Historia

Muzeum zbiera pamiątki związane z funkcjonowaniem obozu koncentracyjnego na Majdanku

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2024 05:40
Państwowe Muzeum na Majdanku zbiera rodzinne pamiątki związane z funkcjonowaniem niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Lublinie. Materiały pomogą muzealnikom uczyć historii obozu, opowiadać losy jego 130 tys. więźniów i 80 tys. ofiar.
KL Majdanek, 1944
KL Majdanek, 1944Foto: Wikimedia/domena publiczna

- Przedmioty wejdą w skład kolekcji Państwowego Muzeum na Majdanku. Będą mogły stać się częścią realizowanych wystaw, projektów edukacyjnych i popularyzatorskich, a dzięki temu opowiadać historię KL Lublin – powiedziała Anna Surdacka, kierowniczka Działu Muzealiów PMM.

Surdacka zachęciła do przekazywania przedmiotów i dokumentów związanych z funkcjonowaniem obozu. Szczególne znaczenie mają rzeczy związane z osobami więzionymi w obozie koncentracyjnym na Majdanku oraz ludźmi zaangażowanymi w pomoc osadzonym: przedmioty osobiste, dokumenty, pocztówki, rysunki, a także spisane relacje i wspomnienia.

Już teraz można zwiedzać wystawę prezentującą przedmioty do tej pory podarowane placówce.

Niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku istniał od października 1941 roku do lipca 1944 roku. Spośród prawdopodobnie 130 tys. osób, które przeszły przez Majdanek, wskutek głodu, chorób, pracy ponad siły, a także w egzekucjach i komorach gazowych życie straciło tu około 80 tys. osób. 60 tysięcy z nich byli to Żydzi przywożeni do obozu z całej Europy. Na Majdanek trafiali też więźniowie polityczni, kryminalni, świadkowie Jehowy, homoseksualiści, jeńcy wojenni, ludzie ujęci podczas łapanek, wysiedleń i pacyfikacji.

Państwowe Muzeum na Majdanku powstało na terenie byłego obozu w listopadzie 1944 roku jako pierwsze muzeum upamiętniające ofiary II wojny światowej w Europie. W tym roku placówka obchodzi swoje 80-lecie.

German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny

PAP/im

Czytaj także

Raport Jana Karskiego o Holokauście miał wstrząsnąć politykami

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2023 06:00
10 grudnia 1942 roku Edward Raczyński przedstawił aliantom szczegółowy raport o Holokauście, sporządzony na podstawie dokumentów przywiezionych do Londynu przez Jana Karskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieczysław Kościelniak. Dokumentalista obozów zagłady

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 05:40
5 marca 1993 roku w Słupsku zmarł Mieczysław Kościelniak, malarz, grafik, więzień niemieckiego obozu śmierci Auschwitz, autor około 300 prac narysowanych w obozie, dokumentujących życie więźniów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Auschwitz-Birkenau. Pierwsze polskie śledztwo w sprawie funkcjonowania obozu

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 06:01
Wczesną wiosną 1945 roku na teren byłego niemieckiego i nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau zaczął przyjeżdżać Jan Sehn - sędzia śledczy z Krakowa. Prowadził pierwsze od wyzwolenia tego miejsca polskie śledztwo, które miało wyjaśnić, ile ofiar zamordowano w obozie, w jaki sposób je zabijano i kim byli sprawcy ludobójstwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trybunał w Norymberdze – rozliczenie z nazizmem

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 05:40
22 zbrodniarzy wojennych III Rzeszy było sądzonych przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy podczas Procesu Norymberskiego, który rozpoczął się 20 listopada 1945 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwiedzanie Muzeum Auschwitz za pomocą aplikacji z przewodnikiem

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2024 05:45
Rusza zwiedzanie online z przewodnikiem Miejsca Pamięci Auschwitz za pośrednictwem nowej aplikacji. "Auschwitz in Front of Your Eyes" to aplikacja, za pośrednictwem której miliony osób z całego świata zyskają dostęp do edukacji prowadzonej bezpośrednio z autentycznego Miejsca Pamięci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Treblinka będzie miało wystawę stałą

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2024 05:40
- Minęły dekady i dla nowych pokoleń muzealna lekcja historii jest konieczna – podkreślił dyrektor Muzeum Treblinka Edward Kopówka, podpisując z Żydowskim Instytutem Historycznym porozumienie dotyczące przygotowania merytorycznej części wystawy w nowym gmachu placówki.
rozwiń zwiń