Historia

Wczesnosłowiańska osada odkryta w Jastkowie w Lubelskiem

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 05:40
W miejscowości Józefów Pociecha koło Jastkowa w Lubelskiem odnaleziono pozostałości wczesnosłowiańskiej osady. Odkryto je w miejscu realizowanej inwestycji budowlanej - informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Wstępnie ustalony czas istnienia osady to VIII-X wiek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Gorodenkoff/Shutterstock

Działka była objęta badaniami archeologicznymi, którymi kierował Michał Kubera z Pracowni Archeologicznej "Archelius" z Lubartowa. Pierwszym sygnałem wskazującym, że mogą się tu znajdować obiekty archeologiczne, był poziom czarnej gleby, świadczący o używaniu w tym miejscu ognia.

W tym samym wykopie natrafiono na kolejne dwa obiekty archeologiczne. Wstępne wyniki badań wskazują że były to pozostałości częściowo zagłębionej w ziemię, niewielkiej chaty w której sąsiedztwie znajdowało się palenisko.

Czytaj także: 

W palenisku odnaleziono liczne kawałki glinianych naczyń, bryły polepy, czyli gliny, którą kładziono do uszczelniania konstrukcji z drewna, oraz kamieni. Fragmenty ceramiki to części garnków, z których niektóre posiadały zdobienie w formie wyrytych na ich powierzchni falistych lub poziomych linii.

IAR/S. Pawlak/Polskie Radio Lublin/bm

Czytaj także

Lubelskie. XVII-wieczna moneta z Meksyku znaleziona pod Hrubieszowem

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 05:40
Srebrna moneta znaleziona w ubiegłym tygodniu na polu we wsi Czerniczyn w powiecie hrubieszowskim najprawdopodobniej została wybita w pierwszej połowie XVII-wieku w Meksyku - podał Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Kopciowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na polu pod Biłgorajem znaleziono narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 05:40
Pochodzące z trzeciego tysiąclecia przed naszą erą narzędzia krzemienne zostały odkryte przez mieszkańca Dereźni Solskiej. Ze wstępnych oględzin wynika, że znaleziono wiórowiec służący jako nóż lub sierp oraz drapacz do oczyszczania i obróbki skór zwierzęcych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelskie. Odnaleziono część zaginionej kolekcji sztuki starożytnej

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 05:45
W Kluczkowicach w powiecie opolskim w województwie lubelskim odnaleziono część zaginionej kolekcji starożytnych dzieł sztuki rodziny Kleniewskich. To m.in. figurki przedstawiające bogów rzymskich i egipskich.
rozwiń zwiń