Historia

W Arabii Saudyjskiej odnaleziono monumentalne fortyfikacje sprzed tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2024 05:40
Naukowcy odnaleźli pozostałości umocnień datowane na trzecie tysiąclecie p.n.e. Kolosalne jak na owe czasy umocnienia chroniły mieszkańców oazy kluczowej dla przeżycia lokalnej społeczności. 
Cyfrowa rekonstrukcja fortyfikacji w oazie Chajbar
Cyfrowa rekonstrukcja fortyfikacji w oazie ChajbarFoto: haybar Longue Durée Projekt archeologiczny, M. Bussy i G. Charloux

Mury odkryte przez arabskich i francuskich naukowców otaczały istniejąca do dziś oazę Chajbar. Zespół oszacował pierwotne wymiary fortyfikacji na 14,5 km długości, od 1,70 do 2,40 m grubości i około 5 m wysokości. Do dziś zachowało się pozostałości obejmujące ok. 40 proc. tych zabudowań. Jest to druga co do wielkości - po fortyfikacjach oazy Tajma - budowla tego typu w Arabii Saudyjskiej. 

Datę budowy fortyfikacji szacuje się na lata 2250-1950 p.n.e.. Naukowcy oszacowali ten zakres na podstawie datowania radiowęglowego próbek pobranych podczas wykopalisk. W epoce brązu umocnienia chroniły rozległy obszar o powierzchni 1100 hektarów o stosunkowo luźnej i niskiej zabudowie. Osiedle, które tam istniało można nazwać ufortyfikowaną wielką wsią. 

Oaza Chajbar znajduje się 150 km na północ od Medyny i w VII w.n.e. było scenerią bitwy między zwolennikami Mahometa i mieszkającymi tutaj Żydami. 

EurekAlert!/Journal of Archaeological Science: Reports/bm

Czytaj także

Irak. Odnaleziono potężny posąg asyryjskiego bóstwa Lamassu

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 05:33
Liczący ok. 2700 lat posąg asyryjskiego bóstwa Lamassu odnaleźli francuscy archeolodzy na stanowisku Dur-Szarrukin w rejonie Niniwy w Iraku - podał amerykański magazyn o sztuce ArtNews. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szpiegowskie zdjęcia satelitarne z czasów zimnej wojny pozwoliły odkryć setki rzymskich fortów

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 05:33
Analiza odtajnionych zdjęć satelitarnych wykonanych w czasie zimnej wojny pozwoliła odkryć 396 nieznanych dotąd rzymskich fortów na obszarze rozciągającym się od Mosulu (północny Irak) do Aleppo (Syria). Odkrycie obala obowiązujący od ponad stu lat pogląd, że fortyfikacje rzymskie na Bliskim Wschodzie rozciągały się tylko na osi północ-południe wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co łączy tajemniczą anomalię pola magnetycznego Ziemi ze starożytnymi mezopotamskimi cegłami?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2023 05:40
Imiona babilońskich władców wyryte na glinianych cegłach i właściwości drobinek tlenku żelaza stały się kluczem do datowania zmian zachodzących w polu magnetycznym Ziemi ponad 3000 lat temu. 
rozwiń zwiń