Historia

Egipt. Czaszka sprzed 4000 lat może nosić ślady prób leczenia raka

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2024 12:50
Naukowcy odkryli ślady nacięć na czaszce pochodzącej z XX w. p.n.e.. Mogą one wskazywać na to, że starożytni Egipcjanie próbowali operować nadmierny rozrost tkanki lub dowiedzieć się więcej o chorobach nowotworowych po śmierci pacjenta. 
Egipska płaskorzeźba przedstawiająca medyka (obrazek wygenerowany przez AI) oraz czaszka nr 236 badana przez naukowców
Egipska płaskorzeźba przedstawiająca medyka (obrazek wygenerowany przez AI) oraz czaszka nr 236 badana przez naukowcówFoto: Shutterstock AI/Tondini, Isidro, Camarós

Ze starożytnych tekstów wiemy, że – jak na swoje czasy – starożytni Egipcjanie posiadali wyjątkową biegłość w medycynie: diagnozowali, opisywali i leczyli choroby, budowali protezy i zakładali plomby dentystyczne. Nowotworów leczyć nie potrafili, ale niewykluczone, że próbowali. Dowodzą tego badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców na dwóch czaszkach pamiętających czasy starożytne. 

- Widzimy, że chociaż starożytni Egipcjanie byli w stanie poradzić sobie ze złożonymi złamaniami czaszki, nowotwory nadal stanowiły granicę wiedzy medycznej – powiedziała Tatiana Tondini, badaczka z Uniwersytetu w Tybindze.

- To odkrycie stanowi unikatowy dowód na to, jak starożytna egipska medycyna próbowała uporać się z rakiem lub zbadać go ponad 4000 lat temu – dodał profesor Edgard Camarós, paleopatolog z Uniwersytetu w Santiago de Compostela. - To niezwykła nowa perspektywa w naszym rozumieniu historii medycyny.

Starożytna próba wycięcia guza mózgu

- Chcieliśmy dowiedzieć się, jaką rolę odgrywał nowotwór w przeszłości, jak powszechna była ta choroba w starożytności i jak starożytne społeczeństwa próbowały sobie z nią radzić – wyjaśnił Tondini.

W tym celu naukowcy zbadali dwie czaszki znajdujące się w kolekcji Duckworth na Uniwersytecie Cambridge. Czaszka i żuchwa 236, datowane na lata 2687–2345 p.n.e., należały do ​​mężczyzny w wieku od 30 do 35 lat. Czaszka E270, datowana na lata 663–343 p.n.e., należała do kobiety w wieku powyżej 50 lat.

Na czaszce 236 zaobserwowano pod mikroskopem zmianę o dużych rozmiarach, odpowiadającą nadmiernemu zniszczeniu tkanki - charakterystycznemu dla nowotworu. Ponadto wykryto około 30 małych i okrągłych zmian przerzutowych rozproszonych po całej czaszce.

Tym, co zaskoczyło badaczy, było odkrycie śladów nacięć wokół tych zmian. Prawdopodobnie wykonano je ostrym przedmiotem, np. metalowym narzędziem.

- Wygląda na to, że starożytni Egipcjanie dokonali pewnego rodzaju interwencji chirurgicznej związanej z obecnością komórek nowotworowych, udowadniając, że medycyna starożytnego Egiptu prowadziła także eksperymentalne metody leczenia lub badania medyczne w związku z rakiem – wyjaśnia współautor prof. Albert Isidro, chirurg onkolog z Szpital Uniwersytecki Sagrat Cor, który specjalizuje się w egiptologii.

Rak w starożytności

Czaszka E270 również wykazuje dużą zmianę przypominającą guz nowotworowy, który doprowadził do zniszczenia kości. Może to wskazywać, że chociaż dzisiejszy styl życia, starzenie się ludzi i substancje rakotwórcze w środowisku zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory, choroba ta również w przeszłości były powszechną patologią.

Na czaszce E270 znajdują się także dwie zagojone zmiany powstałe w wyniku urazów. Wydaje się, że jedna z nich powstała w wyniku brutalnego uderzenia z bliskiej odległości, w którym użyto ostrej broni. Jednak widok takiej rany u kobiety jest rzadkością, a większość obrażeń związanych z przemocą zdarza się u mężczyzn. Czy ta kobieta była zaangażowana w jakiekolwiek działania wojenne? 

- Jeśli tak, musimy ponownie przemyśleć rolę kobiet w przeszłości i sposób, w jaki brały one czynny udział w konfliktach w starożytności - stwierdziła Tondini. 

Naukowcy stwierdzili również, że badanie szczątków szkieletowych wiąże się z pewnymi wyzwaniami, które utrudniają sformułowanie ostatecznych wniosków, zwłaszcza że szczątki często są niekompletne i nie jest znana ich historia kliniczna. Pozostaje zatem zawsze margines błędu.

EurekAlert!/Frontiers in Medicine/bm