Historia

"Było takie miasto", czyli Warszawa na starych zdjęciach i kartach pocztowych

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2023 05:40
Warszawa, jakiej obraz wyłania się z XIX-wiecznych fotografii i pocztówek, jest ciasna i przeludniona – powiedział PAP Rafał Bielski, autor albumu "Było takie miasto… Warszawa na starych zdjęciach i kartach pocztowych z kolekcji Rafała Bielskiego. Tom 1: 1860 – 1905".
Żołnierze rosyjscy stacjonujący na placu Saskim. Fotografia Karola Beyera z 1861 roku. Źr. Muzeum Narodowe w Warszawie
Żołnierze rosyjscy stacjonujący na placu Saskim. Fotografia Karola Beyera z 1861 roku. Źr. Muzeum Narodowe w Warszawie Foto: Muzeum Narodowe w Warszawie

Obraz miasta na starych fotografiach

Z dawnych fotografii oraz kart pocztowych wyłania się obraz Warszawy, która jest zupełnie inna od tej współczesnej. "W XIX wieku miasto było pod zaborem rosyjskim, w związku z tym wszystkie szyldy napisane były cyrylicą, a na ulicach obecne było carskie wojsko. Ponadto Warszawa – ograniczona od północy Cytadelą – była ciasna i przeludniona. Ale to również było miasto, które ciągle się zmieniało. Był to przecież czas dużych inwestycji kolejowych, a z Pragi na ul. Marszałkowską poprowadzono pierwszą linię konnego tramwaju" – mówił Rafał Bielski w rozmowie z Polską Agencją Prasową. 

Album został podzielony na trzy części. Pierwsza z nich przybliża początki warszawskiej fotografii. "Wizerunek Warszawy ukazany na XIX-wiecznych fotografiach jest tym pierwszym, któremu możemy zaufać. Znamy oczywiście wizerunki miasta ze stalorytów lub drzeworytów oraz różnego rodzaju obrazów, m.in. Canaletta. Jednak to dopiero fotografia utrwaliła prawdę oraz oddawała stan faktyczny, szczególnie jeśli chodzi o architekturę" – powiedział autor albumu.

Pierwszy fotograf Warszawy

Fotografię na warszawski grunt wprowadził Karol Beyer. "Był on wybitnym warszawiakiem, który nie tylko był najlepszym fotografem ówczesnej epoki, ale także fotografem, który wykorzystał tę nową technologię do celów patriotycznych. Na masową – jak na ówczesne realia – skalę robił reprodukcje różnego rodzaju poloników, które miały podtrzymać narodowego ducha oraz zdjęcia ważnych dla Polski postaci. Beyer jest jednak najbardziej znany z tego, że był pierwszym fotografem-reporterem, który chodził po Warszawie z własnej konstrukcji aparatem" – powiedział Bielski.

Karol Beyer - pierwszy fotograf Warszawy, 1861 r. Źr. Polona/domena publiczna
Karol Beyer - pierwszy fotograf Warszawy, 1861 r. Źr. Polona/domena publiczna

Wśród zdjęć Beyera są m.in. te, które zrobił wojskom carskim stacjonującym w różnych miejscach Warszawy. Jedno z nich, wykonane w 1861 r., zostało przedstawione w albumie. Widać na nim carskie wojska stacjonujące pod Zamkiem Królewskim, a także wojskowe namioty oraz armaty, które zostały ustawione w kierunku Krakowskiego Przedmieścia.

Zesłany na Syberię

"Rosjanie nie mieli świadomości tego, co robił Beyer, zwłaszcza że fotografia nie była wówczas powszechna. Jego fotografie z antyrosyjskich manifestacji politycznych z początku lat 60. XIX wieku, w tym to słynne, ukazujące Pięciu Poległych, krążyły wśród warszawiaków. Kiedy Rosjanie zdali sobie sprawę z patriotycznej działalności Beyera, fotografowi przyszło zapłacić ogromną cenę – został na cztery lata zesłany na Syberię. Kiedy wrócił do Warszawy, jego kariera załamała się. W międzyczasie bowiem fotografia z naukowej dziedziny stała się powszechna. Powstały różne zakłady fotograficzne i atelier. Urosła mu zatem ogromna konkurencja, właściwie nie miał już zawodowo do czego wracać" – przypomniał Rafał Bielski.

