Historia

Poszukiwacz znalazł w lesie ołowianą bullę papieską z XVIII wieku

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2024 05:40
Ołowianą bullę pochodzącą z okresu pontyfikatu papieża Benedykta XIV w XVIII wieku znalazł poszukiwacz w lesie nieopodal Siennicy Różanej w powiecie krasnostawskim. Zabytek trafi do muzeum w Krasnymstawie.
Wykrywacz metalu, zdjęcie ilustracyjne
Wykrywacz metalu, zdjęcie ilustracyjneFoto: Superchilum/Wikimedia Commons/CC

Cenne znalezisko

- Na znalezisko trafiłem przypadkowo w niedzielę rano, tuż po rozpoczęciu poszukiwań. To był pierwszy, może drugi sygnał z wykrywacza metali. Przedmiot znajdował się 10-15 cm pod ziemią. Na początku nie wiedziałem, co znalazłem – powiedział PAP Wojciech Werus, prezes Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego "Wolica" z Izbicy.

- Zabytek jest bardzo ciekawy, zachowany w dobrym stanie, czytelny. Nie przypominam sobie na naszym terenie podobnego znaleziska – powiedział Paweł Wira kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Papieska bulla z XVIII wieku

Bulla jest okrągłym, dwustronnym odciskiem tłoka pieczętnego w kształcie medalionu, który pierwotnie był dołączony do pergaminowego dokumentu za pomocą sznurka. Wykonana została z ołowiu, ma średnicę ok. 3,8 cm, grubość ok. 0,5 cm i waży 62 gr. Na awersie widoczne są wizerunki świętych Piotra i Pawła oraz krzyż, na rewersie imię papieża Benedykta XIV. Szacuje, że znalezisko pochodzi z okresu pontyfikatu Benedykta XIV, czyli z lat 1740-1758.

Konserwator porównał pieczęć do podpisu. "Bulla podczepiona do pisma potwierdzała, że jest to dokument papieski. Nie wiemy czy w tym miejscu znajdował się cały dokument, który uległ zniszczeniu czy ktoś porzucił samą pieczęć. Jest dużo zagadek i pewnie tego się już nie uda nam wyjaśnić" – zastrzegł.

Decyzją Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków bulla zostanie przekazana do zbiorów Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie. Wira spodziewa się, że trafi na ekspozycję.

Poszukiwacze śladów pamięci

Członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego "Wolica" poszukują przede wszystkim śladów I wojny światowej w powiecie krasnostawskim, ale na koncie mają m.in. odkrycie sztyletu z epoki brązu i wczesnośredniowiecznych toporków.

- Działamy głównie na podstawie raportów carskiej armii, dzięki którym możemy podążać jej śladami i poszukujemy przedmiotów związanych z I wojną światową. Tutaj przechodził front, trwały intensywne walki, więc śladów z tego okresu jest bardzo dużo – wyjaśnił Wojciech Werus.

PAP/im

Czytaj także

Odkryte jezioro kości może zachwiać teorią o pochodzeniu Słowian

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 05:40
Prowadzone przez antropologów z Uniwersytetu Łódzkiego badania DNA kości pochodzących z ok. 1000-450 lat przed naszą erą mogą zmienić obowiązującą teorię, według której Słowianie przybyli na obecne ziemie polskie dopiero na początku drugiej połowy pierwszego tysiąclecia naszej ery.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachodniopomorskie: szukano odkładnicy do pługa, odkryto bezcenną monetę

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 05:40
W okolicy Duniewa w powiecie kamieńskim odkryto renesansowy talar książąt saksońskich. Informację o znalezisku podało Stowarzyszenie im. św. Korduli. Okazało się, że na monetę natrafiono podczas przeszukiwania pola jednego z rolników, który zgubił część od pługa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnicza pieczęć znaleziona w lasach Podkarpacia

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2024 05:50
- Podczas wiosennej akcji poszukiwań na terenach pól bitewnych z I wojny światowej członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego Galicja odkryli m.in. tajemniczą pieczęć – poinformował w czwartek rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa. Na budowie metra odkryto śmietnisko z czasów Jagiellonów

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2024 05:40
Podczas prac na odcinku drugiej linii stołecznego metra natrafiono na tzw. jamy śmietniskowe, w których odkryto fragmenty zdobionej ceramiki, kości zwierzęce czy osełkę. Znaleziska archeolodzy datują na okres między XIV a XVI wiekiem, epokę dynastii Jagiellonów.
rozwiń zwiń