Historia

Na Wawelu odkryto złoty wczesnośredniowieczny pierścień. "Ma dwie twarze"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 05:40
Jak poinformował Zamek Królewski na Wawelu, podczas badań archeologicznych w podziemiach Wieży Duńskiej odnaleziono złoty pierścień z wczesnego średniowiecza. Zdaniem badaczy zabytkowy artefakt jest unikatowy m.in. ze względu na swoje zdobienie: wizerunki dwóch twarzy.
Zamek Królewski na Wawelu (zdj. ilustracyjne)
Zamek Królewski na Wawelu (zdj. ilustracyjne) Foto: Shutterstock

"Wawel nieustannie nas zaskakuje. W ostatnim czasie dokonano niezwykle rzadkiego odkrycia w postaci złotego, wczesnośredniowiecznego pierścienia" - ogłosił w poniedziałek (5.02) w mediach społecznościowych Zamek Królewski na Wawelu.

"To jedyny taki przykład"

Złoty pierścień, znaleziony w czasie badań archeologicznych w podziemiach Wieży Duńskiej, datowany jest na XI-XII wiek.

Według opracowania Jerzego Trzebińskiego z Działu Archeologii Zamku Królewskiego na Wawelu, na które powołał się Zamek, pierścień jest unikatowy. Posiada bowiem ozdobną tarczkę o wrzecionowatym kształcie, na której znajduje się ornament przedstawiający schematycznie dwie, przeciwstawne twarze.

"Z terenu całej Polski znanych jest zaledwie kilka złotych, wczesnośredniowiecznych pierścieni. Tego typu ozdoby zwykle były zupełnie pozbawione ornamentu lub zawierały ornament geometryczny", podkreślano w komunikacie. Jak dodano, egzemplarz odkryty na Wawelu stanowi jedyny przykład, kiedy "na wczesnośredniowiecznym pierścieniu z terenu Polski przedstawione są wizerunki ludzkie (i w ogóle figuralne)".

Kim był właściciel pierścienia?

Zdaniem badacza zdobienie na pierścieniu pozbawione jest odwołań do religii chrześcijańskiej, a dwie przeciwstawne twarze mogą być nawiązaniem do mitologii rzymskiej, w której pojawia się Janus: bóg o dwóch twarzach. Sama forma przedmiotu, zdaniem eksperta, jest dość typowa dla obszaru Polski, i może wskazywać, że jest to wyrób lokalny.

***

Czytaj także:

***

Jak podkreślił w komunikacie Zamek Królewski na Waweli, pierścień należał do przedstawiciela elity państwa piastowskiego. "Można przypuszczać, że była to raczej osoba świecka i kobieta, ale trudno to jednoznacznie określić", podkreślono.

Julia Kalęba/PAP/jp

Czytaj także

Zachodniopomorskie. W Kamieniu Pomorskim odnaleziono monetę Albrechta Hohenzollerna

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2024 05:56
Renesansowa srebrna moneta została odnaleziona w trakcie prac porządkowych na cmentarzu wojennym w Kamieniu Pomorskim. To bardzo rzadkie znalezisko w północnej części Pomorza Zachodniego - ocenił w rozmowie z PAP archeolog Grzegorz Kurka. Pieniądz związany jest z postacią ostatniego mistrza Zakonu Krzyżackiego i zarazem pierwszego protestanckiego władcy europejskiego państwa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starożytni Grecy rzadko mieli problemy z demencją. Naukowcy: to kwestia stylu życia

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 05:58
W greckich tekstach medycznych sprzed 2,5 tys. lat bardzo rzadko pojawiają się wzmianki na temat poważnej utraty pamięci - wynika z analiz tych źródeł. Autorzy tych badań podkreślają, że obserwowana dziś "epidemia" demencji ma związek ze środowiskiem i stylem życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mazowieckie. Odkrycia archeologiczne na budowie autostrady i obwodnic

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2024 05:40
Cmentarzysko ciałopalne i pozostałości dawnego browaru odnaleziono na budowie autostrady A2 i obwodnic Kołbieli i Pułtuska. Inwestycje zostały zlecone przez warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 
rozwiń zwiń