Tableau przedstawiające zdjęcia Karola Beyera tzw. "pięciu poległych", którzy zginęli 27 lutego 1861. Odbitka ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie Tableau przedstawiające zdjęcia Karola Beyera tzw. "pięciu poległych", którzy zginęli 27 lutego 1861. Odbitka ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie

Czytelnik w albumie znajdzie nie tylko fotografie autorstwa Beyera, ale również innych ważnych XIX-wiecznych warszawskich fotografów – Konrada Brandla, Maurycego Puscha oraz Jana Mieczkowskiego. Jak podkreślił autor albumu, "to byli ludzie, który tworzyli warszawską fotografię reportażową".

Plac Trzech Krzyży w Warszawie. Fotografia Konrada Brandla z 1880 r. Źr. fotopolska.eu/domena publiczna Plac Trzech Krzyży w Warszawie. Fotografia Konrada Brandla z 1880 r. Źr. fotopolska.eu/domena publiczna

Technika ówczesnej fotografii była czasochłonna, co wynikało z bardzo długiego czasu naświetlania. "Fotografowie bardzo często wykonywali swoje zdjęcia o świcie, kiedy nie było jeszcze na ulicach ruchu. Pierwszym fotograficznym sprzętom było bowiem bardzo trudno uzyskać efekt, aby na kliszy odbił się wizerunek ludzi w ruchu. Na niektórych zdjęciach można zobaczyć <<duchy>>, dziwne cienie. To właśnie ta sytuacja, kiedy fotografowany nie zdążył się naświetlić" – wyjaśnił Bielski.

Fotografie i karty pocztowe

Druga część albumu przybliża historię warszawskich kart pocztowych, która rozwijała się równolegle z fotografią. "Pod koniec XIX wieku nastąpiło <małżeństwo> karty pocztowej i fotografii. Wiązało się z tym, że fotografie ukazujące Warszawę były bardzo drogie, musiały być bowiem wywoływane na specjalnych tekturkach, często w pięknych albumach w skórzanej oprawie, w związku z tym były bardzo elitarne. W momencie, kiedy wynaleziono druk offsetowy i połączono nadrukowywanie fotografii na kartę pocztową metodą światłodruku, fotografia stała się masowa" – mówił PAP Rafał Bielski. "Na przełomie XIX i XX wieku nie robiono sobie zdjęć w mieście, w którym się było, tak jak to robimy dzisiaj, ale kupowało się pocztówki. To była najtańsza forma przywiezienia pamiątki z danego miasta" – powiedział.

Pierwsze karty pocztowe były wysyłane na carskich drukach poczty, dopiero później zostały uwolniono rynek i Polacy mogli produkować własne pocztówki. "Z tym wiąże się niesamowita historia pierwszej wystawy kart pocztowych Warszawie, która odbyła się w 1900 r. W jej trakcie zorganizowano konkurs na polską nazwę karty pocztowej, ponieważ w zaborze rosyjskim obowiązywała nazwa <<odkrytoje pismo>>, na co Polacy mówili <<odkrytka>>. Na konkurs można było anonimowo przesłać swoje propozycje, a wśród nich znalazła się +pocztówka+, która ostatecznie zwyciężyła. Może nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, kto był autorem tego słowa. Podczas wystawy okazało się, że autorem był sam Henryk Sienkiewicz i to właśnie jemu zawdzięczamy pocztówkę" – powiedział Bielski.

Spacer po dawnej Warszawie

Trzecią część albumu stanowi z kolei swoisty spacer po dawnej Warszawie. W tej części zostały wykorzystane również cytaty z warszawskich przewodników z końca XIX wieku. "Bardzo zależało mi na tym, aby współczesny czytelnik mógł przejść się ulicami Warszawy, ale żeby również mógł spojrzeć na miasto oczami ówcześnie żyjących ludzi. To daje efekt przeniesienia się w czasie i wirtualnego spaceru po ówczesnej Warszawie" – wyjaśnił autor.

