Historia

Zmarł powstaniec warszawski Stanisław Kral-Leszczyński "Stanisław"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2023 05:40
W wieku 100 lat zmarł Stanisław Kral-Leszczyński ps. Stach, bohater z Powstania Warszawskiego – poinformowała w poniedziałek wieczorem Fundacja Nie Zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich. "Stach" walczył w powstaniu na Mokotowie, w szeregach Pułku "Baszta".
Żołnierz AK Stanisław Kral-Leszczyński odebrał nagrodę m.st. Warszawy, podczas uroczystej sesji Rady Warszawy na Zamku Królewskim. Warszawa, 31.07.2014 r.
Żołnierz AK Stanisław Kral-Leszczyński odebrał nagrodę m.st. Warszawy, podczas uroczystej sesji Rady Warszawy na Zamku Królewskim. Warszawa, 31.07.2014 r.Foto: PAP/Leszek Szymański

"To był dla nas wielki zaszczyt, że mogliśmy przyjaźnić się z Panem Stanisławem i wspierać go na co dzień w ramach projektów opiekuńczych Fundacji" – podkreśliła fundacja we wpisie na platformie X.

Przypomniano także, iż Leszczyński został ranny w czasie walk. "Zostałem ranny w rękę od pocisku artyleryjskiego. Lekarz przychodzi do mnie, to był właściwie student po trzecim roku, jak potem się dowiedziałem, popatrzył na to, mówi: Obcinamy, trzeba obciąć. Mówię: Nie zgadzam się. No to umrzesz. To powiedziałem: To umrę. Bo tak sobie myślę: No, żyć bez ręki to nie ma sensu. Przyszedł ksiądz, wyspowiadał formalnie, dał wiatyk na drogę, opłatek jako komunię. Ale ja nie umarłem, dotrwałem ranny do kapitulacji Mokotowa" – wspominał Stanisław Kral-Leszczyński w cytowanej wypowiedzi dla Archiwum Historii Mówionej.

Stanisław Kral-Leszczyński urodził się w Tarnopolu 7 stycznia 1923 roku. Dzieciństwo spędził w Białymstoku. We wrześniu 1939 roku jego ojciec był lekarzem w szpitalu wojskowym w Białymstoku. Placówka została ewakuowana do Równego na Kresach. "Stanisław" zgłosił się do wojska na ochotnika i wyjechał wraz z ojcem. W Równem zastała ich inwazja sowiecka. Wspólnie uniknęli niewoli i powrócili do Białegostoku, gdzie jego ojciec został aresztowany.

W 1942 roku wstąpił do Związku Walki Zbrojnej. Dwa lata później, zagrożony aresztowaniem przez Niemców wyjechał do Warszawy. Wybuch powstania zastał go na Mokotowie. Pierwszego dnia został ranny w nogę. W szeregi "Baszty" powrócił we wrześniu. Walczył w okolicach ulicy Naruszewicza. Wówczas został ciężko ranny w rękę. Pod koniec września dostał się do niewoli niemieckiej. Trafił do szpitala w Skierniewicach. Do Warszawy powrócił w styczniu 1945 roku.

Po wojnie studiował w Szkole Głównej Handlowej. Pracował w przedsiębiorstwach handlu zagranicznego oraz budownictwie. Działał w ruchu kombatantów Armii Krajowej i przyjaźnił się z wieloma towarzyszami broni. "Znamienną rzeczą tych przyjaźni jest to, że jesteśmy dla siebie zawsze życzliwi. Jest zresztą zwyczaj, że wszyscy powstańcy mówią sobie na ty, co bardzo zbliża. To jest tak jak w szkole, wszyscy są sobie równi, bez względu na to czy ktoś jest profesorem, czy jest zwykłym szarym pracownikiem, to jesteśmy wszyscy sobie bliscy" – wspominał w wypowiedzi dla Archiwum Historii Mówionej. 

PAP/Michał Szukała/im

Czytaj także

Kolosalne straty wojenne Warszawy. Raport za lata 1939-1945

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2023 06:39
W czasie Powstania Warszawskiego mogło zginąć od 150 do 200 tysięcy Polaków, w tym jedynie 16 tysięcy z nich było żołnierzami. Raport przygotowany w 2004 roku oszacował straty poniesione przez Warszawę na 45,3 miliarda dolarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. Dramatyczny rozkaz o ewakuacji kanałami rannych

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 05:50
Pięćdziesiąty dzień powstania, wtorek. Na Czerniakowie trwa wielkie natarcie niemieckie wzdłuż ulic Wilanowskiej i Zagórnej. Niemcy używają czołgów, broni ciężkiej i maszynowej. Mordują wziętych do niewoli powstańców i cywili.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. 20 września 1944. "Przelana krew to czyn narodu, który chce żyć w wolności"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 06:00
Pięćdziesiąty pierwszy dzień powstania, środa. Na Przyczółku Czerniakowskim w domu przy ulicy Wilanowskiej 1 ginie 12-letni kapral Witold Modelski, najmłodszy uczestnik walk powstańczych. Część walczących wobec beznadziejnej sytuacji postanawia przeprawić się na prawy brzeg Wisły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie. "Obrońcy Warszawy są u kresu ludzkiej wytrzymałości"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 05:50
29 września 1944 roku. Sześćdziesiąty dzień powstania, piątek. Od rana Niemcy rozpoczynają generalny szturm na Żoliborz, przeważające siły wroga nacierają na stanowiska powstańcze ze wszystkich stron. Dochodzi do bitwy pod Jaktorowem, podczas której zostaje rozbita grupa "Kampinos".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kolumbowie". Serial opowiadający historię pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2023 05:30
53 lat temu, w środowy wieczór 9 września 1970 roku, miał swoją premierę kultowy serial w reżyserii Janusza Morgensterna - "Kolumbowie". Widzowie, żywo pamiętający lata okupacji nie mogli oprzeć się wrażeniu, że serial opowiada tragiczną historię pokolenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok temu zmarł Aleksander Tarnawski, ostatni cichociemny

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2023 05:55
W wieku 101 lat, 4 marca 2022 roku, zmarł mjr Aleksander Tarnawski ps. Upłaz. - Moim zdaniem najważniejszą rolą cichociemnych było pokazanie ludziom w okupowanym kraju, że na Zachodzie o nich nie zapomniano - mówił mjr Aleksander Tarnawski. Zobacz i posłuchaj, co powiedział portalowi PolskieRadio.pl w wywiadzie w 2016 roku.
rozwiń zwiń