Historia

Gdynia. Szczątki kilkunastu żołnierzy odkryto przy Muzeum Marynarki Wojennej

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 14:20
Szczątki kilkunastu żołnierzy odkryto przy Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Według archeologów pracujących na stanowisku jest to założone 20 marca 1945 r. miejsce pochówku poległych lub zmarłych żołnierzy niemieckich – poinformowało muzeum.
Gmach Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni,
Gmach Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni,Foto: PAP/Adam Warżawa

W mediach społecznościowych Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni podaje, że na szczątki natrafiono podczas prac ziemnych na przy bulwarze nadmorskim, przygotowujących stanowisko pod okręt podwodny Sokół.

"Po odkrytych szczątkach dwóch ludzi pojawiły się kolejne. Według archeologów pracujących na stanowisku jest to założone po 20 marca 1945 roku miejsce pochówku poległych/zmarłych żołnierzy niemieckich. W niemieckich dokumentach figuruje to miejsce jako tzw. kamerade grab, zlokalizowany ok. 100 m na SE od lazaretu wojennego mieszczącego się w hotelu Riwiera" – podano w informacji.

Jak wskazano, lokalizacja potwierdza te zapiski.

"Według tego źródła zewidencjonowano tam pochówek jedenastu żołnierzy. Po przeprowadzonej dzisiaj analizie szczątków szacuje się, że było ich o kilku więcej. Przy części znaleziono tzw. nieśmiertelniki. Zgodnie z międzyrządową umową szczątki po przeprowadzeniu dokładnych badań powinny zostać złożone na jednym z niemieckich cmentarzy wojennych na terenie Polski" – poinformowało muzeum.

O sprawie pierwszy poinformował portal Trójmiasto.pl.

Niemiecko-sowieckie walki o Gdynię

Na przełomie lutego i marca 1945 rozpoczęła się tzw. "Operacja Pomorska" Armii Czerwonej prowadzona siłami 1. i 2. Frontu Białoruskiego (w walkach brała również udział m. in. 1 Warszawska Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte) pod dowództwem Konstantego Rokossowskiego. Jej celem było zabezpieczenie flanki głównego natarcia na Berlin. 

Niemcy zdawali sobie sprawę z postępów Armii Czerwonej i ze strategicznego znaczenia Gdańska i Gdyni - portów, które mogły być wykorzystane do ewakuacji sił i ludności cywilnej (to wówczas z gdyńskiego portu wypłynął "Wilhelm Gustloff" z niemieckimi uciekinierami i żołnierzami na pokładzie, zatopiony następnie przez sowiecki okręt podwodny - była to największa katastrofa morska w dziejach), a po zajęciu przez Sowietów mogły być wykorzystywane przeciwko III Rzeszy. Oba miasta zostały silnie ufortyfikowane, a do walki z nieprzyjacielem szykowało się 200 tys. niemieckich żołnierzy. 

Siły radzieckie wbiły się klinem w obszar Sopotu, by oddzielić niemieckie zgrupowania w Gdańsku i Gdyni. Walki o to drugie miasto trwały od 19 do 28 marca, przy czym główne natarcie nastąpiło 27 marca.   

PAP/Dariusz Sokolnik/bm

Czytaj także

Bitwa pod Surkontami. Pierwsze starcie z Sowietami po wrześniu '39

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2023 05:55
79 lat temu, 21 sierpnia 1944 roku, oddział Armii Krajowej pod dowództwem cichociemnego majora Macieja Kalenkiewicza stoczył bitwę z batalionem NKWD. Była to pierwsza bitwa Wojska Polskiego z Sowietami od czasu zdradzieckiego ataku z września 1939 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ruszyły poszukiwania na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu pracy "Pustków"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2023 05:33
Ruszają prace poszukiwawcze na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu pracy przymusowej "Pustków" w gminie Dębica.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sowiecka agresja na Polskę. "Polskie władze nie dopuszczały do myśli takiej sytuacji"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2023 05:58
17 września 1939 roku nad ranem Armia Czerwona wkroczyła na terytorium II RP, wypełniając sojusznicze zobowiązania wobec III Rzeszy. Polskie wojsko, które od ponad dwóch tygodni bohatersko broniło się przed niemiecką agresją było zupełnie nieprzygotowane na walkę na dwa fronty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolodzy rozpoczną badania terenu dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu pracy "Budzyń"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2023 05:50
Archeolodzy rozpoczną pierwsze w historii badania archeologiczne terenu dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu pracy "Budzyń" pod Kraśnikiem. Był to podobóz KL Lublin (Majdanek).
rozwiń zwiń