Historia

Poznań. W Bibliotece Uniwersyteckiej odkryto część prywatnego księgozbioru braci Grimm

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 05:40
Dwadzieścia siedem nowych pozycji z prywatnej biblioteki braci Grimm odnaleziono w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Poszukiwania trwały niemal pół roku, a odkrycie może pomóc w rozwoju badań nad twórczością autorów słynnego zbioru baśni - podano w komunikacie.
Nz. odręczne wpisy oraz jedna z odnalezionych książek - pierwsze wydanie Simplicissimusa z 1669 roku
Nz. odręczne wpisy oraz jedna z odnalezionych książek - pierwsze wydanie “Simplicissimusa” z 1669 rokuFoto: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Wyjątkowego odkrycia dokonały prof. Eliza Pieciul-Karmińska z Wydziału Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Renata Wilgosiewicz-Skutecka z Biblioteki Uniwersyteckiej. 

Poszukiwania zaginionego zbioru

Jak podano w komunikacie na stronie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza już w 2002 roku w "Katalogu inkunabułów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu" prof. Wiesław Wydra zamieścił informację o sześciu woluminach (ośmiu inkunabułach i jednym starym druku z XVI w.) z prywatnej biblioteki Jakuba i Wilhelma Grimm.

W lutym 2023 roku prof. Eliza Pieciul-Karmińska i Renata Wilgosiewicz-Skutecka postanowiły podjąć poszukiwania i sprawdzić, czy w zasobach uczelnianej biblioteki mogą znajdować się jeszcze inne książki z księgozbioru Grimmów, które w niemieckim katalogu Ludwiga Deneckego zostały odnotowane jako egzemplarze zaginione. Poszukiwania trwały do czerwca 2023 roku, a zbiór znalezisk udało się powiększyć o dwadzieścia siedem pozycji.

Szansa na kolejne odkrycia

Co ciekawe, jak czytamy w komunikacie, odnalezione książki w wielu przypadkach zawierają zapiski wykonane ręką Jakuba i Wilhelma, którzy często wynotowywali na wyklejkach książek interesujące ich motywy. Jak podkreśliły autorki odkrycia, notatki te mają ogromną wartość dla badań nad spuścizną Grimmów, gdyż mogą dać wgląd w metodę ich pracy oraz dobór motywów (np. w baśniach). W komunikacie zaznaczono, że więcej szczegółowych informacji mogą przynieść wspólne niemiecko-polskie badania nad opisem i opracowaniem notatek.

Szczegółami swojego odkrycia badaczki podzieliły się w artykule umieszczonym w uczelnianym piśmie "Biblioteka".

"Odnalezione w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu woluminy pochodzące z prywatnego księgozbioru braci Grimm, które od zakończenia II wojny światowej uchodziły za zaginione, mogą znacznie przyczynić się do rozwoju współczesnych badań grimmowskich, a ponadto dają nadzieję, że w zbiorach BUP znajdują się też inne – uważane za zaginione – pozycje z prywatnej biblioteki Jakuba i Wilhelma" - napisały badaczki w artykule opublikowanym w piśmie "Biblioteka".

***

***

"Księgozbiór braci Grimm jest traktowany w Niemczech jako osobny przedmiot badań i wystawiony w berlińskiej bibliotece w kształcie możliwie przypominającym księgozbiór, jakim Jakub i Wilhelm posługiwali się za swojego życia" - podkreślono w komunikacie prasowym.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu/th

Czytaj także

Pompeje kolejny raz odkrywają swoje sekrety. Odnaleziono starożytny fresk

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 05:58
Kolejnego odkrycia dokonano w Pompejach. Na terenie pozostałości antycznego miasta, zniszczonego w wyniku wybuchu Wezuwiusza, archeolodzy znaleźli doskonale zachowany fresk przedstawiający Fryksosa i Helle - rodzeństwo z mitologii greckiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Gdańska zaprezentowało replikę XVIII-wiecznej trąbki miejskiego trąbomistrza

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 05:40
Kopię XVIII-wiecznej trąbki trąbomistrza gdańskiego Johanna Stritzke zaprezentowało we wtorek (2 kwietnia br.) Muzeum Gdańska. Jak poinformowała placówka, w przyszłości instrument ten zadebiutuje na płycie z utworami kompozytorów związanych z dawnym Gdańskiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykłe odkrycie w Świętokrzyskiem. Odnaleziono husarską zbroję

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2024 05:40
Zbroję husarską, pochodzącą prawdopodobnie z pierwszej połowy XVII wieku, odkryto w miejscowości Mikułowice (Świętokrzyskie) w powiecie opatowskim. Wyjątkowe znalezisko po konserwacji wzbogaci zbiory Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachodniopomorskie: szukano odkładnicy do pługa, odkryto bezcenną monetę

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 05:40
W okolicy Duniewa w powiecie kamieńskim odkryto renesansowy talar książąt saksońskich. Informację o znalezisku podało Stowarzyszenie im. św. Korduli. Okazało się, że na monetę natrafiono podczas przeszukiwania pola jednego z rolników, który zgubił część od pługa.
rozwiń zwiń