Historia

Izrael. Odnaleziono pozostałości fortu rzymskich legionistów. Największy, jaki odkryto na tym terenie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 05:40
W rzymskiej bazie sprzed 1800 lat mogło stacjonować nawet 5000 legionistów. Fort mieścił się na równinie w pobliżu miasta Megiddo, od którego swoją nazwę wzięło biblijne miejsce ostatecznego starcia sił dobra i zła - Armagedon. 
Prace wykopaliskowe przy koszarach Legio VI Ferrata
Prace wykopaliskowe przy koszarach Legio VI FerrataFoto: Emil Aladjem, Israel Antiquities Authority

Starożytna forteca zbudowana była na planie prostokąta o wymiarach 550 na 350 metrów. Była używana przez Legion VI Ferrata, co można tłumaczyć jako "Żelazny". Jednostka została powołany do życia przez Juliusza Cezara, ale na obszarze starożytnej Judei stacjonował od 117–120 roku do roku 300 n.e., mógł więc brać udział w tłumieniu żydowskiego powstania Bar-Kochby (132–135 n.e.).

Fort ulokowany był na przecięciu dwóch dróg. 

- To właśnie od tego punktu bazowego mierzono i oznaczano kamieniami milowymi wszystkie odległości wzdłuż dróg Cesarstwa Rzymskiego do głównych miast na północy kraju” Jak stwierdził w oświadczeniu Yotam Tepper, archeolog i dyrektor wykopalisk. - Zachowały się jedynie pozostałości zabudowań, ponieważ na przestrzeni lat większość kamieni budowlanych została usunięta w celu ponownego wykorzystania w projektach budowlanych realizowanych w okresie bizantyjskim i wczesnoislamskim. 

Czytaj także:

Jak podkreśla w oświadczeniu archeolog, żaden inny obóz nie mógł się równać wielkością z tym odkrytym nieopodal Meggido.

Podczas wykopalisk archeolodzy odkryli także różne artefakty, w tym monety, części broni, odłamki ceramiki, fragmenty szkła i duże ilości dachówek.

"Dachówki, z których część była ostemplowana pieczęciami VI Legionu, służyły do ​​różnych celów, do krycia budynków, układania podłóg i pokrywania ścian" – napisali badacze w oświadczeniu. 

LiveScience!/bm

Czytaj także

Już niedługo będzie można napić się piwa z drożdży sprzed 3000 lat. Podobne mógł pić biblijny król Dawid

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2023 05:30
Interdyscyplinarny zespół badaczy, archeologów i piwowarów z Izraela po raz pierwszy wyizolował drożdże z początków pierwszego tysiąclecia przed naszą lat już w 2019 roku, ale teraz owoce tego odkrycia mają stać się dostępne dla miłośników złocistego napoju na całym świecie - pisze "Times of Israel".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzymski legion krwawo tłumił żydowskie powstanie, później stacjonował na obszarze Gruzji - ustalili polscy naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 05:45
Żołnierze z X legionu Fretensis, znani z pacyfikacji zrywu w Judei, stacjonowali w początku II w. n.e. również nad Morzem Czarnym w rzymskim forcie Apsaros w Kolchidzie - ustalili polscy badacze. Do tej pory naukowcy nie znali śladów ich przebywania w tak odległym rejonie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szpiegowskie zdjęcia satelitarne z czasów zimnej wojny pozwoliły odkryć setki rzymskich fortów

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 05:33
Analiza odtajnionych zdjęć satelitarnych wykonanych w czasie zimnej wojny pozwoliła odkryć 396 nieznanych dotąd rzymskich fortów na obszarze rozciągającym się od Mosulu (północny Irak) do Aleppo (Syria). Odkrycie obala obowiązujący od ponad stu lat pogląd, że fortyfikacje rzymskie na Bliskim Wschodzie rozciągały się tylko na osi północ-południe wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. 
rozwiń zwiń