Historia

Archeolodzy rozpoczną badania terenu dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu pracy "Budzyń"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2023 05:50
Archeolodzy rozpoczną pierwsze w historii badania archeologiczne terenu dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu pracy "Budzyń" pod Kraśnikiem. Był to podobóz KL Lublin (Majdanek).
Obóz Majdanek.
Obóz Majdanek. Foto: Shutterstock/majicphotos

Poszukiwania rozpoczną się od badań magnetycznych, a następnie wykonane zostaną odwierty geologiczne. Na miejsce straceń i kości ofiar natrafiono podczas prac przy układaniu kabla średniego napięcia w 1966 roku. Pracownicy zostali zobligowani przez ówczesne władze do zachowania tego faktu w tajemnicy.

- Po ponad 50 latach kierownik budowy zdecydował się ujawnić odkrycie mogiły. Na terenie o powierzchni 8 arów poszukiwać będziemy szczątków ofiar egzekucji więźniów obozu - mówi Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego dr Dominik Szulc.


Posłuchaj
00:37 oboz majdanek.mp3 - Tutaj szukamy ofiar cywilnych i byli to pracownicy przymusowi zakładów produkujących samoloty w okresie II wojny światowej wskazał dr Dominik Szulc (IAR, 20.09.2023)

 


W obozie Budzyń pod Kraśnikiem przetrzymywano Żydów z Polski, ale także Niemców i Austriaków. Wśród więźniów-Żydów z Polski była grupa ok. 500 żołnierzy Wojska Polskiego, w tym z dwóch pułków piechoty z Wileńszczyzny.

Prace poszukiwawcze przy mogile mają rozpocząć się pod koniec tego tygodnia.

AR/S. Pawlak/ Radio Lublin/bm

Czytaj także

"Gęsiówka". Obóz koncentracyjny w środku Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2023 05:46
80 lat temu, 11 czerwca 1943 roku, Reichsführer SS Heinrich Himmler wydał rozkaz o utworzeniu na terenie ruin getta warszawskiego obozu koncentracyjnego - Konzentrationslager Warschau, zwanego potocznie "Gęsiówką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ruszyły poszukiwania na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu pracy "Pustków"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2023 05:33
Ruszają prace poszukiwawcze na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu pracy przymusowej "Pustków" w gminie Dębica.
rozwiń zwiń