Historia

Odkrycie w sylwestra na Sądecczyźnie: rzymskie monety i inne skarby

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 05:40
Grot i ostrogi średniowieczne, moneta austro-węgierska, pierścionki, a przede wszystkim: dwie srebrne monety Cesarstwa Rzymskiego. To wszystko odnaleźli w sylwestra poszukiwacze ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

O odkryciu poinformował dziennik regionalny "Gazeta Krakowska". Pierwsza z rzymskich monet to datowany na 103-111 rok denar z popiersiem jednego z cesarzy. Drugi denar jest datowany na 161-180 rok i przedstawia Marka Aureliusza (cesarza i filozofa, autora słynnych "Rozmyślań").

Ślady dawnej Sądecczyzny

Członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny podkreślili w rozmowie z krakowskim dziennikiem, że trafili na skarb w ostatnim dniu 2023 roku i zarazem w ostatnim dniu obowiązywania zezwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na poszukiwania.

"Gazeta Krakowska" przypominała przy tym, że sylwestrowe odkrycie stanowi kolejny sukces grupy w ostatnich miesiącach. Członkowie Stowarzyszenia znaleźli do tej pory na Sądecczyźnie łącznie ponad 500 srebrnych monet. Dziennik dodawał, że we wcześniejszych latach Stowarzyszenie odkryło między innymi 180 monet z XV wieku, bransoletę z epoki brązu oraz siekierki z czasów kultury łużyckiej (okresu datowanego na ok. 1300 r. p.n.e. – 400 r. p.n.e).

Wśród innych znalezisk Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Sądecczyzny były także judaika z przełomu XIX i XX wieku (odkryte w Nowym Sączu) czy "schron na starym moście w Kurowie”.

Wszystko to, jak podkreślano w "Gazecie Krakowskiej", pozwala na lepsze poznanie fascynującej historii Sądecczyzny.

***

Czytaj także:

***

Za swoje zasługi Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Sądecczyzny otrzymało w ubiegłym roku uprawnienia i tytuł Społecznego Opiekuna Zabytków.

Odnalezione w ostatnim dniu 2023 roku skarby trafią do muzeum w Starym Sączu.

IAR/gazetakrakowska.pl/jp

Czytaj także

"Straż nocna" Rembrandta. Odkryto, że słynny malarz stosował innowacyjną metodę

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2023 05:40
W trakcie malowania obrazu "Straż nocna" Rembrandt – XVII-wieczny geniusz holenderskiego malarstwa – przed nałożeniem pierwszej warstwy podkładu pokrywał płótno substancją zawierającą ołów. Takiej metody nigdy dotąd nie stwierdzono ani u tego twórcy, ani u jemu współczesnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na ratunek wielowiekowym dyplomom – skarbom Archiwum Archidiecezji Warmińskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2023 05:40
34 pergaminowe dyplomy – sporządzane na wyjątkowe okazje, a pochodzące ze zbiorów Archiwum Archidiecezji Warmińskiej – zostały poddane konserwacji. Najstarszy odnowiony dokument pochodzi aż z 1301 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Średniowiecze jest epoką naszych korzeni". Jacques Le Goff i odkrywanie przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2024 05:55
– Historia służy do lepszego zrozumienia, kim jesteśmy i skąd przychodzimy. A to właśnie średniowiecze jest czasem naszych początków – mówił w archiwalnych radiowych nagraniach Jacques Le Goff. 1 stycznia wspominamy 100. rocznicę urodzin tego znakomitego francuskiego historyka, połączonego bliskimi więzami również z Polską.
rozwiń zwiń