Historia

"Encyklopedia getta warszawskiego" w sieci. 2000 haseł opowiada o życiu w getcie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2024 05:40
"Zakończyliśmy wieloletni projekt opracowania wirtualnego kompendium wiedzy na temat zamkniętej dzielnicy żydowskiej w Warszawie", podał Żydowski Instytut Historyczny. Encyklopedię w formie online tworzy około 2000 haseł podzielonych na: osobowe, topograficzne, związane z codziennością w getcie, działającymi tam instytucjami czy najważniejszymi wydarzeniami. 
Powstańcy z warszawskiego getta
Powstańcy z warszawskiego gettaFoto: Wikipedia/domena publiczna

Odwiedzając stronę https://delet.jhi.pl/pl, można śledzić powiązania pomiędzy treściami, a także skanami oryginalnych dokumentów oraz fotografiami z kolekcji ŻIH (oraz innych instytucji). Hasła odnoszą się do siebie nawzajem, tworząc sieć wiedzy o różnych aspektach życia w getcie.

Przygotowane w sposób syntetyczny hasła obejmują również informacje zawarte w innych kolekcjach archiwalnych Żydowskiego Instytutu Historycznego (pamiętniki żydowskie z okresu okupacji, relacje ocalonych Żydów – materiały trudno dostępne m.in. ze względu na bariery językowe) oraz w opublikowanych materiałach źródłowych i wspomnieniowych dotyczących getta warszawskiego i Zagłady.

Hasła zostały dobrane tak, by pokazać jak najszerszą gamę zagadnień dotyczących getta warszawskiego. Dotyczą m.in. najważniejszych instytucji getta warszawskiego: zarówno oficjalnych (np. Rada Żydowska), działających jawnie (np. Toporol czy ŻTOS), jak i konspiracyjnych (np. partie polityczne czy podziemne organizacje), a także najważniejszych wydarzeń w historii getta: jego utworzenia, wielkiej akcji likwidacyjnej czy powstania w getcie. Opisane zostały również zagadnienia, które dotychczas były badane tylko pobieżnie – to np. wątki dotyczące doświadczeń kobiet w getcie.

Czytaj także:

Getto warszawskie - piekło w środku miasta

Zakończenie akcji likwidacyjnej warszawskiego getta

"Judenraty były raczej zakładnikami niż reprezentantami społeczeństwa"

Archiwum Ringelbluma - niezwykłe świadectwo Zagłady

"Opracowanie Encyklopedii stanowi kolejny krok w pracach Żydowskiego Instytutu Historycznego, który od lat podejmuje działania na rzecz przywrócenia pamięci o stworzonym w trakcie wojny Konspiracyjnym Archiwum Getta Warszawy (Archiwum Ringelbluma) oraz udostępniania materiałów z tego zbioru. Encyklopedia jest swoistą kontynuacją prac nad edycją oraz digitalizacją dokumentów z Archiwum Ringelbluma. W zamierzeniu ma stanowić przewodnik po pełnej edycji materiałów z Archiwum, wydanej przez ŻIH, oraz podsumowanie ustaleń badawczych wynikających z pracy nad publikacją i udostępnienie ich w formie syntetycznej badaczom oraz innym osobom zainteresowanym tematyką" – napisała we wstępie do publikacji dr Maria Ferenc.

Projektem kierowali: jego pomysłodawczyni dr Maria Ferenc oraz kierownik Działu Naukowego ŻIH prof. Andrzej Żbikowski. W tworzenie encyklopedii zaangażowało się kilkanaścioro badaczek i badaczy specjalizujących się w różnych aspektach historii getta warszawskiego, którzy wnieśli do publikacji swoją wiedzę i swoje odkrycia badawcze.

Wybór haseł został wydany także w wersji książkowej. Nie byłoby to możliwe bez finansowania w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. 

Źr. PAP/ŻIH/im

Czytaj także

80 lat temu Niemcy odkryli bunkier "Krysia"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 05:47
W tej kryjówce na warszawskiej Ochocie rodzina Wolskich przez dwa lata ukrywała ok. 40 Żydów. Wśród nich historyka Emanuela Ringelbluma, twórcę archiwum getta warszawskiego. Wszyscy - wraz ze swymi opiekunami - zostali zamordowani kilka dni później w ruinach getta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Walka garstki z wieloma". Powstanie w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 05:57
"Powstanie w getcie warszawskim […] zostanie zapisane w historii jako walka garstki z wieloma, wojna dobra ze złem. W dziejach narodu żydowskiego zryw ten traktowany jest jako sprzeciw wobec niemieckiego mechanizmu zbrodni, który unicestwił sześć milionów Żydów" - napisał Mosze Arens w książce "Flagi nad gettem. Rzecz o powstaniu w getcie warszawskim".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Operacja "Dożynki". Niemcy mordują 42 tys. Żydów z Generalnego Gubernatorstwa

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2023 05:50
- Z głośników od rana rozbrzmiewały melodie walców Straussa, która zagłuszała nieustanny terkot karabinów maszynowych i krzyki konających - wspominał na antenie Polskiego Radia były więzień obozu koncentracyjnego na Majdanku. Była to największa jednostkowa eksterminacja dokonana w historii niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adolf Eichmann. "Morderca zza biurka" skazany na śmierć

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2024 05:48
11 kwietnia 1961 roku w Izraelu rozpoczął się proces Adolfa Eichmanna, niemieckiego zbrodniarza odpowiedzialnego za śmierć milionów Żydów w czasie II wojny światowej. W wyniku procesu Eichmann został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano w maju 1962 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Apogeum zaplanowanej zagłady Żydów, czyli akcja "Reinhardt"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2024 05:55
82 lata temu rozpoczęła się akcja "Reinhardt", czyli zaplanowana przez niemieckich nazistów zagłada Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa. W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku Niemcy rozpoczęli likwidację lubelskiego getta, wysyłając pierwsze transporty Żydów do obozu zagłady w Bełżcu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie w getcie warszawskim. Walka o godną śmierć

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 06:00
19 kwietnia 1943 roku wydarzyło się w getcie to, czego Niemcy się spodziewali. Dwa dni wcześniej do władz niemieckich dotarły informacje o tym, że w getcie coś się szykuje.
rozwiń zwiń