Historia

Archiwum Związku Polaków w Niemczech trafi do IPN

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 05:45
Archiwum Związku Polaków w Niemczech trafi do Instytutu Pamięci Narodowej. IPN zobowiązał się do uporządkowania merytorycznego materiałów, ich konserwacji i digitalizacji. Po zakończeniu procesu cały zasób archiwalny zostanie udostępniony osobom zainteresowanym.
Powitanie uczestników wycieczki na dworcu w Poznaniu. Przemawia sekretarz generalny Opieki Polskiej nad Rodakami na Obczyźnie Anna Smoczyńska. Widoczne sztandary, z lewej sztandar przywieziony w darze przez uczestników wycieczki ze znakiem Rodła (znak przedstawiający bieg rzeki Wisły wraz z zaznaczonym miastem Krakowem używanym przez Związek Polakó
Powitanie uczestników wycieczki na dworcu w Poznaniu. Przemawia sekretarz generalny Opieki Polskiej nad Rodakami na Obczyźnie Anna Smoczyńska. Widoczne sztandary, z lewej sztandar przywieziony w darze przez uczestników wycieczki ze znakiem Rodła (znak przedstawiający bieg rzeki Wisły wraz z zaznaczonym miastem Krakowem używanym przez Związek PolakóFoto: NAC

Kilkaset metrów dokumentacji

20 listopada br. w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego z udziałem wiceprezes Związku Polaków w Niemczech Anny Wawrzyszko, która przekaże dokumenty dokumentujące działalność ZPwN.

W ramach współpracy pomiędzy IPN a ZPwN, do archiwum instytutu trafi cały zasób archiwalny Związku Polaków w Niemczech, liczący kilkaset metrów dokumentacji. Instytut Pamięci Narodowej zobowiązał się do uporządkowania merytorycznego materiałów, ich konserwacji i digitalizacji. Po zakończeniu procesu cały zasób archiwalny ZPwN zostanie udostępniony osobom zainteresowanym.

Projekt Archiwum Pełne Pamięci powstał z inicjatywy Archiwum IPN. Celem jest utrwalanie pamięci o losach Polski i Polaków. "Chcemy zachęcić Państwa do wydobycia z domowych zbiorów dokumentów ukazujących ważne wydarzenia z dziejów Polski i tych, przedstawiających szerzej nieznane lub zapomniane historie rodzinne i podzielenia się nimi za pośrednictwem IPN z innymi" - informuje instytut.

Polska mniejszość w Niemczech

Związek Polaków w Niemczech został założony 27 sierpnia 1922 roku. Pełnił ważną rolę dla zachowania świadomości narodowej Polaków zamieszkujących obszar Niemiec. W latach 20. i 30. XX wieku Polacy stworzyli instytucję, prężnie działając na polu politycznym, społecznym, kulturalnym i gospodarczym, zbudowali na terenie Niemiec banki, spółdzielnie, przedsiębiorstwa, szkoły, przedszkola, biblioteki, wydawali książki, gazety oraz czasopisma.

Dojście do władzy Adolfa Hitlera w 1933 roku zahamowało rozwój związku. Odtąd Polacy w III Rzeszy podlegali zmasowanym represjom i terrorowi, łącznie z zabójstwami, a polskie placówki były napadane i niszczone. W 1940 roku Niemcy pozbawili Polaków statusu mniejszości narodowej, działalność ZPwN została zakazana, a majątek przejęty i zdefraudowany. Działacze Związku trafili do obozów koncentracyjnych i więzień. Tam z powodu swojej przynależności narodowej i dotychczasowego manifestowania polskości byli torturowani i mordowani. Do dziś Polacy nie odzyskali w Niemczech statusu mniejszości narodowej, nie zwrócono im również zrabowanego majątku. Polsce nie wypłacono także jakiekolwiek reparacji wojennych. 

PAP/Maciej Replewicz/im

Czytaj także

Szymon Wiesenthal. Łowca nazistów

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2023 05:48
- Powiedziałem sobie: "Nim znowu będę budował dom, to chcę pomóc, by sprawiedliwość zaistniała". Bo myśmy nie tylko domy i ludzi stracili. Myśmy stracili wszelką wiarę w ludzkość - tak Szymon Wiesenthal wspominał pierwsze lata po wyzwoleniu z obozu koncentracyjnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

III Rzesza i żądania wobec Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2023 05:35
Według traktatu wersalskiego fragment dawnego województwa pomorskiego przyznano Polsce. Teren ten z wolnym miastem Gdańsk kilka lat później miał okazać się osią polsko-niemieckiego konfliktu. 24 października 1938 roku Joachim von Ribbentrop wysunął swe żądania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolosalne straty wojenne Warszawy. Raport za lata 1939-1945

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2024 05:39
W czasie powstania warszawskiego mogło zginąć od 150 do 200 tysięcy Polaków, w tym jedynie 16 tysięcy z nich było żołnierzami. Raport przygotowany w 2004 roku oszacował straty poniesione przez Warszawę na 45,3 miliarda dolarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ograbieni z przyszłości. Jak wyglądałaby Polska, gdyby nie II wojna światowa?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2024 05:50
II wojna światowa musiała wybuchnąć. Dążyły do tego oba zbrodnicze totalitaryzmy – niemiecki nazizm i sowiecki komunizm. W wyniku konfliktu wśród licznych strat, które ponieśli Polacy, wliczyć trzeba jeszcze jedną – ograbienie z przyszłości, na którą pracowała II RP, a która nigdy się nie wydarzyła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Założyciel niemieckiej firmy zbrojeniowej Heckler & Koch nazistą. "Pochopnie uznany za niewinnego zbrodni"

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 05:51
Niemiecka firma Heckler & Koch opublikowała niedawno wyniki badań historyków, dotyczące roli założycieli przedsiębiorstwa w okresie narodowego socjalizmu. Stwierdzono, że nie byli oni aktywnie zaangażowani w zbrodnie wojenne. Taka interpretacja została skrytykowana przez Martina Clemensa Wintera, historyka z Lipska – opisuje portal "Spiegel".
rozwiń zwiń