Historia

Warszawa: świąteczne znalezisko na remontowanym placu Defilad

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2023 14:00
Robotnicy pracujący na remontowanym placu Defilad znaleźli świąteczną niespodziankę. W jednej z piwnic przedwojennej kamienicy znaleźli najprawdopodobniej starą bombką bożonarodzeniową.
Bożonarodzeniowe odkrycie na placu Defilad
Bożonarodzeniowe odkrycie na placu DefiladFoto: Facebook/ZDM Warszawa; Shutterstock.com/ArtMediaFactory

"Bombowe znalezisko na budowie placu Centralnego (część placu Defilad - PAP), a raczej bombkowe. Wykopaliska archeologiczne co i raz uraczają nas ciekawymi przedmiotami. Bardzo miło ze strony inwestycji, że w grudniu obdarowała nas niespodzianką okolicznościową. W jednej z piwnic, które pozostały po przedwojennych kamienicach, znaleźliśmy przedmiot będący najprawdopodobniej starą bombką bożonarodzeniową" - poinformował w mediach społecznościowych Zarząd Dróg Miejskich.


To nie jedyne znalezisko archeologiczne na tej inwestycji. Pod koniec listopada robotnicy odkryli tam posadzkę jednej z kamienic, które stały w tym miejscu przed wojną. Latem podczas prac pod powierzchnią placu robotnicy odkryli elementy infrastruktury ulicy Wielkiej i Złotej.

Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki wyjaśnił wtedy, że w trakcie prac odkryto unikalne fragmenty bruku i dawnej zabudowy. 

- Spodziewaliśmy się, że te fragmenty tam są. Natomiast zaskoczeniem jest to, że są one stosunkowo głęboko, czyli powyżej 2 metrów obecnego poziomu gruntu, a więc te wszystkie relikty zostały pokryte kolejnymi warstwami nasypu. Jesteśmy dopiero na początku badań, dołożę wszelkich starań by były one pieczołowicie i dokładnie prowadzone i żeby jak najwięcej dowiedzieć się o przeszłości tego miejsca - dodał.

Doburzanie Warszawy i budowa PKiN. Co znajdowało się w centrum Warszawy przed Pałacem Kultury?

Pałac Kultury i Nauki i jego otoczenie powstały na terenie 50 hektarów pomiędzy Alejami Jerozolimskimi, Marszałkowską, Świętokrzyską i Emilii Plater. W tym celu w latach 50. XX wieku zlikwidowano liczne ulice i pozostałości 80 kamienic. W części przeznaczonej na plac budowy znajdują się fragmenty ul. Chmielnej, Złotej, Siennej, Śliskiej, Pańskiej, Zielnej oraz część Marszałkowskiej. W trakcie budowy Pałacu w całości zniknęła ulica Wielka, biegnąca równolegle do Marszałkowskiej.

Na przełomie XIX i XX wieku teren obecnego placu Defilad wypełniały wysokie secesyjne kamienice. Znajdowało się na nim około 180 budynków mieszkalnych.

Wśród rozebranych pod budowę PKiN budynków znajdowała się też kamienica przy ul. Zielnej 25, gdzie przed wojną i we wrześniu 1939 roku znajdowała się siedziba Polskiego Radia. 

Jak będzie wyglądał plac Centralny? 

Już po zakończeniu dokumentacji, docelowy układ chodników i zieleni na placu odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków z 1939 roku.

Posadzka placu – zaprojektowana przez architektów z pracowni A-A Collective – zostanie ułożona z sześciu rodzajów kamieni. Obrysy dawnych kamienic powstaną z wielkoformatowych płyt kamiennych w różnych wybarwieniach: szarym i czerwonym. Dawne dziedzińce zostaną wybrukowane ponownie wykorzystaną kostką granitową oraz uzupełnione płytami granitowymi z okolic trybuny honorowej.

PAP/Marta Stańczyk/bm

Czytaj także

Na terenie dawnego getta w Warszawie odkryto warsztat produkujący sztućce

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2023 05:30
Warsztat rzemieślniczy odnaleziono podczas badań archeologicznych prowadzonych przy ulicy Anielewicza w Warszawie. – To odkrycie jest wyjątkowe, ponieważ warsztat zachowany jest niemal w całości. Zachowana jest podłoga drewniana czy podstawy maszyn – powiedział archeolog Michał Grabowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa. Tajemnicze polichromie odkryto w podziemiach sądu na Woli

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 05:40
W trakcie prac konserwatorskich w podziemiach Sądu Okręgowego w Warszawie położonego przy ul. Solidarności 127 dokonano fascynującego odkrycia. W południowo-wschodniej części podziemi budynku odsłonięto fragmenty malowideł naściennych prawdopodobnie z okresu II wojny światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pałac Saski. Odkryto tajemniczy tunel pod ruinami

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2023 05:33
Tunel, który został odnaleziony pod ruinami Pałacu Saskiego, to najbardziej tajemnicze miejsce na Placu Piłsudskiego w Warszawie - powiedział rzecznik prasowy spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński. Tunel znajduje się na około czterech metrach głębokości i nie ma go na żadnych planach, które posiadamy - dodał. Obecnie na terenie dawnego Pałacu Saskiego w Warszawie prowadzone są prace archeologiczne, które potrwają do końca 2023 roku i docelowo obejmą obszar około 4,5 tys. metrów kwadratowych.
rozwiń zwiń