Historia

Edward Prus Kobyliński – wioślarz i olimpijski medalista

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2023 05:35
31 lat temu, 7 września 1992 roku, zmarł w Warszawie znakomity sportowiec Edward Prus Kobyliński. Swoje największe sukcesy odnosił jeszcze przed wojną, w latach 30. XX wieku – na olimpiadzie w Los Angeles (1932) zdobył brązowy medal w czwórce ze sternikiem.  
Edward Kobyliński podczas zawodów. Letnie Igrzyska Olimpijskie w Berlinie, 1936 r.
Edward Kobyliński podczas zawodów. Letnie Igrzyska Olimpijskie w Berlinie, 1936 r. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Edward Kobyliński urodził się w styczniu 1908 roku w Warszawie i z tym miastem związał swoje życie. Tu był sportowcem, tutaj po wojnie trenował polskich wioślarzy, włącznie z prowadzeniem kadry narodowej w latach 1953-54. Był nawet prezesem Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich (w 1982–1984).

Olimpijczyk i mistrz Polski

Edward Kobyliński startował również na słynnej olimpiadzie w Berlinie w 1936 roku, tam jednak zajął w dwójce bez sternika dopiero 6. miejsce. Czwórka, w której płynął cztery lata wcześniej w Los Angeles, składała się z Jerzego Brauna, Janusza Ślązaka, Stanisława Urbana i Jerzego Skolimowskiego – razem było ich pięciu, gdyż była to czwórka ze sternikiem. W Berlinie natomiast płynął w dwójce bez sternika razem w Ryszardem Borzuchowskim, z którym wcześniej i później często startował (choćby w mistrzostwach Europy).


Letnie Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles, reprezentacja Polski w wioślarstwie (zdobywcy brązowego medalu konkurencji: czwórka ze sternikiem). Widoczni od lewej: Edward Kobyliński, Stanisław Urban, sternik Jerzy Skolimowski, Janusz Ślązak i Jerzy Braun. Fot. NAC Letnie Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles, reprezentacja Polski w wioślarstwie (zdobywcy brązowego medalu konkurencji: czwórka ze sternikiem). Widoczni od lewej: Edward Kobyliński, Stanisław Urban, sternik Jerzy Skolimowski, Janusz Ślązak i Jerzy Braun. Fot. NAC

Nasz sportowiec aż osiem razy był mistrzem Polski: trzy razy w dwójce bez sternika, cztery razy w czwórce bez sternika i raz w czwórce ze sternikiem. Kroniki sportowe podają, że Edward Kobyliński startował jako zawodnik AZS Warszawa i Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego.


Polscy wioślarze Edward Kobyliński (z prawej) i Ryszard Borzuchowski podczas zawodów. Letnie Igrzyska Olimpijskie w Berlinie, 1936 r. Fot. NAC Polscy wioślarze Edward Kobyliński (z prawej) i Ryszard Borzuchowski podczas zawodów. Letnie Igrzyska Olimpijskie w Berlinie, 1936 r. Fot. NAC

Na szlaku II wojny

Po latach kariery zawodniczej Kobylińskiego zastała wojna – jako żołnierz 36 pułku piechoty Legii Akademickiej przeszedł szlak bojowy aż do bitwy pod Kockiem. Po wojnie zaś zajął się pracą trenerską i działaniami na rzecz wioślarstwa.

Portal Polskiego Komitetu Olimpijskiego tak opisuje lata wojny sportowca: "Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 w 36 pułku piechoty walcząc pod Wieluniem, Piotrkowem Trybunalskim i Łaskiem, a następnie wraz z 44 pułkiem piechoty pod Chełmem, Zamościem, Tarnowatką. Kampanię zakończył pod dowództwem gen. Kleeberga pod Wolą Gułowską".

***

Czytaj także:

***

Po II wojnie światowej Edward Kobyliński pełnił m.in. funkcje trenera Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego (1947-1948 i 1958-1969), Związkowego Klubu Sportowego "Budowlani" i BKS "Skra" (1949-1957), kadry narodowej (1953-1954). Był również wykładowcą (AWF Warszawa), organizatorem wielu klubów i sekcji wioślarskich (zwłaszcza na Ziemi Białostockiej ), współtwórcą Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, a także jego prezesem (1982-1984).

Edward Kobyliński to także sędzia międzynarodowy (Igrzyska Olimpijskie w Monachium i Montrealu) i wyróżniany wieloma odznaczeniami (m.in. dwukrotny medal "Za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego") działacz kultury fizycznej.

Ten znakomity sportowiec zmarł 7 września 1992 w Warszawie. Został pochowany na Powązkach.

PP

Źródło: "Edward Kobyliński Prus", olimpijski.pl.

Czytaj także

Wanda Modlibowska. Pilotka, rekordzistka, opozycjonistka

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2023 05:40
19 listopada 1909 roku urodziła się Wanda Modlibowska. Była jedną z nielicznych w II Rzeczpospolitej pilotek i wielokrotnie biła rekordy w lotach szybowcowych. Podczas II wojny światowej wykazała się odwagą, walcząc w Powstaniu Warszawskim. Przez swoją konspiracyjną działalność, po wojnie stała się obiektem komunistycznych represji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IV Igrzyska Olimpijskie - przełom w historii kobiecego sportu

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2023 05:50
125 lat temu, 13 lipca 1908 roku w Londynie, król Edward VII dokonał uroczystego otwarcia IV Igrzysk Olimpijskich. Po raz pierwszy w historii w olimpiadzie pozwolono wziąć udział tak licznej kobiecej reprezentacji - wystapiło w niej 37 przedstawicielek pochodzących z czterech krajów. 
rozwiń zwiń