Historia

W Lublinie odkryto cmentarz z czasów średniowiecza. "Siedem nieznanych pochówków"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2023 05:40
Podczas badań archeologicznych prowadzonych na terenie Reduty Tadeusza Kościuszki, która znajduje się w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie, natrafiono na nieznany dotąd cmentarz z XII-XIII wieku.   
Odkrycia archeologiczne w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, 29.08.2023 r.
Odkrycia archeologiczne w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, 29.08.2023 r.Foto: PAP/Wojtek Jargiło

O najnowszych odkryciach w Lublinie poinformował we wtorek, 29 sierpnia 2023 roku, dr Rafał Niedźwiadek z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, kierownik prac archeologicznych na terenie Reduty Tadeusza Kościuszki.

Część większej nekropoli? Cmentarz epidemiczny?

Wśród znalezisk badacz wymienił przede wszystkim nieznane dotąd cmentarzysko z XII-XIII wieku. – Na niewielkim fragmencie, bo 3 na 4 metry, odkryliśmy siedem pochówków, które prawie wszystkie były ułożone równolegle do siebie. Nie wiemy, czy będzie to większy czy malutki cmentarzyk, a może mamy do czynienia z epizodem w postaci cmentarza epidemicznego – mówił lubelski archeolog.

Jak podkreślał na wtorkowym spotkaniu dr Rafał Niedźwiadek, warto "zaszczepić myśl, że nie tylko Stare Miasto i Śródmieście, ale także inne dzielnice, jak Sławinek (dzielnica, w której znajduje się Ogród Botaniczny UMCS – przyp. red.) były istotne w kształtowaniu się Lublina". – Chodzi tu zarówno o czasy najdawniejsze, pierwszych rolników, jak i wtedy, kiedy okrzepło państwo polskie – dodawał.

Oprócz tego na terenie dawnego cmentarzyska znaleziono także średniowieczną biżuterię w postaci fragmentów kolczyków tzw. zausznic i kabłączków skroniowych.


Wśród znalezisk archeologicznych na terenie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie są także m.in. fragmenty wczesnośredniowiecznej ostrogi i toporek kamienny z neolitu, który po przerobieniu pełnił funkcję siekierki. Fot. PAP/Wojtek Jargiło Wśród znalezisk archeologicznych na terenie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie są także m.in. fragmenty wczesnośredniowiecznej ostrogi i toporek kamienny z neolitu, który po przerobieniu pełnił funkcję siekierki. Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Reduta Tadeusza Kościuszki

Podczas prac prowadzonych w uniwersyteckim ogrodzie botanicznym odkryto również fragmenty murów dworu obronnego z XVI-XVII wieku.

- Kościuszko, budując swoją Redutę, rozebrał ten budynek całkowicie albo go już nie zastał. Zaskakujące jest, jak tak masywny dwór można było rozebrać, nie pozostawiając śladu. Może dwór Kościuszków został z niego zbudowany, skoro datujemy go na połowę XVIII wieku? – zastanawiał się dr Rafał Niedźwiadek.

Reduta Tadeusza Kościuszki to jedyne zachowane dzieło ziemnego budownictwa obronnego w Polsce, którego autorem i inicjatorem był naczelnik insurekcji z 1794 roku. W latach 1790-1792 Tadeusz Kościuszko był komendantem garnizonu Lublin. Reduta miała służyć do obrony miasta w czasie wojny polsko-rosyjskiej w 1792 roku prowadzonej w obronie Konstytucji 3 Maja.

Trzy lata temu fortyfikacja została wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków jako jedyny w Polsce obiekt zaprojektowany przez Kościuszkę.

***

Czytaj także:

***

Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prof. Radosław Dobrowolski przypomniał, że projekt "Reduta Tadeusza Kościuszki w obronie Konstytucji 3 Maja" realizowany jest od dwóch lat dzięki wsparciu finansowemu ministerstwa kultury.

PAP/jp

Czytaj także

Prof. Anna Świderkówna. Od tajemnic egipskich papirusów po odczytanie Biblii

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 05:46
- Wiedza jest dla mnie drogą. Ma ona sens, kiedy do czegoś większego mnie prowadzi. Do jakiegoś głębszego poznania i zrozumienia. Do jedynej Prawdy - mówiła w archiwalnej radiowej audycji prof. Anna Świderkówna, znakomita znawczyni historii starożytności, kultury helleńskiej i Biblii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W centrum Wrocławia odkryto ślady po XIV-wiecznej synagodze. "Mogła być największa w tej części Europy"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2023 05:45
Pozostałości po żydowskim domu modlitw – który według badaczy mógł być jednym z największych tego typu miejsc w tej części Europy – odnaleziono podczas prac archeologicznych w budynku Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Szewskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sensacyjne odkrycie w Pompejach. Odnaleziono pokój niewolników

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 05:45
Życie niewolników w starożytnych Pompejach można zrekonstruować dzięki kolejnemu niezwykłemu odkryciu w pobliżu murów tego miasta zniszczonego w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79 roku.
rozwiń zwiń