Wiatraki na Woli. Fot. Konrad Brandel, ok. 1895/domena publiczna Wiatraki na Woli. Fot. Konrad Brandel, ok. 1895/domena publiczna

Album jest dwujęzyczny – ukazuje się w polsko-angielskiej wersji. Obecnie na czytelniczy rynek trafia pierwszy tom, który został poświęcony latom 1868 – 1905. Drugi tom będzie prezentował zdjęcia i pocztówki Warszawy z lat 1905 - 1920, tom trzeci z lat 1920 – 1944, zaś tom czwarty z lat 1944-1989. Album opiera się na prywatnej kolekcji zdjęć oraz pocztówek Rafała Bielskiego. Kolekcja liczy obecnie ponad 25 tysięcy eksponatów i jest wynikiem dwudziestu lat zbierania.

Pierwszy tom albumu "Było takie miasto… Warszawa na starych zdjęciach i kartach pocztowych z kolekcji Rafała Bielskiego" ukazał się nakładem wydawnictwa Skarpa Warszawska.

PAP Anna Kruszyńska/im

Zobacz więcej na temat: Warszawa fotografia fotograf
Czytaj także

Bracia Lumière. To oni wykonali pierwszą kolorową fotografię

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2023 05:37
- Wkrótce świat oszaleje na punkcie koloru i odpowiedzialni za to będą Lumiere’owie – deklarował amerykański fotograf Alfred Stieglitz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Bułhak – ideolog polskiej fotografiki

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2023 05:50
Ten nieprzeciętny artysta, malarz kliszy i obiektywu, pozostawił po sobie nie tylko znakomite kadry. Jego nauki doprowadziły do wyniesienia fotografii ponad rzemiosło, do rangi sztuki i pozostawiły trwały ślad w języku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karol Beyer. Pierwszy polski profesjonalny fotograf

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2023 05:45
W wieku dwudziestu kilku lat postanowił zmienić swoje życie i zainteresował się absolutną nowinką techniczną – fotografią. Dzięki jego dziełom możemy przekonać się, jak wyglądała Warszawa połowy XIX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Tomaszewski. Z aparatem w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2024 05:45
W czasie II wojny światowej jako nastolatek zaangażował się w konspirację i na tajnym kursie uczył się fotografii, a następnie wykorzystał swe umiejętności w działalności wywiadowczej. 8 lat temu, 26 stycznia 2016 roku, zmarł Jerzy Tomaszewski ps. Jur, fotograf Powstania Warszawskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbyszko Siemaszko. Dokumentalista odbudowanej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2023 05:46
Fotografie Siemaszki tworzą kronikę stolicy w drugiej połowie XX wieku. Można na nich obejrzeć, jak Warszawa podniosła się z gruzów i z każdym następnym rokiem przybierała znaną nam dzisiaj formę. – Uczyłem się na warszawskim bruku, na oddawanych do użytku budowlach – mówił fotograf w rozmowie z Polskim Radiem w 1974 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zofia Nasierowska w Google Doodle w 85. rocznicę urodzin polskiej fotografki

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2023 05:50
85 lat temu, 24 kwietnia 1938 roku, urodziła się polska fotografka Zofia Nasierowska. Już na studiach znalazła się środowisku filmowej bohemy artystycznej, którą portretowała przez wiele kolejnych lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karol Brandel. Fotograf, wynalazca, ojciec fotoreportażu

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2023 05:55
185 lat temu przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych artystów historii polskiej i światowej fotografii. Karol Brandel jako pierwszy człowiek wykonał zdjęcie z lecącego balonu, był prekursorem fotografii medycznej i twórcą słynnej panoramy Warszawy. W latach 80. XIX wieku wynalazł rewolucyjny aparat ręczny, dzięki któremu rozpowszechnił fotografię amatorską oraz uwiecznił sceny z życia codziennego mieszkańców Warszawy i innych miast.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Bułhak. Ideolog polskiej fotografiki

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2024 05:45
Ten nieprzeciętny artysta, malarz kliszy i obiektywu, pozostawił po sobie nie tylko znakomite kadry. Jego nauki doprowadziły do wyniesienia fotografii ponad rzemiosło, do rangi sztuki i pozostawiły trwały ślad w języku.
rozwiń zwiń