Historia

Aktorzy Jarema Stępowski i Ewa Dałkowska byli inwigilowani przez Służbę Bezpieczeństwa PRL

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 05:40
W uzupełnionym przez Biuro Lustracyjne Instytutu Pamięci Narodowej katalogu osób inwigilowanych przez organy represji PRL znalazły się wpisy dotyczące Jaremy Stępowskiego i Ewy Dałkowskiej - poinformował IPN.
IPN, zdjęcie ilustracyjne
IPN, zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/OleksSH

"Od początku lat 60. Stępowski, był regularnie odnotowywany w kartotekach MSW ze względu na swoje częste wizyty w ambasadach krajów kapitalistycznych. Monitorował je pion obserwacyjny SB" - podał IPN.

Bezpieka odnotowała, że aktor "w 1960 r. był dwa razy w ambasadzie argentyńskiej, w 1962 r. w ambasadzie Stanów Zjednoczonych Ameryki, natomiast w 1966 r. w ambasadach Austrii i Włoch".

"Po występie Jaremy Stępowskiego w Białymstoku w marcu 1965 r. do SB trafiło doniesienie tajnego współpracownika: Stępowski przywiózł sobie ze Stanów Zjednoczonych Ameryki »pistolet systemu colt« i posiada do niego naboje, a na pytanie o pozwolenie na broń »bardzo mętnie tłumaczył, w jaki sposób to zezwolenie uzyskał. Należy przypuszczać, że zezwolenia on jednak nie posiada«. Doniesienie zostało potraktowane poważnie, okazało się jednak, że aktor posiada zezwolenie na »rewolwer sportowy« od 17 kwietnia 1963 r." - podał instytut.

W latach 1973-74 Wydział III Komendy Stołecznej Milicji Obywatelskiej (KSMO) objął aktora kontrolą operacyjną w ramach Kwestionariusza Ewidencyjnego o kryptonimie "Wiśniowiecki". Podejrzenia "bezpieki" wzbudziły informacje o kontaktach aktora z duchownymi "wrogo ustosunkowanymi do obecnej rzeczywistości", a także z ówczesnym prymasem Polski, kardynałem Stefanem Wyszyńskim. W 1973 roku Stępowski uczestniczył w śniadaniu opłatkowym u prymasa, podczas którego wystąpił z monologiem na podstawie opowiadań Stefana Wiecheckiego.

W inwigilacji aktora SB wykorzystało agenturę, a od 30 maja 1973 r. - perlustrację korespondencji krajowej i zagranicznej. Sprawę zakończono 6 listopada 1974 r. Trzy tygodnie później materiały dotyczące aktora złożono w archiwum Wydziału "C" KSMO (sygn. 3191/III).

Sprawa Ewy Dałkowskiej

Jak podał IPN służby PRL inwigilowały także Ewę Dałkowską, związaną m.in. z kabaretem "Pod Egidą". Teczka akt Sprawy Obiektowej (SO) kryptonim "Tercet" założona przez Wydział III KSMO kabaretowi zawiera także materiały SB dotyczące aktorki.

Zanotowano m.in., że 8 października 1981 r. podczas występu w Hotelu Forum "wykonywała piosenki o treści antypaństwowej", nawiązujące do społecznych protestów z lat 1956, 1968, 1970, 1980, a także "krytyczne wobec działań władz PRL i funkcjonariuszy MO". Prowadzenie sprawy zakończono w lipcu 1985 r. z powodu odnotowanego "zaniechania wrogiej działalności" przez kabaret "Pod Egidą".

W 1982 roku Dałkowska współorganizowała Teatr Domowy. W prywatnych mieszkaniach wystawiano zdjęte przez cenzurę z afisza Teatru Powszechnego sztuki m.in.: "Wszystkie spektakle zarezerwowane" i "Largo Desolato" Vaclava Havla, "Degrengoladę" Pavla Kohuta. Do 1989 roku wystawiono ok. 300 przedstawień.

19 października 1983 roku aktorka została zarejestrowana do Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia (SOS) kryptonim "Teatr II" przez Wydział IV Departamentu III MSW. W 1983 roku brała udział w organizowanych nielegalnie na terenie Warszawy przedstawieniach tzw. Teatru Podziemnego, które miały wydźwięk antypaństwowy" - pisano w meldunku bezpieki. 11 kwietnia 1985 roku SOS "Teatr II" zakończono.

***

Jarema Stępowski, właściwie Jarema Junosza-Stępowski był aktorem teatralnym i filmowym i artystą estradowym. Popularność zdobył jako wykonawca piosenek śpiewanych w gwarze warszawskiej. Występował w telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów oraz w Teatrze Polskiego Radia. Grał w filmach i serialach m.in. w "Pożegnaniach" Wojciecha Hasa i komedii "Giuseppe w Warszawie" w reżyserii Stanisława Lenartowicza. Zmarł 11 stycznia 2001 roku, został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

Ewa Dałkowska, aktorka teatralna, filmowa i radiowa występowała w Teatrze Śląskim w Katowicach, następnie przez wiele lat była związana z Teatrem Powszechnym w Warszawie. Od 2008 roku jest aktorką Nowego Teatru w Warszawie. Zagrała m.in. tytułową rolę w "Antygonie" Sofoklesa, "Balladynie" Słowackiego, czy "Wujaszku Wani" Czechowa. Występowała również w kabarecie "Pod Egidą" Jana Pietrzaka oraz na wrocławskich przeglądach Piosenki Aktorskiej. Zagrała w kilkudziesięciu filmach m.in. w "Sprawie Gorgonowej" Janusza Majewskiego, "Szpitalu Przemienienia" Edwarda Żebrowskiego i "Korczaku" Andrzeja Wajdy. W 2015 roku aktorka została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej". Od 2016 roku wchodzi w skład Kapituły Orderu Odrodzenia Polski.

PAP/Maciej Replewicz/th


Czytaj także

Rymkiewicz pod okiem SB. Dr Gontarczyk: jego konflikt z systemem był nieuchronny

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2022 20:45
- Istota Jarosława Marka Rymkiewicza jako człowieka, jako poety, była absolutnie z natury sprzeczna z tym, czego oczekiwała od niego Polska Rzeczpospolita Ludowa. Konflikt był nieuchronny. Rymkiewicza szykanowano cały czas - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Piotr Gontarczyk, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, współprowadzący audycję "Klub Trójki" w Programie 3 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbigniew Herbert, Halina Mikołajska i Stanisław Lem – inwigilowani przez SB

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 05:45
Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że w uzupełnionym katalogu osób inwigilowanych przez organy represji PRL znalazły się wpisy dotyczące poety Zbigniewa Herberta, aktorki Haliny Mikołajskiej oraz pisarza Stanisława Lema.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IPN odnalazł szczątki siedmiu ofiar zbrodni komunistycznych na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2023 05:50
Szczątki siedmiu osób odnalazł zespół Instytutu Pamięci Narodowej na kwaterach Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu, gdzie w latach 1945-56 chowano ofiary zbrodni komunistycznych – w tym m.in. żołnierzy Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cenzura przesyłek pocztowych w stanie wojennym. Wystawa w rzeszowskim IPN

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2023 05:40
Eksponaty ilustrujące cenzurę korespondencji w stanie wojennym - pochodzące z kolekcji dr. inż. Adama Masłonia, nauczyciela akademickiego z Politechniki Rzeszowskiej - będzie można oglądać od środy (13.12) w rzeszowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń