Historia

Oryginalne płytki ceramiczne z XVII wieku wróciły do Łazienek Królewskich. "Niezwykle cenne eksponaty"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 05:40
List i 12 oryginalnych niderlandzkich płytek ceramicznych, które w XVII wieku zdobiły wnętrza Łaźni, otrzymało od tajemniczego nadawcy z Kanady Muzeum Łazienki Królewskie. Eksponaty można oglądać na wystawie do 1 września br.
Niderlandzkie XVII-wieczne płytki na wystawie w Łazienkach Królewskich
Niderlandzkie XVII-wieczne płytki na wystawie w Łazienkach KrólewskichFoto: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego / Facebook

- Płytki ceramiczne mogliśmy pokazać na wystawie poświęconej założycielowi Łazienek, Stanisławowi Herakliuszowi Lubomirskiemu - powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzeczniczka Muzeum Łazienki Królewskie Agata Zawora. - Kafelki, które otrzymaliśmy, zaginęły w czasie wojny. Prawdopodobnie przetrwały pożar pałacu w 1944 roku.

Jak przekazała PAP Agata Zawora w czasie wojny lub bezpośrednio po niej kolekcja rozproszyła się, a brakujące płytki zrekonstruowano dopiero po konflikcie zbrojnym.

- Odzyskane elementy pierwotnego wystroju Łaźni są dla nas niezwykle cenne zabytkami - powiedziała rzeczniczka. - Muzeum prezentuje je na wystawie czasowej "Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego", poświęconej twórcy pawilonu Łaźni, a zarazem założycielowi Łazienek Królewskich – wyjaśniła.

"Niezwykle cenne eksponaty"

Odzyskane niedawno ceramiczne płytki zostały wytworzone między 1690 a 1700 rokiem, prawdopodobnie w wytwórni w Utrechcie w Niderlandach.

- To niezwykle cenne eksponaty – zwłaszcza, że obiekty pochodzące z najwcześniejszego okresu w historii Łazienek Królewskich rzadko pojawiają się na antykwarycznym rynku. Dla tak unikalnych eksponatów warto odwiedzić wystawę "Sztuka dobrego myślenia" - dodała rzeczniczka.

Płytki znakiem statusu materialnego

Pokoje Bachusa i Kąpielowy to pomieszczenia dawnej Łaźni – pawilonu, który w XVII wieku wybudował Stanisław Herakliusz Lubomirski. Stylistyka zachwyciła jego późniejszego właściciela – króla Stanisława Augusta. Postanowił on zachować Łaźnię, za to rozbudować ją w swój prywatny pałac, przy zachowaniu większości dekoracji.

Pokryte szkliwem łazienkowskie płytki ceramiczne chroniły ściany budynku przed wilgocią i pełniły funkcję estetyczną. Zdobione są motywami drzew i pasterzy. Według historyków sztuki takie kafelki stały się znakiem statusu materialnego gospodarza, a modę zapoczątkował francuski dwór w Wersalu. Agata Zawora podkreśliła w rozmowie z PAP, że "Lubomirski również nie omieszkał umieścić dekoracyjnych płytek w swojej Łaźni. To tu zapraszał wpływowych gości, by prowadzić z nimi dyskusje".

***

Do 1 września br. płytki oraz inne eksponaty wystawy "Sztuka dobrego myślenia" będą dostępne w gablocie w Pokoju Bachusa w Pałacu na Wyspie.

PAP/Maciej Replewicz/th

Czytaj także

Muzeum Gdańska zaprezentowało replikę XVIII-wiecznej trąbki miejskiego trąbomistrza

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 05:40
Kopię XVIII-wiecznej trąbki trąbomistrza gdańskiego Johanna Stritzke zaprezentowało we wtorek (2 kwietnia br.) Muzeum Gdańska. Jak poinformowała placówka, w przyszłości instrument ten zadebiutuje na płycie z utworami kompozytorów związanych z dawnym Gdańskiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kraków. Nigdy nie publikowany obraz Jana Matejki na pokazie w krakowskim Muzeum ASP

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2024 05:40
Mało popularne prace Jana Matejki, w tym pokazywany po raz pierwszy publicznie obraz z lat młodzieńczych "Studium całej figury chłopca" można oglądać w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wystawa "Pod powiekami aniołów", w ramach której prezentowane są prace malarza, potrwa do 21 kwietnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznań. W Bibliotece Uniwersyteckiej odkryto część prywatnego księgozbioru braci Grimm

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 05:40
Dwadzieścia siedem nowych pozycji z prywatnej biblioteki braci Grimm odnaleziono w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Poszukiwania trwały niemal pół roku, a odkrycie może pomóc w rozwoju badań nad twórczością autorów słynnego zbioru baśni - podano w komunikacie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznane prace Wyspiańskiego na wystawie Muzeum Narodowego w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 05:40
Pochodzące z prywatnej kolekcji obrazy i rysunki Stanisława Wyspiańskiego z okresu jego studiów w Paryżu prezentuje na nowej odsłonie wystawy stałej poświęconej artyście Muzeum Narodowe w Krakowie. Wiele dzieł pokazywanych jest po raz pierwszy.
rozwiń zwiń