy, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich. Jego książki charakteryzują się mrocznym klimatem, pesymistyczną wizją świata, dużą ilością przemocy i wisielczym poczuciem humoru.

Służba, studia, pierwsze literackie próby

Cormac McCarthy przyszedł na świat w mieście Providence w stanie Rhode Island jako trzecie z sześciorga dzieci potomków irlandzkich imigrantów. W rzeczywistości nazywał się Charlie – tak jak jego ojciec – a imię Cormac przyjął jako swój pseudonim artystyczny. W 1951 roku dostał się na Uniwersytet w Tennessee, gdzie studiował sztuki wyzwolone, czyli znane od starożytności (łac. artes liberales) przedmioty obejmujące m.in. arytmetykę, geometrię, muzykę, gramatykę i retorykę.

Naukę przerwał w 1953 roku, by wstąpić do armii. Na służbie w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych spędził cztery lata, z czego połowę na Alasce, gdzie zajmował się równocześnie prowadzeniem audycji radiowych.

Po zakończeniu służby Cormac McCarthy wrócił na uczelnię, ale po dwóch latach porzucił studia. Nim jednak na dobre opuścił uczelniane mury, napisał swoje dwa pierwsze opowiadania, które zostały opublikowane w studenckim czasopiśmie literackim. 

Brutalność i demitologizacja

W 1965 roku wydał swoją pierwszą powieść "Strażnik sadu", która spotkała się z pozytywnymi recenzjami. Trzy lata później ukazała się druga książka Cormaca McCarthy’ego "W ciemność". Ponura wizja świata w niej wykreowana pełna jest brutalności i beznadziei. Autor porusza w powieści wątki kazirodztwa, przemocy i samotności.

W podobnym klimacie utrzymana była kolejna powieść pisarza wydana w 1974 roku. Książka "Dziecię boże" uważana jest za najbardziej brutalną w dorobku McCarthy’ego.


Posłuchaj
23:35 PR24 2023_06_28-22-06-17.mp3 O twórczości Cormaca McCarthy'ego w audycji "Posłowie" rozmawiają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski (PR, 28.06.2023)

 

- Jest to najpotworniejszy czysty horror o człowieku, który wskutek niesprzyjających okoliczności życiowych traci swój dom i dziczeje. Zmienia się właściwie w zwierzę - tłumaczył w audycji "Posłowie" z 2023 roku pisarz Łukasz Orbitowski.

McCarthy w typowy dla siebie brutalny sposób rozprawiał się też z amerykańskimi mitami założycielskimi. W książce "Krwawy południk" przedstawił XIX-wieczny Dziki Zachód jako miejsce bezlitosnej masakry Indian.

Późna popularność

Przez kolejne lata McCarthy wydał kilka książek, które były bardzo wysoko oceniane przez krytyków i czytelników, m.in. "Suttree" czy "Rącze konie". Prawdziwą sławę przyniosły mu jednak powieści napisane już w podeszłym wieku, a szczególnie ich głośne ekranizacje.

Jedną z nich jest brutalny western "To nie jest kraj dla starych ludzi" (wyd. 2005). Druga książka to "Droga" (wyd. 2006) opowiadająca o mężczyźnie, który w towarzystwie syna przemierza zniszczoną kataklizmem Amerykę.

- To jest ten przykład, kiedy filmy wyświadczają wielką przysługę światu literackiemu, ponieważ pisarze, których warto czytać, stają się czytani - oceniał w radiowej audycji Piotr Gociek.

Przez kolejnych kilkanaście lat Cormac McCarthy nie napisał żadnej powieści. Dopiero na krótko przed śmiercią ukazały się dwie ostatnie książki autora: "Pasażer" i "Stella Maris". Obie zostały wydane w 2022 roku.

- To jest w pewnym sensie piękne fabularnie pożegnanie się wielkiego pisarza, który dotrwał do niemal 90. roku życia, wydał po latach dwie powieści, a następnie, dopełniwszy swego pisarskiego obowiązku, rozstał się ze światem - mówił Łukasz Orbitowski.

"Jeden z największych pisarzy"

W audycji "Posłowie" Piotr Gociek ocenił McCarthy’ego jako pisarza apokaliptycznego, ale nie tylko ze względu na powieść "Droga".

- McCarthy w swojej twórczości dostrzegał pewien punkt w dziejach człowieka i literatury. Chodzi o podzielane przez wiele osób poczucie końca, pustki, bezsensu. To poczucie jest wszechogarniające i przytłaczające - tłumaczył Piotr Gociek.

Łukasz Orbitowski uznał z kolei autora "Krwawego południka" i "Rączych koni" za "jednego z największych pisarzy, jaki kiedykolwiek się narodził i tworzył".

- Można zaryzykować tezę, że nawet słabsze książki Cormaca McCarthy’ego są lepsze od 95 procent twórców na świecie. Jego doliny są górami innych - mówił.

***

Cormac McCarthy poza powieściami miał w swoim dorobku także dwie sztuki teatralne i scenariusz do filmu "Adwokat" z 2013 roku w reżyserii Ridleya Scotta. Był wielokrotnie nagradzany, otrzymał m.in Nagrodę Pulitzera za powieść "Droga". 

Pisarz zmarł 13 czerwca 2023 roku, kilka tygodni przed swoimi 90. urodzinami.

th


Czytaj także

Kurt Vonnegut - duchowy brat Hrabala

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2020 05:35
Przypadek, jako siła sprawcza - to motor całej konstrukcji literackiej i życiowej Vonneguta. Jest synonimem życia, bez którego nie byłoby żadnych zmian, nowych odsłon, ani ewolucji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henry James. Pisarz, który wchodził do ludzkiej głowy

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 05:45
108 lat temu zmarł jeden z najwybitniejszych anglojęzycznych prozaików przełomu XIX i XX wieku. Henry James był mistrzem portretów psychologicznych. Tworzył na pograniczu kultur amerykańskiej i europejskiej oraz na styku literackiego realizmu i modernizmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Truman Capote. "Śniadanie u Tiffany'ego" zmieniło wszystko

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 05:45
Truman Capote powiedział kiedyś, że jego kariera dzieli się na dwa okresy - przed i po "Śniadaniu u Tiffany'ego". Za tym sukcesem stał nie tylko talent pisarza, lecz także kultowa adaptacja z Audrey Hepburn. Co druga znajoma Capote'a uważała, że jest pierwowzorem głównej bohaterki. A pewna kobieta z Manhattanu wytoczyła mu w związku z tym proces.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Philip Roth - ocknąć się z "Amerykańskiej sielanki"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 05:36
19 marca 1933 roku, urodził się amerykański pisarz Philip Roth. Niezwykle poczytny i płodny autor powieści i opowiadań zdobył wszystkie najważniejsze nagrody literackie w Ameryce, nie został jednak uhonorowany Nagrodą Nobla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Buntownik, katolik, artysta życia. Jack Kerouac zmienia Amerykę

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2023 05:35
– Czytając Kerouaca, połykamy Amerykę z wielkim smakiem, czy są to pola bawełny, czy kukurydzy, czy jakieś podejrzane knajpy albo stary włóczęga. To wszystko jest afirmacja Ameryki, wyznanie miłości – mówił w 2011 roku w Polskim Radiu historyk literatury Marek Gumkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aldous Huxley - twórca "Nowego wspaniałego świata"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 05:40
60 lat temu, 22 listopada 1963 roku zmarł Aldous Huxley - angielski filozof, poeta, pisarz i eseista, któremu legendarny zespół The Doors zawdzięcza swoją nazwę. Największą sławę przyniosła mu jednak antyutopijna powieść opublikowana na początku lat 30. XX wieku. Autor zawarł w niej koszmarną wizję społeczeństwa przyszłości zniewolonego przez rozrywkę i środki odurzające.
rozwiń zwiń
Czytaj także

David Foster Wallace. Pisarz, który bał się wesołych miasteczek

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 05:55
"Świat dzieli się moim zdaniem równo na pół: na tych, których strach podnieca, i na tych, których nie podnieca. Dla mnie strach nie jest podniecający. Jest straszny" – pisał David Foster Wallace, wspominając pewną karuzelę. Z pewnością był specjalistą od strachu. Żył z nim na co dzień. I w końcu z nim przegrał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Charles Bukowski. Pisarz, który stał się własną postacią literacką

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2024 05:40
– Bohaterem jego dzieł jest on sam - pisarz. Często występuje pod własnym imieniem i nazwiskiem, czasem jako Henry Chinaski. Powtarzał za Hemingwayem, że należy pisać tylko o tym, co się zna, co się osobiście przeżyło – mówił o Charlesie Bukowskim krytyk literacki Tadeusz Nyczek.
rozwiń zwiń